Jump to content

Skype

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skype
Logo of Skype (2019–present)
AutorPriit Kasesalu dhe Jaan Tallinn
ZhvilluesSkype Technologies (Microsoft)
Versioni i parë29 gusht 2003; 20 vite më parë (2003-08-29)
Sistemi operativWindows, Windows Phone, macOS, Linux, Android, iOS, iPadOS, WatchOS, Wear OS, HoloLens, Xbox One, Xbox Series X/S
Gjuhët e mundshme108 gjuhë[1]
Përdoret përVideoconferencing, VoIP and Instant messaging
LicencaProprietary software
Faqja zyrtareskype.com

Skype ( lexo:Skajp ) është një VoIP-Softuer falas, i cili në vete ka edhe komunikimin e çastit ( Instant Messenger), dërgimin e anasjelltë dhe të drejtëpërdrejtë të të dhënave nga njëri përdorues tek tjetri por, mbështetë edhe videokomunikimin.Skype përdorë një protokoll proprietarë.

Ky program mundëson komunikimin nëpërmes Internetit, nga një Kompjuter tek tjetri, por edhe telefonatat në telefona të rëndomtë dhe ata celularë, me pagesë (SkypeOut)[2]. Poashtu një shërbim tjetër që ofron Skype, është pranimi thirrjëve direkt në Skype nga telefonat e rëndomtë dhe celularë (SkypeIn)[3], gjithashtu me pagesë.

Skype është zhvilluar nga zhvilluesit e Estonisë Ahti Heinla, Priit Kasesalu dhe Jaan Talin, i cili kishte gjithashtu zhvilluar fillimisht Kazaa. Grupi Skype, themeluar nga suedez i lindur Zennström sipërmarrës Niklas dhe Janus Dane Friis, ka selinë e saj në Luksemburg, me zyra në Londër, Stokholm, Talin, Tartu, Pragë, dhe San Jose, Kaliforni. Një nga emrat fillestare për projektin ishte "Qielli i kolegëve-to-peer", e cila ishte shkurtuar pastaj në "Skyper". Megjithatë, disa nga emrat e domain të lidhur me "Skyper" janë marrë tashmë. Tërheqja e fundit "r" la titullin e tanishme "Skype", për të cilat domain emra ishin në dispozicion.

Kompania ishte fituar nga eBay në shtator 2005 për $ 2600000000. EBay ka shkruar Skype poshtë në 2 miliard $ në librat e tij dhe njoftoi për një ofertë publike, aksioneve për 2010 të tjerr Skype, si një kompani më vete. Disa mediat kanë karakterizuar për shitjen e propozuar dhe ofrimin e vazhdueshme e Skype si nën kërcënim, për shkak të një mosmarrëveshje licencimit software me krijuesit origjinale. Më 1 shtator 2009, një grup i investitorëve të drejtuar nga Silver Lake bleu 65% e Skype për $ 1910000000.Më vonë kjo shumë është e rregulluar si eBay dhe investitorë të rinj të vendosur një padi që ishte sjellë nga një ndërmarrje kompani e krijuar nga themeluesit origjinal. Ajo u zbulua se kompania kishte në pronësi të mbajnë gjithmonë themelor teknologji peer-to-peer. Padia është zgjidhur përfundimisht me pronësi të ndarë me investitorë të rinj mbajnë 56%, themeluesit origjinal zotërojnë 14% dhe 30% eBay mbajtur.

Perdoruesit Skype janë identifikuar nga një emër të veçantë Skype, dhe mund të jenë të rreshtuara në numeratorin Skype. Skype lejon këto përdoruesit e regjistruar për të komunikuar me anë të dy mesazheve të çastit dhe zë chat. Voice chat lejon thirrjet ndërmjet palëve të përdoruesve dhe e quan konferencë, dhe përdor një codec audio pronarit. Teksti Skype chat klienti lejon biseda grup, emoticons, ruajtjen chat histori, mesazheve Linje dhe (në versionet e fundit) redaktimin e mesazheve të mëparshme. Karakteristikat e zakonshme të njohur për përdoruesit e mesazheve të menjëhershme - të tilla si profilet e përdoruesve, treguesit online statusi, dhe kështu me radhë - janë përfshirë gjithashtu.

Shërbimi SkypeIn lejon përdoruesit e Skype të marrë thirrje në kompjuterat e tyre të thirrur me telefon abonentë të rregullt të një numër telefoni lokal Skype, numrat lokale janë në dispozicion për në Australi, Brazil, Kili, Kolumbia, Danimarka, Republika Domenikane, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania , Hong Kong,, Hungari Irlanda, Italia, Japonia, Meksika, Zelanda e Re, Poloni, Rumani, Afrikën e Jugut, Koreja e Jugut, Suedia, Zvicra, Hollanda, Mbretëria e Bashkuar, dhe Shtetet e Bashkuara.Një përdorues Skype mund të kenë numrat e lokale në ndonjë nga këto vende, me thirrje të numrit të akuzuar me të njëjtin ritëm si thirrjet për të linjave fikse në vend. Video konferenca midis dy përdoruesve u fut në janar të vitit 2006 për Windows dhe Mac OS X platformë klientët. Skype 2,0 për Linux, lëshuar më 13 mars 2008, gjithashtu përmban mbështetje për video conferencing.

