Jump to content

UEFA Liga e Kampionëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UEFA Champions League
Themeluar1955; 69 vite më parë (1955)
(riemëruar në 1992)
RajoniEvropë (UEFA)
Numri i skuadrave32 (faza e grupeve)
79, 80 ose 81 (gjithsej)
Kampioni aktualReal Madrid (titulli i 15të)
Skuadra më e suksesshmeReal Madrid (15 tituj)
Transmetuesit televizivëLista e transmetuesve
Uebfaqjauefa.com
UEFA Liga e Kampionëve 2023–24
Trofeu i Ligës së Kampionëve

UEFA Liga e Kampionëve (anglisht: UEFA Champions League) është një garë e përvitshme futbollistike që organizohet nga UEFA, ku konkurojnë klubet elitare të ligave evropiane. Është një nga turnet më prestigjoze të botës së futbollit dhe kompeticioni më prestigjoz i futbollit evropian, që luhet nga klubet fituese të kampionateve (dhe për disa shtete, edhe vendet e dyta ose më poshtë). Finalja e Ligës së Kampioneve është ngjarja sporvite më e ndjekur në të gjithë botën. Finalja e sezonit 2012–13 kishte shikueshmërinë më të lartë në televizione me rreth 360 milion shikues.[1]

Prezantuar në 1992, kompeticioni zëvëndësoi Kupën Evropiane e cila luhej që nga viti 1955, duke shtuar kompedicionit një fazë grupesh dhe duke lejuar pjesmarrje të shumfishta nga shtete të tjera.[2] Kompedicioni i para 1992-shit ishte një turnament me eliminim direkt që luhej vetëm midis klubeve kampione të ligave të çdo shteti. Gjatë viteve 1990, turnamenti u zgjerua duke u bërë me fazë grupesh midis ekipeve kampione dhe vëndeve të dyta të çdo shteti. Vetëm ligat e shteteve më të forta mund të kenë deri në pesë pjesmarrës në kompedicion, kurse shtetet e tjera vetëm nga një.[2] Klubet që renditen më poshtë në ligat e çdo shteti por që nuk e kanë siguruar kualifikimin për në Ligën e Kampioneve, janë të disponueshëm për të luajtur në UEFA Ligën e Europës, kompedicioni i dytë për nga rëndësia.

Në formatin aktual, kompedicioni fillon në fund të qershorit me katër raunde kualifikuese eliminatore dhe një raund play-off. Gjashtë ekipet e mbetuar hyjnë në fazën e grupeve duke u bashkar me 26 ekipet e tjera të kualifikuara që në fillim. 32 ekipet e kualifikua ndahen në tetë grupe me katër ekipe secila dhe luajë gjashtë ndeshje midis tyre. Tetë fituesit e grupeve dhe vendët e dyta kualifikohen për në fazën me eliminim direkt që arrin kulmin me ndeshjen finale në maj.[3] Fituesi i Ligës së Kampioneve kualifikohet për në Superkupën e UEFA-s dhe FIFA Kupën e Botës për Klube.

Real Madrid është klubi më i suksesshëm i kompeticionit me 15 trofe të fituar, përshirë pesë edicionet e para. Klubet spanjolle e kanë fituar më shumë herë kompedicionin (18 herë) të ndjekur nga Anglia dhe Italia (12 herë secila). Anglia, me pesë klube, është shteti që ka më shumë klube që e kanë fituar këtë kompeticion. Liga e Kampioneve është fituar nga 22 klube, 12 prej të cilave e kanë fituar më shumë se një herë.[4] Real Madridi është kampioni në fuqi duke siguruar titullin e 15të në histori pasi mposhti ekipin gjerman Borussia Dortmund 2–0 në finalen e 2024tës.

Flamuri i Ligës së Kampionëve shtrihet në qendër të fushës së futbollit para çdo ndeshje të garimit në Ligën e Kampionvëve. Liga e Kampionëve të Evropës është e hapur për tëgjith antarët e UEFA's përveç Lihtenshtajnit sepse nuk ka ligë kampionale gjithashtu dhe është e hapur për klubet nga pozita e dytë (2) gjer tek e katërta (4) të ligav më të forta kombëtare në Evropë. Që nga Januari i vitit 2007 dy ligat më të dobëta në Evropë (momentalisht Andora dhe San Marino) gjithashtu kan mundësi të prezentojnë me ekipet e tyre kampione në Ligën e Kampionëve.

