Sitcom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sitcom quhen komeditë televizive dhe filluan në SHBA. Pra vetë fjala "Sitcom" shpjegon dëmëthënjen e këtyre (zakonisht) serialeve.

sit = situation / situatë
com = comedy / komedi


Pra komedi nga situata e improvizuar.

Komedi - Sitcom[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria Fillimi Fundi SQ
According to Jim 2001
Cheers 1982 1993
Everybody Loves Raymond 1996 2005 Të gjithë e dojn Rajmondin
Friends 1994 2004
Joey 2004 Xhoi
King of Queens 1998
Married... with Children ( Al Bundy ) 1987 1997
Scrubs 2002
The Fresh Prince of Bel-Air 1990 1996
What I Like About You 2003