Skype për Windows, duke filluar me versionin 3.6.0.216, mbështet "High Quality Video" me cilësi dhe karakteristika, p.sh., ekran të plotë dhe-në-ekran ekran modes, të ngjashme me ato të mes-game sistemeve videokonferencat.Skype audio konferenca aktualisht të mbështesim deri në 25 persona në një kohë, duke përfshirë të presë.

Një tipar i ndërpritet quajtur "Skypecasting" lejuar regjistrimet e zërit mbi zërin e thirrjeve Skype IP dhe teleconferences që do të përdoret si podcast, të cilat lejojnë përmbajtje audio ose video që do të botohet njëkohësisht në Internet. Skype nisi "të saj Skypecasts Beta shërbim" në 2006. Ajo mbeti në beta deri në fund të saj. Skypecasts priti thirrje publike konferencë, deri në 100 vetë në një kohë. Ndryshe nga Konferenca e quan të zakonshëm Skype p2p, Skypecasts mbështetur moderim karakteristika të përshtatshme për panele diskutimesh, ligjërata, dhe forume bashkia e qytetit. Skype operohet një directory të Skypecasts publike.

Skype nuk parashikon mundësinë për të telefonuar numrat e urgjencës, si 911 në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, 111 në Zelandën e Re, në Australi 000, 112 në Evropë, ose 999 në Britani të Madhe. Federale Communications Commission (FCC) ka vendosur se, për qëllime të nenit 255 të Ligjit Telekomunikacionit, Skype nuk është një "i ndërlidhur të VoIP".] Si rezultat, SHBA Jashtëzakonshme Kombëtare Numri Shoqata rekomandon që të gjithë përdoruesit VoIP kanë një linjë analog në dispozicion si rezervë

Sistemi dhe software

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skype përdor një telefoni të pronarit të internetit (VoIP) të rrjetit, të quajtur protokoll Skype. Protokolli nuk është bërë në dispozicion të publikut me Skype dhe aplikacionet zyrtare duke përdorur protokollin janë të mbyllura-burim. Një pjesë e teknologjisë Skype mbështetet në protokollin Indeksi Global P2P që i përket korporatë Joltid. Dallimi kryesor në mes të Skype e klientëve standarde VoIP Skype është që vepron në një model të peer-to-miratimi i kolegëve (bazuar fillimisht në software Kazaa [61]), dhe jo më të zakonshme modelin klient-server. E përdoruesve Skype është marrë ndonjëherë të jetë tërësisht i decentralizuar dhe të shpërndahen në mesin e nyjeve, edhe pse kjo është e diskutueshme dhe nuk duket të jetë teknikisht e mundshme.

Skype ofron asnjë ndërveprimin me SIP-VoIP të bazuar rrjete. Shumë e rrjeteve dhe kompanitë e sigurimit [kush?] pretendojnë për të zbuluar dhe të kontrollit të protokollit të Skype-së për ndërmarrjet dhe aplikimet zgarë. Ndërsa metodat e veçanta të zbulimit të përdorur nga këto kompani janë shpesh private, Test Pearson Chi-Square dhe karakterizimi stochastic me naive Classifiers Bayesian janë dy qasje që janë botuar në 2007.

Skype përdor një rrjet të metodave të ndryshme compression audio përfshirë G.729 dhe SVOPC. Skype shtuar një Skype-krijuar mëndafshi codec te Skype bëri thirrje për Windows 4 dhe klientët e tjerë Skype. Silk ka për qëllim të jetë "" i lehtë dhe Trupëzueshëm. Skype është një komunikimi të sigurtë; encryption nuk mund të jetë me aftësi të kufizuara, dhe është e padukshme të përdoruesit. Skype thuhet përdor jo-pronarit, gjerësisht i besuar teknikat encryption: RSA për negociata të rëndësishme dhe Advanced Encryption Standard të encrypt biseda.Skype ofron një sistem të pakontrolluar të regjistrimit për përdoruesit me asnjë provë të identitetit. Në vend të kësaj, një zgjedhje e lirë e pseudonimeve të lejon përdoruesve të përdorin sistemin pa zbulimin e identitetit të tyre për përdoruesit e tjerë. Është i parëndësishëm për të krijuar një llogari duke përdorur ndonjë emri, emri i thirrësit të shfaqet së nuk është garanci e origjinalitetit. Një letër e palës së tretë analizimin e sigurisë dhe metodologjinë e Skype u paraqit në Black Hat Evropë 2006. Është analizuar Skype dhe gjeti një numër të çështjeve të sigurisë me modelin e tanishme të sigurisë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Skype". Microsoft Store. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. - http://www.skype.com/intl/en/allfeatures/callphones/ Arkivuar 16 janar 2009 tek Wayback Machine
  3. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. - http://www.skype.com/intl/en/business/allfeatures/onlinenumber/

këtu