Numri i vendeve në garim varet nga rangu në UEFA koeficienti, kështu që:

  • federatat e radhitura në pozitat 1 gjer më 3 kan katër vende,
  • federatat e radhitura në pozitat 4 gjer më 6 kan tre vende,
  • federatat e radhitura në pozitat 7 gjer më 15 kan dy vende,
  • federatat e radhitura në pozitat 16 dhe më dobët kan nga një vend.

Pozita e federatë gjithashtu vendos edhe në cilin ciklus garues do të paraqiten ekipet. Për shembull ekipet e tri federatave më mirë të vlerësuara kanë dy vende në ciklin e grupeve (për kamionin dhe pasuesin e parë) dhe dy në ciklin e tretë kualifikues (për të tretin dhe të katërtin e çdo federate), kurse federatat tjera të vlerësuara më dobët kanë vetëm nga një vend edhe atë një vend në ciklin e parë kualifikues, dmth për kampionin. Nëntë federatat më të vlerësuara kanë më s paku nga një vend direkt në ciklin e grupeve.

Ekipet si FC Barcelona, Manchester United dhe FC Porto janë ekipet që janë paraqitur më së shumti në këtë garim dhe secila ka fituar kampionatin vetëm nga një herë që nga krijimi i ciklit të grupeve.

Finalet e Ligës së Kampionëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Finalja e Ligës së Kampionëve është ndeshja më e rëndësishme e sezonit në futballin e klubeve në Evropë. Stadiumi i cili do të jetë nikoqir i ndeshjet caktoet nga UEFA dy (2) vite para zhvillimit t ndeshjes.Ne vitin 2014/15 do te mbahet ne londer ne England Stamfor Brieght ne Chelsea ku po behet edhe rinovimi i stadiumit . Dhe ne vitin 2015/16 do te mbahet ne Spanje ne Camp no ne Barcelon.

Rekordet dhe statistikat

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Performanca sipas klubeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Performancat në Kupën Evropiane dhe UEFA Ligën e Kampioneve sipas klubeve
Klubi Tituj Finale Sezonet si fitues Sezonet si finalist
Flamuri Real Madrid 13 3 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018 1962, 1964, 1981
Flamuri Milan 7 4 1963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003, 2007 1958, 1993, 1995, 2005
Flamuri Liverpool 6 3 1977, 1978, 1981, 1984, 2005, 2019 1985, 2007, 2018
Flamuri Bayern München 6 5 1974, 1975, 1976, 2001, 2013, 2020 1982, 1987, 1999, 2010, 2012
Flamuri Barcelona 5 3 1992, 2006, 2009, 2011, 2015 1961, 1986, 1994
Flamuri Ajax 4 2 1971, 1972, 1973, 1995 1969, 1996
Flamuri Internazionale 3 2 1964, 1965, 2010 1967, 1972
Flamuri Manchester United 3 2 1968, 1999, 2008 2009, 2011
Flamuri Juventus 2 7 1985, 1996 1973, 1983, 1997, 1998, 2003, 2015, 2017
Flamuri Benfica 2 5 1961, 1962 1963, 1965, 1968, 1988, 1990
Flamuri Nottingham Forest 2 0 1979, 1980
Flamuri Porto 2 0 1987, 2004
Flamuri Celtic 1 1 1967 1970
Flamuri Hamburg 1 1 1983 1980
Flamuri Steaua București 1 1 1986 1989
Flamuri Marseille 1 1 1993 1991
Flamuri Chelsea 1 1 2012 2008
Flamuri Borussia Dortmund 1 1 1997 2013
Flamuri Feyenoord 1 0 1970
Flamuri Aston Villa 1 0 1982
Flamuri PSV Eindhoven 1 0 1988
Flamuri Ylli i Kuq i Beogradit 1 0 1991
Flamuri Atlético Madrid 0 3 1974, 2014, 2016
Flamuri Reims 0 2 1956, 1959
Flamuri Valencia 0 2 2000, 2001
Flamuri Fiorentina 0 1 1957
Flamuri Eintracht Frankfurt 0 1 1960
Flamuri Partizan 0 1 1966
Flamuri Panathinaikos 0 1 1971
Flamuri Leeds United 0 1 1975
Flamuri Saint-Étienne 0 1 1976
Flamuri Borussia Mönchengladbach 0 1 1977
Flamuri Club Brugge 0 1 1978
Flamuri Malmö FF 0 1 1979
Flamuri Roma 0 1 1984
Flamuri Sampdoria 0 1 1992
Flamuri Bayer Leverkusen 0 1 2002
Flamuri Monaco 0 1 2004
Flamuri Arsenal 0 1 2006
Flamuri Tottenham Hotspur 0 1 2019
Flamuri Paris Saint-Germain 0 1 2020

