Los Angeles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Los Anxheles
Los Angeles
Qytet
Njohur si Qyteti Ëngjëjve
noform
Pamje nga Los Anxheles.
Stema_figura
Emblema e Los Anxheles
Flag of Los Angeles, California.svg
Flamuri i Los Anxheles
Vendndodhja
Los Anxheles (SHBA)
Los Anxheles
Vendodhja e Los Anxheles në SHBA

Los Anxheles (Kaliforni)
Los Anxheles
Vendodhja e Los Anxheles në Kaliforni
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Los Angeles
Kryetari i Bashkisë Eric Garcetti
Statistika dhe Transporti
Lartësia 71 m (m.n.d.)
Themelimi 4 shtator 1781
Sipërfaqja 1.302 km2
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 213, 310/424, 323, 661, 747/818
Koordinatat 34° 03′ 0″ Veri

118° 15′ 0″ Perëndim

Demografia
Popullsia (2012) 3.857.799 banorë
Dendësia 3.176 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.lacity.org

Los Angeles (sqt. Los Anxheles; shkurtimisht LA ose L.A.) është qyteti më i madh i Kalifornisë dhe qyteti i dytë më i madh i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Bashkë me Nju Jorkun dhe Çikagon është njëri prej tre metropoleve më të rëndësishme të vendit, dhe njëra prej qendrave më të rëndësishme të botës. Kryetari i qytetit është Antonio Villaragoza, që në zgjedhjet e fundit u bë kryetari i parë i qytetit me origjinë spanjolle që nga shekulli XIX.

Qyteti[redakto | redakto tekstin burimor]

Një metropol i pafund[redakto | redakto tekstin burimor]

Vetë qyteti shtrihet në 1.290 km2 dhe ka 4 milion banor, por e gjitha zona metropolitane (grand Los Angeles) pëfshinë bashkinë me të njëjtin emër (ku bëjnë pjesë edhe qytete tjera më të vogla si Long Beach, Santa Monica, West Holliwood, Pasadina, Beverly Hills, Malibue, etj.) dhe komunat përbri si Orinxh, San Bernardino, Riversajd, dhe Ventura që krijojnë një tërësi ubane e cila mbulon 88.000 km2 dhe rreth 17 milon banor. Për këtë arsye Los Anxhelosi konsiderohet qytet i automobilit, i përshkuar gjërë e gjatë me autorrugë 6 trakëshe.

Përzierje popujsh[redakto | redakto tekstin burimor]

Koreatown me qendrën apo Downtown në prapavijë

Popullsia e Los Anxhelesit është një ndër më të përzierat në botë. Bashkësia hispanike (e përbërë kryesisht nga emigrantë me origjinë meksikane e amerikanoqendrore) përbën rreth gjysmën e popullsisë, duke e bërë qytetin dygjuhësor. Bashkësitë e tjera të rëndësishme janë ato aziatike, veçanërisht kineze dhe koreane (kryesisht në lagjen Koreatown), iraniane dhe armene. Pabarazitë ekonomike ndërmjet bashkësive të ndryshme kanë bërë të mundëshme revolta popullore shpesh herë.

Qyteti i kinemasë[redakto | redakto tekstin burimor]

Simboli i Hollywood-it

Simbol i LA është shkrimi i famshëm në kodrat e Hollivudit që tregon rëndësinë që ka pasur industria e kinemasë në historinë e qytetit. Sot Hollivudi është një vend turistik, por studiot më të rëndësishme kinematografike janë zhvendosur përtej kodrave në luginën San Fernando dhe ajo çfarë mbetet prej viteve të arta janë yjet me emrat e artistëve në trotuar dhe lokalet e modës në bulevardin Sunset.

Qyteti i diellit[redakto | redakto tekstin burimor]

Los Anxheles ka klimë shkretinore me reshje të pakëta dhe me më shume se 300 ditë më diell në vit. Përgjatë bregdetit klima ndryshon nga rrymat oqeanike të ftohta, por në brendësi temperaturat ditore kalojnë lehtë 35 shkallë. Falë një rrjeti kanalesh që bartin ujin nga lumi Kolorado, LA është një qytet gjithashtu i pasur me mjedise tropikale.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Downtown - Los Anxheles

I filluar më 1781 nën emrin El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles sobre El Río Porciuncula nga misionar katolik kur Kalifornia ende i takonte Spanjës, Los Anxhelosi u themelua bashkë me Kaliforninë më 1850, kur popullata e qytetit ishte ende 1.610 persona. Deri më 1900 mbeti pak i populluar, por zbulimi puseve të naftës dhe vërtetimi i ujësjellësit të projektuar dhe ndërtuar nga William Mulholland i jep shtytje një zgjerimi që ka sjellur atë në përmasat e tanishme.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Universitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Los Anxheles apo në zonat përreth ndodhen universitete të shumta. Universitetet publike janë:

 • Universiteti i Kalifornisë, Los Anxheles (UCLA)
 • Universiteti Shtetëror i Kalifornisë, Los Anxheles (CSULA)
 • Universiteti Shtetëror i Kalifornisë, Northridge (CSUN)
Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos

Universitetet private që ja vlen të përmenden:

 • Universiteti i Kalifornisë Jugore (USC)
 • Universiteti Peperdajn
 • Universiteti Lojolla Marimaunt
 • Kolegji Perëndimor
 • Kolegji Otis i Artit dhe Vizatimit

Sistemi i kolegjeve dyvjeçare (community college) në qytet përfshijnë atë të Los Angeles College, atë Los Angeles Pierce College, Los Angeles Valley College, Los Angeles Mission College.

Atraksionet[redakto | redakto tekstin burimor]

Tërheqjet më të rëndësishme janë lagjja e Hollivudit, dyqanet e Rodeo Drive dhe villat e yjeve në Beverli Hills, parqet e përfolura në Disneyland dhe Universal Studios. Vendndodhja e regjistrimeve të filmave më të rëndësishëm amerikan mund të shihet përreth qytetit.

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Los Anxhelesi nuk ka ekip të futbollit amerikan, por prezantohet në të gjitha sportet tjera të rëndësishëm:

 • Los Angeles Lakers dhe Los Angeles Clippers në NBA (basketboll)
 • Los Anegeles Dodgers dhe Los Angeles Angels në MLB (bejsboll)
 • Los Angeles Kings në NHL (hokej në akull)
 • Los Angeles Sparks në WNBA (basketboll për femra)

LA ka organizuar dy olimpiada (të X dhe XXIII) dhe finalen e Botërorit të Futbollit të vitit 1994.

Qytetet binjake[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Los Anxhelosit

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Los Anxheles – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Los Angeles Wiki