Futbolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
RadZepMov soccer hires computed tomography shoe and ball color.jpeg

Futbolli është sporti më i popullarizuar në botë. Është lojë me top e cila luhet sipas rregullave të përcaktuara në një fushë brenda një stadiumi, nga dy skuadra të cilat kanë nga 11 lojtarë. Në botë ka më shumë se 250 Milion lojtarë në më shumë se 200 shtete, duke u bërë sporti më i populluar në botë [1].

Fusha e futbollit[redakto | redakto tekstin burimor]

Dimensionet e fushës së futbollit me ngjyrë të gjelbërt kurse me ngjyrë të kaltërt zona e portierit

Fusha e futbollit profesional mund të ketë dy lloj dimensionesh sa i përket madhësisë së përgjithshme të fushës. Fusha e vogël ka dimensionet 45 metra e gjerë dhe 120 metra e gjatë, kurse fusha e madhe ka dimensionet 90 metra e gjerë dhe 120 metra e gjatë. Përkundër ndryshimit të madhësisë së përgjithshme të fushës dimensionet e elementeve të fushës janë të njëjta në të dy llojet e fushës.

Elementet e fushës së futbollit janë:
(radhitur sipas numrave në fotografi.)
  1. Pika e mesit - është pika në të cilën priten diagonalet e fushës së futbollit. Nga kjo pikë fillon loja, si dhe vazhdon loja pas dhënjes së ndonjë goli nga ekipet.
  2. Qarku i mesit - është qarku i cili përshkruhet nga pika e mesit me një rreze prej 9.15 metrash.
  3. Vija e mesite ndan fushën në dy gjysma pjese të cilat luajnë rol në përmbushjen e disa rregullave të futbollit.
  4. Vijat anësore -janë vijat të cilat e përmbyllin fushën e futbollit në të dy anët dhe në fundet e tyre takohen me vijat fundore.
  5. Fusha e penalltisë është fusha e cila shtrihet para portës duke pasuar vijën fundore. Dimensionet e fushës së penalltisë janë 40.3 metra e gjërë dhe 16.5 metra e gjatë (duke ecur kah mesi). Në fushën e futbollit gjenden dy fusha të penalltisë në dy vijat fundore. Fusha e penalltisë në ballë të saj ka një gjysëmrreth me rreze prej 9.15 metra (sikur rrezja e rrethit të mesit) nga pika e penalltisë.
  6. Pika e penalltisë ëshë një pikë e larguar 11 metra nga porta dhe nga kjo pikë ekzekutohet penalltia.
  7. Porta paraqet pjesën e mesme të vijës fundore. Në vijën fundore të fushës së futbollit gjendet pika e mesit dhe nga ajo largohen shtyllat në dy anët e pikës nga 2.10 metra duke formuar një gjerësi prej 7.3 metrash hapësirë cila njihet si portë. Afër portës një fushë e cila është e rrethuar nga një vijë e cila është e larguar nga 6,5 metra nga shtyllat përgjatë vijës fundore dhe e zgatur për 11 metra në drejtim të pikës së penalltisë.

Kampionati Europian[redakto | redakto tekstin burimor]

Video[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Futbolli

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Overview of Soccer. Encyclopædia Britannica. Arkivuar nga Origjinali në 12 qershor 2008. Vizituar në 4 qershor 2008.