Performanca sipas shteteve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Performancat në finale sipas shteteve
Shteti Tituj Finale Gjithsej
Flamuri Spanja 18 11 29
Flamuri Anglia 13 9 22
Flamuri Italia 12 16 28
Flamuri Gjermania[a] 7 10 17
Flamuri Holanda 6 2 8
Flamuri Portugalia 4 5 9
Flamuri Franca 1 6 7
Flamuri Rumania 1 1 2
Flamuri Skocia 1 1 2
Flamuri Serbia[b] 1 1 2
Flamuri Belgjika 0 1 1
Flamuri Greqia 0 1 1
Flamuri Suedia 0 1 1
Gjithsej 64 64 128

Golashënuesit më të mirë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
# Lojtari Gola Ndsh Mes Vitet Klubi(et) (Golat)
1 Flamuri Cristiano Ronaldo 130 170 0.76 2003– Manchester United (15), Real Madrid (105), Juventus (10)
2 Flamuri Lionel Messi 115 143 0.8 2005– Barcelona
3 Flamuri Raúl 71 142 0.5 1995–2011 Real Madrid (66), Schalke 04 (5)
4 Flamuri Robert Lewandowski 67 88 0.76 2011– Borussia Dortmund (17), Bayern München (50)
5 Flamuri Karim Benzema 65 120 0.54 2006– Lyon (12), Real Madrid (53)
6 Flamuri Ruud van Nistelrooy 56 73 0.77 1998–2009 PSV Eindhoven (8), Manchester United (35), Real Madrid (13)
7 Flamuri Thierry Henry 50 112 0.45 1997–2010 Monaco (7), Arsenal (35), Barcelona (8)
8 Flamuri Alfredo Di Stéfano 49 58 0.84 1955–1964 Real Madrid
9 Flamuri Andriy Shevchenko 48 100 0.48 1994–2012 Dynamo Kyiv (29), Milan (15), Chelsea (4)
Flamuri Zlatan Ibrahimović 120 0.4 2001–2017 Ajax (6), Juventus (3), Internazionale (6), Barcelona (4), Milan (9), Paris Saint-Germain (20)

Himni i UEFA Ligës së Kampionëve që është emëruar thjeshtë me emrin "Liga e Kampionëve" që është një aranzhim nga Tony Britten nga pjesa "Zadok the Priest" e veprës Coronation Anthems që është vepër e Georg Frideric Handel. Komisioni i UEFA's në vitin 1992 e krijuan hymnin e garimit duke marrë fillimin e veprës "Zadok the Priest" si pikë nisje e aranzhimit. Pjesa u ekzekutua nga Royal Philharmonic Orchestra dhe teksti u këndua nga kori i Academy of St. Martin in the Fields në tri gjuhë oficiale të përdorura nga UEFA edhe atë: anglisht, gjermanisht dhe frengjisht. Hymni këndohet para çdo ndeshje të UEFA Ligës së Kampionëve si dhe çdo fillim dhe mbarim të transmetimit televiziv të ndeshjes. Hymni komplet është rreth re minuta i gjatë. Ky hymn asnjëherë nuk është liruar komercialisht në verzionin e tijë origjinal.

