Ashton Kutcher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ashton Kutcher
Kutcher në qershor 2010
U lind në
Christopher Ashton Kutcher

7 shkurt 1978 (44 vjet)
Cedar Rapids, Iowa, Shtetet e Bashkuara
Profesioni
 • Aktor
 • producent
 • sipërmarrës
 • model
Vite aktiviteti1998–present
Bashkëshorti/jaDemi Moore (m. 2005; div. 2013)
Mila Kunis (m. 2015)
Fëmijë2
ÇmimetLista e plotë

Christopher Ashton Kutcher (lindi më 7 shkurt 1978)[1] është një aktor, producent, sipërmarrës dhe ish model amerikan. Ai është marrës i vlerësimeve të ndryshme, duke përfshirë një People's Choice Award, dhe nominime për dy Young Artist Awards, një Screen Actors Guild Award, dhe një Critics' Choice Movie Award.

Ai filloi karrierën e tij të aktrimit duke portretizuar Michael Kelso në sitcom-in Fox That'70s Show (1998–2006). Ai bëri debutimin e tij në film në komedinë romantike Coming Soon (1999), e ndjekur nga filmi komedi Dude, Where's My Car? (2000), i cili ishte një hit në arkë. Në vitin 2003, Kutcher u zhvendos në komedi romantike, duke u shfaqur në filmin Just Married dhe My Boss's Daughter të atij viti. Në vitin 2003, ai krijoi dhe prodhoi serialin televiziv Punk'd, duke shërbyer gjithashtu si prezantues për tetë sezonet e para nga dhjetë sezonet e tij. Në vitin 2004, Kutcher luajti në rolin kryesor të filmit psikologjik The Butterfly Effect.

Kutcher u shfaq më pas në më shumë komedi romantike, duke përfshirë Guess Who (2005), A Lot Like Love (2005), What Happens in Vegas (2008), dhe No Strings Attached (2011). Ai luajti si Walden Schmidt në serialin e CBS Two and a Half Men (2011–2015). Në vitin 2013, Kutcher portretizoi Steve Jobs në filmin biografik Jobs. Ai gjithashtu luajti si Colt Bennett në serialin e Netflix The Ranch (2016–2020). Kutcher dha zërin e Elliot në Open Season (2006). Kutcher më vonë luajti në komedinë thriller Vengeance (2022).

Përtej argëtimit, Kutcher është gjithashtu një kapitalist sipërmarrës. Ai është bashkë-themelues i firmës së kapitalit sipërmarrës A-Grade Investments. Në SXSW në mars 2015, Kutcher njoftoi Sound Ventures, pasardhësin e A-Grade Investments, duke menaxhuar një fond të mbështetur nga financimi institucional. Kutcher gjithashtu ka investuar me sukses në disa startup të teknologjisë së lartë. Kutcher ka investime në mbi 60 kompani, më të spikaturat prej të cilave përfshijnë Skype, Foursquare, Airbnb, Path and Fab.com. Kutcher ka investuar në pesë startup që nga gushti 2017: Neighborly, Zenreach, ResearchGate, Kopari Beauty, dhe Lemonade.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kutcher lindi më 7 shkurt 1978 në Cedar Rapids, Iowa, nga Diane (mbiemri i vajzërisë Finnegan), një punonjëse e Procter & Gamble dhe Larry M. Kutcher, një punëtor fabrike.[2][3] Ai ka prejardhje çeke, gjermane dhe irlandeze.[4][5]

Kutcher u rrit në një familje katolike "relativisht konservatore".[6] Ai ka një motër më të madhe të quajtur Tausha dhe një vëlla binjak vëllazëror të quajtur Michael, i cili kishte një transplant zemre kur vëllezërit ishin fëmijë të vegjël.[7] Michael gjithashtu ka paralizë cerebrale dhe është një zëdhënës i organizatës advokuese Reaching for the Stars.[8] Kardiomiopatia e Michael bëri që jeta në shtëpi e Kutcher të bëhej gjithnjë e më stresuese. Ai ka thënë se "nuk donte të kthehej në shtëpi dhe të gjente më shumë lajme të këqija" për vëllain e tij, duke thënë: "Unë e mbajta veten aq të zënë sa nuk e lejova veten të ndihej".[9]

