Family Guy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Family Guy
GjiniaSitcom i animuar[1]
Krijuar ngaSeth MacFarlane
Zhvilluar nga
Zërat e
kompozitori i muzikës hapëseWalter Murphy
Kompozitorët
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve22
Nr. i episodeve424 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
Prodhuesit
Kohëzgjatja
  • 20–27 minuta
  • 33-88 minuta (select episodes)
Kompanitë e prodhimit
Shpërndarësi
Transmetimi
Programi origjinalFox[N 1]
Formati i pikturës
Formati i zërit
Transmetimi origjinal31 janar 1999 –
duke vazhduar
Kronologjia
I paraprirë ngaThe Life of Larry and Larry & Steve
Shfaqje të ngjashmeThe Cleveland Show
American Dad!
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Family Guy është një sitcom i animuar amerikan i konceptuar dhe krijuar nga Seth MacFarlane për Fox Broadcasting Company. Seriali përqendrohet rreth Griffins, një familje jofunksionale e përbërë nga prindërit Peter dhe Lois; fëmijët e tyre, Meg, Chris, dhe Stewie; dhe qeni i tyre i përkëdhelur antropomorfik, Brian. E vendosur në qytetin imagjinar të Quahog, Rhode Island, shfaqja shfaq pjesën më të madhe të humorit të saj në formën e gagave të prera metafiksionale që shpesh shpërqendrojnë kulturën amerikane.

Dubluesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli Dubluesi
Adam West Adam West
Bonnie Swanson Jennifer Tilly
Brian Griffin Seth MacFarlane
Chris Griffin Seth Green
Cleveland Mike Henry
Diane Simons Lori Alan
Glen Quagmire Seth MacFarlane
Joseph 'Joe' Swanson Patrick Warburton
Lauretta Alex Borstein
Lois Griffin Alex Borstein
Meg Griffin Mila Kunis
Mr. Jonathan Weed Butch Hartman
Peter Griffin Seth MacFarlane
Stewie Griffin Seth MacFarlane
Tom Tucker Seth MacFarlane
Tricia Takanawa Alex Borstein

Epizodat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet Epizodat Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
Sezoni i parë 7 31 janar 1999 16 maj 1999
Sezoni i dytë 21 23 shtator 1999 1 gusht 2000
Sezoni i tretë 22 11 korrik 2001 9 nëntor 2003
Sezoni i katërt 30 1 maj 2005 21 maj 2006
Sezoni i pestë 18 10 shtator 2006 20 maj 2007
Sezoni i gjashtë 12 23 shtator 2007 4 maj 2008
Sezoni i shtatë 16 28 shtator 2008 17 maj 2009
Sezoni i tetë 21 27 shtator 2009 20 qershor 2010
Sezoni i nëntë 18 26 shtator 2010 22 maj 2011
Sezoni i dhjetë 23 25 shtator 2011 20 maj 2012
Sezoni i njëmbëdhjetë 22 30 shtator 2012 19 maj 2013
Sezoni i dymbëdhjetë 21 29 shtator 2013 18 maj 2014
Sezoni i trembëdjetë 18 28 shtator 2014 17 maj 2015
Sezoni i katërmbëdhjetë 20 27 shtator 2015 22 maj 2016

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Episodi 50, "When You Wish Upon a Weinstein", u transmetua së pari në Adult Swim dhe episodi 147, "Partial Terms of Endearment", u transmetua së pari në BBC ThreeMbretërinë e Bashkuar.
  1. ^ I njohur si 20th Century Fox Television deri në sezonin e 18-të.
  2. ^ I njohur si Fox Television Animation deri në sezonin 18. FTA më vonë u bë animacioni i 20-të televiziv gjatë sezonit të 19-të. Mori përsipër animacionin nga Film Roman pas dy sezoneve të para.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Erickson, Hal. "Family Guy (1999)". AllMovie (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2022. Marrë më 26 mars 2022.