UEFA Liga e Kampionëve është një garim shumë fitim prurës për klubet të cilët arrijnë ciklin e grupeve. UEFA shpërndanë pjesë të të hyrave për klubet pjesmarrëse. Shembull kjo shumë në sezonin 2004/05 arrinte nga 3.8 milion €uro (Sparta Prague) gjer në 30.6 milion €uro Liverpool FC. UEFA vlerësoi shumën e parave që duhej shpërndarë për 32 ekipet pjesmarrëse në ciklin e grupeve të sezonit 2005/06 në një humë prej 430 milion €uro. Gjithashtu klubet fitojnë para edhe nga shitja e bileteve hyrëse, reklamime etj.

Te drejtat televizive

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet 2015-2018

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Territory Free Pay Ref
Albania Vizion Plus Tring Sport HD (1)
Andorra beIN Sports
Armenia Armenia TV
Australia SBS beIN Sports
Austria ORF Sky Deutschland
Azerbaijan Stan Sport
Belarus Belteleradio
Belgium Proximus
Brazil Esporte Interativo
Bolivia Bolivia TV
Bosnia and Herzegovina Arena Sport
Brunei Astro SuperSport
Bulgaria bTV Action RING
Cambodia beIN Sports
Canada
Caribbean
Central Asia Stan Sport
China
Colombia RCN TV
Costa Rica Teletica
Croatia HRT Arenasport
Cyprus CyBC CYTA
Czech Republic ČT O2
Denmark MTG MTG
Ecuador RTS
Estonia MTG MTG
El Salvador TCS
Finland Yle MTG
France C8
Georgia GPB Silk Sport
Germany ZDF Sky Deutschland
Greece ERT Cosmote Sport
Guatemala TV Azteca
Haiti Canal+
Honduras TVC
Hong Kong i-Cable
Hungary Magyar Televízió Sport1
Iceland 365 Media
Indonesia SCTV beIN Sports
In-Flight/In-Ship IMG
Ireland
Israel
Italy Mediaset Mediaset Premium
Japan SKY Perfect JSAT Corporation
Kazakhstan ОҢ-ТВ
Kosovo RTK Kujtesa
Kyrgyzstan KTRK
Laos beIN Sports
Latin America
Latvia TV6 MTG
Liechtenstein
Lithuania TV6 MTG
Luxembourg RTL
Macau TDM
Macedonia MRT Arena Sport
Malaysia Astro SuperSport
Malta PBS GO
MENA beIN Sports
Mexico
Mongolia SANSAR HD/SPS HD
Montenegro
Moldova Canal 3
Myanmar MNTV Sky Net
Netherlands Veronica Ziggo Sport
New Zealand
Nicaragua Canal 4
Norway MTG MTG
Pacific Islands Sky Pacific
Panama TVMax
Papua New Guinea Digicel Play
Paraguay SNT
Peru América Televisión
Philippines beIN Sports
Poland TVP nc+
Portugal RTP Sport TV
Puerto Rico Fox
Romania Pro TV Telekom Romania
Russia NTV Plus
San Marino Mediaset Mediaset Premium
Serbia RTS Arena Sport
Singapore Eurosport
Slovenia Pro Plus Sport Klub
Slovakia RTVS Slovak Telekom
South Africa SuperSport
South Asia TEN Sports
South Korea
Spain beIN Sports
Sub-Saharan Africa
Suriname STVS
Sweden MTG MTG
Switzerland SRG SSR
Taiwan ELTA
Tajikistan Varzish TV
Thailand PPTV beIN Sports
Turkey TRT Türk Telekom
Ukraine Ukrayina Media Group Ukraine
United Kingdom BT Sport
United States Fox
Uzbekistan UzReport TV
Vietnam KJ Sports n Media
  1. ^ Chishti Faisal (30 maj 2013). "Champions League final at Wembley drew TV audience of 360 million" [Finalja e Ligës së Kampioneve në Wembley tërhoqi 360 milion audiencë televizive]. Absolute Sports Private Limited (në anglisht). Sportskeeda. Marrë më 26 tetor 2018.
  2. ^ a b "History" [Historia] (në anglisht). UEFA. Marrë më 26 tetor 2018.
  3. ^ "Matches" [Ndeshjet] (në anglisht). UEFA. Marrë më 26 tetor 2018.
  4. ^ "European Champions' Cup" [Kupa Evropiane e Kampioneve] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 26 tetor 2018.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>