Jump to content

Cincinnati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cincinnati
City of Cincinnati
qytet
Downtown Cincinnati from Devou Park in Covington, Kentucky
Flamuri i Cincinnati
Stema zyrtare e Cincinnati
Popullsia
 • Gjithsej296.943
Faqja zyrtareCity of Cincinnati

Cincinnati (City of Cincinnati) është një qytet në qarkun Hamiltonshtetit federal Ohio, SHBA. Në Cincinnati jetojnë 296943 banorë (2010)[2], dhe dendësia e popullisë është 1471 banor/km2 (3809.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 206.01 km2 (79.54 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 147 m (482 ft).

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më 2 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 6 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Cincinnati – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale