Mila Kunis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mila Kunis
20120712 Mila Kunis @ Comic-con cropped.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 14 gusht 1983
Vendlindja Chernivtsi, RSS Ukraina, Bashkimi Sovjetik[1]
Bashkëshort(ja) Ashton Kutcher(m.2005)

Milena Markovna "Mila" Kunis (lindi më 14 gusht 1983) është aktore amerikane. Në vitin 1991, në moshën shtatë vjeçare, ajo u zhvendos nga RSS UkrainaShtetet e Bashkuara me familjen e saj. Ajo shfaqet në shumë filma dhe seriale. Që nga viti 1991, ajo dubloi Meg Griffin në serialin e animuar Family Guy.

Në vitin 2010, Mila Kunis luajti rolin si Lily në filmin Black Swan, për të cilën morri Çmimin Marcello Mastroianni si Aktorja më e Re dhe u nominua për Çmimin e Globit të Artë për Aktoren më të mirë. Më 2012, ajo luajti së bashku me aktorin Mark Wahlberg në filmin komedi Ted si e dashura e personazhit të Wahlbergut.

Jeta e hershme[redakto | përpunoni burim]

Nëna e saj, Elvira është mësuese e fizikës që drejton një farmaci dhe babai i saj, Mark Kunis është inxhinierë mekanik dhe shofer taksie.[2] Ajo ka një vëlla që quhet Michael.[3] Gjuha e saj e zakonshme brenda familjes së saj është rusishtja.[4] Ajo deklaroi në vitin 2011 se prindërit e saj kishin "punë të mahnitshme" dhe se ajo "ishte shumë fatlume" dhe familja nuk ishte "e varfër"; ata kishin vendosur të largoheshin nga BRSS pasi panë "asnjë të ardhme" atje për Milan dhe vëllain e saj.[5] Në vitin 1991, kur ishte shtatë vjeç, familja e saj u transferua në Los Angjelos, Kaliforni, me 250 dollarë. "Kjo ishte e gjitha që na lejohej të merrnim me vete, prindërit e mi kishin hequr dorë nga punë dhe diploma të mira, të cilat nuk ishin të transferueshme, arritëm në Nju Jork të mërkurën dhe të premten në mëngjes vëllai im dhe unë ishim në shkollë në LA".[5]

Kunis vjen nga një familje hebreje dhe ka cituar antisemitizmin në ish-Bashkimin Sovjetik, si një nga arsyet për lëvizjen e familjes së saj në Shtetet e Bashkuara.[6][7][8][9][10][11][12] Ajo ka deklaruar se prindërit e saj “kanë rritur atë si jehude aq sa kanë mundur”, edhe pse feja ishte e shtypur në Bashkimin Sovjetik.[13][8]

Jeta personale[redakto | përpunoni burim]

Kunis kishte një lidhje me aktorin Macaulay Culkin mes vitit 2002 dhe 2010. Kunis filloi lidhjen me akorin Ashton Kutcher në prill 2012. Kunis began dating her former That '70s Show co-star Ashton Kutcher in April 2012.[14][15] Ata u fejuan në shkurt të vitit 2014[16] dhe u martuan gjatë fundjavës së parë të korrikut 2015. Çifti ka dy fëmijë: një vajzë Wyatt Isabelle Kutcher[17][18] dhe një djalë Dimitri Portwood Kutcher.[19]

Në janar 2011, ajo zbuloi luftën e saj me iritis kronik që kishte shkaktuar verbim të përkohshëm në një sy. Disa muaj më parë ajo kishte një operacion që kishte korrigjuar problemin.[20] Kunis gjithashtu ishte në një gjendje në të cilën iridët janë ngjyra të ndryshme. Një sy (majtas) është ngjyrë kafe dhe tjetri (djathtas) është i gjelbër.

Filmografia[redakto | përpunoni burim]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Filmografia e Mila Kunis.

Referimet[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ Powell, Ahna (2011). Mila Kunis: A Woman of Talent, Beauty and Passion: the Multifaceted Actress. GD Publishing.  9781613230213. 
 2. ^ "Mila Kunis: "Nothing was ever given to me"". Yahoo!. 6 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2012. Marrë më 12 korrik 2012. 
 3. ^ Spines, Christine. "Mila Kunis Keeps it Real". Women's Health. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2011. Marrë më 26 shkurt 2010. 
 4. ^ WIL (2 mars 2014). "FIVE CELEBRITIES WHO ARE TOTALLY BILINGUAL". EF EnglishLive. Marrë më 7 gusht 2017. 
 5. ^ a b Lawrence, Will (September 2, 2011). "Mila's crossing to fame". The Daily Telegraph. UK. Arkivuar nga origjinali më October 28, 2013. Marrë më July 26, 2012. 
 6. ^ Bacardi, Francesca (9 tetor 2017). "Ashton and Mila's kids won't be getting Christmas presents". New York Post. Marrë më 14 shkurt 2018. 
 7. ^ Rollings, Grant (4 maj 2012). "'I fled the Ukraine to escape hatred'". The Sun. Marrë më 13 maj 2018. 
 8. ^ a b Caroline Kepnes. "Schmoozin' with Mila Kunis". JVibe Magazine. 
 9. ^ Berrin, Danielle (4 janar 2011). "Why Jews will not be upset by the Mila Kunis and Macaulay Culkin split". Jewish Journal. Marrë më 13 maj 2018. 
 10. ^ "Mila Kunis says local refused to let her see childhood home in Ukraine". JTA - Jewish news. November 10, 2017. Marrë më 13 maj 2018. 
 11. ^ "Exclusive Interview : Mila Kunis". Moviehole.net. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2012. 
 12. ^ "Interview: Mila Kunis on 'Black Swan', Kissing Natalie Portman, Her Russian Heritage & More!". Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2011. 
 13. ^ Oppenheim, Maya (October 26, 2017). "Mila Kunis lets three-year-old daughter Wyatt drink sip of wine every Friday for shabbat". The Independent. Marrë më February 14, 2018. 
 14. ^ "Ashton Kutcher & Mila Kunis Dating: "I'm Happy for Them," Says That '70s Show Costar". E!. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2013. Marrë më 30 mars 2013. 
 15. ^ Rapkin, Mickey (20 mars 2013). "Nobody's Fool". Elle Magazine. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2013. Marrë më 30 mars 2013. 
 16. ^ Oldenburg, Ann (24 mars 2014). "Mila Kunis and Ashton Kutcher are expecting!". USA Today. Marrë më 24 mars 2014. 
 17. ^ "Ashton Kutcher and Mila Kunis Welcome Daughter Wyatt Isabelle". People. 1 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2014. Marrë më 24 janar 2015. 
 18. ^ Kutcher, Ashton (2 tetor 2014). "One of these is Mila and Ashton's baby....and her name is Wyatt". APlus.com. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2014. Marrë më 2 mars 2016. 
 19. ^ Saul, Issac (2 dhjetor 2016). "Ashton Kutcher And Mila Kunis Welcome Their New Baby, Dimitri Portwood, To The World". APlus.com. Marrë më 2 dhjetor 2016. 
 20. ^ "Mila Kunis reveals struggle with chronic eye illness". Celebrity Heathfitness. 10 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2011. Marrë më 10 janar 2011. 

Lidhje të jashme[redakto | përpunoni burim]