Kutcher ndoqi Washington High School në Cedar Rapids për vitin e tij të parë, përpara se familja e tij të transferohej në Homestead, Iowa, ku ai ndoqi Clear Creek–Amana High School. Gjatë shkollës së mesme, ai zhvilloi një pasion për aktrimin dhe u shfaq në shfaqjet shkollore. Gjatë vitit të fundit, ai hyri në shkollën e mesme në mesnatë me kushëririn e tij në përpjekje për të vjedhur para; është arrestuar duke u larguar nga vendi i ngjarjes. Kutcher u dënua për vjedhje të shkallës së tretë dhe u dënua me tre vjet shërbim prove dhe 180 orë shërbim në komunitet. Kutcher deklaroi se megjithëse përvoja "e zgjidhi atë", ai humbi të dashurën e tij dhe priste bursa universiteti dhe u përjashtua në shkollë dhe në komunitetin e tij.[10]

Kutcher u regjistrua në Universitetin e Iowa në gusht 1996, ku drejtimi i tij i planifikuar ishte inxhinieria biokimike, i motivuar nga dëshira për të kuruar sëmundjen e zemrës së vëllait të tij.[3] Në kolegj, Kutcher u dëbua nga banesa e tij për të qenë shumë "i zhurmshëm" dhe "i egër".[11] Kutcher tha, "Mendova se dija gjithçka, por nuk e kisha idenë. Po festoja dhe u zgjova shumë mëngjese duke mos ditur se çfarë kisha bërë një natë më parë. Luajta shumë fort. Jam i habitur që nuk jam i vdekur."[12] Për të fituar para për shkollim, Kutcher punoi si një i punësuar veror në kolegj në departamentin e drithërave për fabrikën General Mills në Cedar Rapids dhe ndonjëherë shiste plazmën e tij të gjakut.[13] Ndërsa ishte në Universitetin e Iowa, ai u afrua nga një skaut model në barin The Airliner në Iowa City, Iowa, dhe hyri në konkursin e modelimit "Fytyrat e freskëta të Iowa". Duke u vendosur i pari, ai fitoi një udhëtim në Konventën Ndërkombëtare të Shoqatës së Modelimit dhe Talenteve (IMTA) të Nju Jorkut. Duke u larguar nga Iowa për një qëndrim në New York City, Kutcher u kthye më pas në Cedar Rapids, përpara se të zhvendosej në Los Anxhelos për të ndjekur një karrierë në aktrim.[11]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Key
Not yet released Tregon vepra që nuk janë publikuar ende
Film
Viti Titulli Roli Shënimet
1999 Coming Soon Louie
2000 Down to You Jim Morrison
2000 Reindeer Games College Kid
2000 Dude, Where's My Car? Jesse Montgomery III
2001 Texas Rangers George Durham
2003 Just Married Tom Leezak
2003 My Boss's Daughter Tom Stansfield
2003 Cheaper by the Dozen Hank Uncredited[14]
2004 The Butterfly Effect Evan Treborn
2005 Guess Who Simon Green
2005 A Lot like Love Oliver Martin
2006 Bobby Fisher
2006 The Guardian Jake Fischer
2006 Open Season Elliot (zëri)
2008 What Happens in Vegas Jack Fuller
2009 Spread Nikki
2009 Personal Effects Walter
2010 Brother's Justice Himself
2010 Valentine's Day Reed Bennet
2010 Killers Spencer Aimes
2011 No Strings Attached Adam Franklin
2011 New Year's Eve Randy Segment: "Elevator Story"
2013 Jobs Steve Jobs
2014 Annie Simon Goodspeed Cameo
2014 The Man Who Saved the World Vetë ai Dokumentar
2022 Vengeance Quinten Sellers
TBA The Long Home Not yet released Nathan Winer, Sr. Pas prodhimit
TBA Your Place or Mine Not yet released Peter Pas prodhimit
Seriale
Viti Titulli Roli Shënime
1998–2006 That '70s Show Michael Kelso Roli kryesor (Sezonet 1–7)
Mysafir i përsëritur (Sezoni 8)
2001 Just Shoot Me Dean Cassidy Episodi: "Mayas and Tigers and Deans, Oh My"
2002 Grounded for Life Cousin Scott Episodi: "Dust in the Wind"
2003–2007; 2012 Punk'd Vetë ai Krijues, mikpritës, prodhues
2005 Robot Chicken Michael Kelso
Michael Knight
Templeton 'Faceman' Peck
TiVo Addict (zëra)
3 episoda
2008 Miss Guided Beaux Episodi: "Hot Sub"
2011–2015 Two and a Half Men Walden Schmidt Lead role (Sesoni 9–12)
2013 Men at Work Eric Uncredited
Episodi: "Long Distance Tyler"
2016 Family Guy Vetë ai Episodi: "Candy, Quahog Marshmallow"
2016–2020 The Ranch Colt Bennett Roli kryesor
2017 The Bachelorette Vetë ai Episodi: "Season 13, 139 overall"
2022 The Boys Vetë ai Episodi: "Herogasm"; cameo
Producent
Viti Titulli Roli Shënimet
2003–2007; 2012 Punk'd Producent ekzekutiv
2003 My Boss's Daughter Bashkë producent
2004 The Butterfly Effect Producent ekzekutiv
2004 You've Got a Friend Producent ekzekutiv 8 episoda
2005–2008 Beauty and the Geek Producent ekzekutiv
2007 Adventures in Hollyhood Producent ekzekutiv 8 episoda
2007 Miss Guided Producent ekzekutiv 7 episoda
2007 Game Show in My Head Producent ekzekutiv 8 episoda
2007 The Real Wedding Crashers Producent ekzekutiv 7 episoda
2007 Room 401 Producent ekzekutiv 8 episoda
2008 Pop Fiction Producent ekzekutiv 1 episod
2008–2009 Opportunity Knocks Producent ekzekutiv
2009 True Beauty Producent ekzekutiv 4 episoda
2009 The Beautiful Life Producent ekzekutiv
2009 Spread
2010 Killers Producent ekzekutiv
2012–2013 Rituals Producent ekzekutiv 3 episoda
2013 Forever Young Producent ekzekutiv

