Mila Kunis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mila Kunis
U lind në
Milena Markovna Kunis

14 gusht 1983 (39 vjet)
KombësiaAmerikane
Works
Lista e plotë
Bashkëshorti/jaAshton Kutcher(m.2005)
Fëmijë2
ÇmimetLista e plotë

Milena Markovna "Mila" Kunis (lindi më 14 gusht 1983) është një aktore amerikane. Ajo filloi të luante Jackie Burkhart në serialin televiziv të Fox That'70s Show (1998–2006) në moshën 14-vjeçare. Që nga viti 1999, Kunis ka dubluar zërin e Meg Griffin në serialin e animuar të Fox Family Guy.

Roli i parë në film i Kunis erdhi në vitin 2008, duke luajtur rolin e Rachel në komedinë romantike Forgetting Sarah Marshall. Ajo fitoi vlerësime të mëtejshme nga kritikët për interpretimin e saj në thrillerin psikologjik Black Swan (2010), për të cilin mori Çmimin Marcello Mastroianni për aktorin ose aktoren më të mirë të re dhe nominime për çmimin SAG dhe çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë dytësore. Filmat e tjerë kryesorë të saj përfshijnë filmat aksion 'Max Payne (2008) dhe The Book of Eli (2010), komedi romantike Friends with Benefits (2011), filmat fantastike Oz the Great and Powerful (2013) si dhe Wicked Witch of the West, dhe komeditë Ted (2012), Bad Moms (2016) dhe vazhdimi i saj, A Bad Moms Christmas (2017).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëna e saj, Elvira është mësuese e fizikës që drejton një farmaci dhe babai i saj, Mark Kunis është inxhinierë mekanik dhe shofer taksie.[1] Ajo ka një vëlla që quhet Michael.[2] Gjuha e saj e zakonshme brenda familjes së saj është rusishtja.[3] Ajo deklaroi në vitin 2011 se prindërit e saj kishin "punë të mahnitshme" dhe se ajo "ishte shumë fatlume" dhe familja nuk ishte "e varfër"; ata kishin vendosur të largoheshin nga BRSS pasi panë "asnjë të ardhme" atje për Milan dhe vëllain e saj.[4] Në vitin 1991, kur ishte shtatë vjeç, familja e saj u transferua në Los Angjelos, Kaliforni, me 250 dollarë. "Kjo ishte e gjitha që na lejohej të merrnim me vete, prindërit e mi kishin hequr dorë nga punë dhe diploma të mira, të cilat nuk ishin të transferueshme, arritëm në Nju Jork të mërkurën dhe të premten në mëngjes vëllai im dhe unë ishim në shkollë në LA".[4]

Kunis vjen nga një familje hebreje dhe ka cituar antisemitizmin në ish-Bashkimin Sovjetik, si një nga arsyet për lëvizjen e familjes së saj në Shtetet e Bashkuara.[5][6][7][8][9][10][11] Ajo ka deklaruar se prindërit e saj “kanë rritur atë si jehude aq sa kanë mundur”, edhe pse feja ishte e shtypur në Bashkimin Sovjetik.[12][7]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kunis kishte një lidhje me aktorin Macaulay Culkin mes vitit 2002 dhe 2010. Kunis filloi lidhjen me akorin Ashton Kutcher në prill 2012. Kunis began dating her former That '70s Show co-star Ashton Kutcher in April 2012.[13][14] Ata u fejuan në shkurt të vitit 2014[15] dhe u martuan gjatë fundjavës së parë të korrikut 2015. Çifti ka dy fëmijë: një vajzë Wyatt Isabelle Kutcher[16][17] dhe një djalë Dimitri Portwood Kutcher.[18]

Në janar 2011, ajo zbuloi luftën e saj me iritis kronik që kishte shkaktuar verbim të përkohshëm në një sy. Disa muaj më parë ajo kishte një operacion që kishte korrigjuar problemin.[19] Kunis gjithashtu ishte në një gjendje në të cilën iridët janë ngjyra të ndryshme. Një sy (majtas) është ngjyrë kafe dhe tjetri (djathtas) është i gjelbër.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Mila Kunis: "Nothing was ever given to me"". Yahoo!. 6 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2012. Marrë më 12 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Spines, Christine. "Mila Kunis Keeps it Real". Women's Health. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2011. Marrë më 26 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ WIL (2 mars 2014). "FIVE CELEBRITIES WHO ARE TOTALLY BILINGUAL". EF EnglishLive. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2017. Marrë më 7 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Lawrence, Will (2 shtator 2011). "Mila's crossing to fame". The Daily Telegraph. UK. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2013. Marrë më 26 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Bacardi, Francesca (9 tetor 2017). "Ashton and Mila's kids won't be getting Christmas presents". New York Post. Marrë më 14 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Rollings, Grant (4 maj 2012). "'I fled the Ukraine to escape hatred'". The Sun. Marrë më 13 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Caroline Kepnes. "Schmoozin' with Mila Kunis". JVibe Magazine. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Berrin, Danielle (4 janar 2011). "Why Jews will not be upset by the Mila Kunis and Macaulay Culkin split". Jewish Journal. Marrë më 13 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Mila Kunis says local refused to let her see childhood home in Ukraine". JTA - Jewish news. 10 nëntor 2017. Marrë më 13 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Exclusive Interview : Mila Kunis". Moviehole.net. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2012. Marrë më 11 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Interview: Mila Kunis on 'Black Swan', Kissing Natalie Portman, Her Russian Heritage & More!". Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Oppenheim, Maya (26 tetor 2017). "Mila Kunis lets three-year-old daughter Wyatt drink sip of wine every Friday for shabbat". The Independent. Marrë më 14 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Ashton Kutcher & Mila Kunis Dating: "I'm Happy for Them," Says That '70s Show Costar". E!. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2013. Marrë më 30 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Rapkin, Mickey (20 mars 2013). "Nobody's Fool". Elle Magazine. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2013. Marrë më 30 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Oldenburg, Ann (24 mars 2014). "Mila Kunis and Ashton Kutcher are expecting!". USA Today. Marrë më 24 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Ashton Kutcher and Mila Kunis Welcome Daughter Wyatt Isabelle". People. 1 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2014. Marrë më 24 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Kutcher, Ashton (2 tetor 2014). "One of these is Mila and Ashton's baby....and her name is Wyatt". APlus.com. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2014. Marrë më 2 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Saul, Issac (2 dhjetor 2016). "Ashton Kutcher And Mila Kunis Welcome Their New Baby, Dimitri Portwood, To The World". APlus.com. Marrë më 2 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Mila Kunis reveals struggle with chronic eye illness". Celebrity Heathfitness. 10 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2011. Marrë më 10 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]