Fox Broadcasting Company

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fox Broadcasting Company
LlojiRrjet televiziv
Shteti SHBA
Selitë1211 Avenue of the Americas, New York City, New York
Programimi
Gjuha/ëtAnglisht
Pronësia
PronariFox Corporation
PrindiFox Entertainment
Njerëzit kyçLachlan Murdoch (drejtor ekzekutiv)
Historia
Themeluartetor 9, 1986;
37 vite më parë
 (1986-10-09)
Nisur
  • On-air: tetor 9, 1986 (1986-10-09)
  • Primetime: prill 5, 1987 (1987-04-05)
Themeluesi
Lidhjet
Faqja zyrtarewww.fox.com

Fox Broadcasting Company (shqip: Kompania Transmetuese Fox), shpesh e quajtur thjeshtë Fox, dhe stilizuar si FOX[1], është një rrjet televiziv amerikan me seli në New York City, në pronësi të Fox Corporation [en]. Që prej lançimit në vitin 1986, Fox-i i ka pasur nivelet më të larta të shikimit ndër të rinjë.

Produksione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FOX Entertainment". Fox Corporation (në anglisht). Marrë më 7 qershor 2023. FOX Entertainment's 30-year legacy of innovative, hit programming includes 9-1-1, 9-1-1: LONE STAR, THE MASKED SINGER, LEGO MASTERS, PRODIGAL SON, LAST MAN STANDING, THE SIMPSONS, "Empire," "24," "The X-Files" and "American Idol."){{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)