Procter & Gamble

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Procter & Gamble (P&G) është një kompani amerikane shumëkombëshe e konsumit me seli në CincinnatiOhajos. Ajo u themelua në vitin 1837 nga William Procter dhe James Gamble.[1]

Është e specializuar në një gamë të gjerë të shëndetit personal/shëndetit të konsumatorit, dhe kujdesin personal dhe produktet e higjienës; këto produkte janë të organizuara në disa segmente duke përfshirë bukurinë; grooming; kujdesit shëndetësor; pëlhurë dhe kujdes shtëpi; dhe foshnje, kujdes femëror dhe familjar. Para shitjes së Pringles në Kellogg's, portofoli i saj i produktit përfshinte edhe ushqime, snacks dhe pije.[2]

Në vitin 2014, P&G shënoi 83.1 miliardë dollarë shitje. Më 1 gusht 2014, P&G njoftoi se po riorganizonte kompaninë, duke rënë dhe shitur rreth 100 marka nga portofoli i saj i produktit me qëllim që të përqendrohej në 65 markat e mbetura[3], të cilat prodhuan 95% të fitimeve të kompanisë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "History_of_innovation". Procter & Gamble. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2016. Marrë më shkurt 15, 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Procter & Gamble board meets amid CEO reports". Boston Herald. Associated Press. 9 qershor 2009. Marrë më maj 5, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ Coolidge, Alexander (10 korrik 2015). "P&G brand sales, restructuring will cut jobs up to 19%". Cincinnati Enquirer. Marrë më mars 3, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)