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ashton Kutcher Biography (1978–)" (në anglisht). FilmReference.com. Marrë më 31 tetor 2013.
 2. ^ "Ashton Kutcher Biography" (në anglisht). Filmreference.com. Marrë më 29 tetor 2008.
 3. ^ a b "Interview With Ashton Kutcher — Part 2" (në anglisht). America's Intelligence Wire. 6 shtator 2006. Marrë më 29 tetor 2008.
 4. ^ E ka thënë në The Tonight Show with Jay Leno, 12 gusht 2003
 5. ^ "Pedigree Chart for Diane Finnegan" (në anglisht). Lobdellkrotzgenealogy.com. 28 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2012. Marrë më 14 qershor 2012.
 6. ^ "Living The Dream – The Making of Spread" (Commentary with Ashton Kutcher saying; "I'm from the Mid West. I'm from a Catholic family, from a relatively conservative environment."), Spread on DVD, Katalyst Films, 2009.
 7. ^ Collman, Ashley. "14 famous twins speak about their special bond". Business Insider (në anglisht).
 8. ^ Brannigan, Joseph (9 shtator 2011). "Surprise! Ashton Kutcher Has a Twin Brother" (në anglisht). Tv.yahoo.com. Marrë më 14 qershor 2012.
 9. ^ "Hollywood.com". Profile: Ashton Kutcher Contemplate (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2005. Marrë më 6 tetor 2007.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura azcentral
 11. ^ a b Meers, Erik (2001). "Dude – He's a star", Papermag.com.
 12. ^ "Profile: Ashton Kutcher on past party days and his rock-solid relationship". Cosmopolitan (në anglisht). 1 shkurt 2001. Marrë më 11 tetor 2007.
 13. ^ Weitzman, Elizabeth (mars 2000). "Kutcher in the Rye" (në anglisht). Interview. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2008. Marrë më 2 shkurt 2007.
 14. ^ Norris, Matt (27 maj 2016). "Cheapter by the Dozen". Cinema Blend (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2016.