Jump to content

Biblioteka Kombëtare e Australisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Biblioteka Kombëtare e Australisë (National Library of Australia - NLA), më parë e njohur si Biblioteka Kombëtare e Komonuelthit dhe Biblioteka e Parlamentit të Komonwealthit, është biblioteka më e madhe e referencës në Australi, përgjegjëse sipas kushteve të Aktit të Bibliotekës Kombëtare 1960 për "mirëmbajtjen dhe zhvillimin e një koleksioni kombëtar të materialit bibliotekar, duke përfshirë një koleksion gjithëpërfshirës i materialit bibliotekar që lidhet me Australinë dhe popullin australian ", duke funksionuar kështu si një bibliotekë kombëtare . Ndodhet në Parkes, Canberra, ACT.

Themeluar në vitin 1960 me Aktin e Bibliotekës Kombëtare, deri në fund të qershorit 2019 koleksioni i tij përmbante 7,717,579 artikuj, me materialin e tij dorëshkrim që zë 17,950 metres (58,890 ft) të hapësirës së raftit. UÇK-ja gjithashtu pret dhe menaxhon shërbimin e njohur të zbulimit të trashëgimisë kulturore Trove, i cili përfshin akses në Arkivin Australian të Uebit dhe edeposit Kombëtar (NED), një koleksion të madh gazetash të dixhitalizuara, dokumente zyrtare, dorëshkrime dhe imazhe, si dhe materiale dixhitale të lindura . .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1901 u krijua Biblioteka e Parlamentit të Komonuelthit [1] për t'i shërbyer Parlamentit Federal të sapoformuar të Australisë . Që nga fillimi i saj, Biblioteka Parlamentare e Commonwealth-it u drejtua drejt zhvillimit të një koleksioni vërtet kombëtar. Në vitin 1907, Komiteti i Përbashkët i Bibliotekës Parlamentare nën Kryesinë e Kryetarit, Sir Frederick William Holder përcaktoi objektivin e Bibliotekës Parlamentare të Commonwealth me fjalët e mëposhtme: [2]

Komiteti i Bibliotekës po mban para vetes idealin për të ndërtuar, për kohën kur Parlamenti do të krijohet në Kryeqytetin Federal, një Bibliotekë e madhe Publike në linjën e Bibliotekës së Kongresit me famë botërore në Uashington; një bibliotekë e tillë, me të vërtetë, që do të jetë e denjë për Kombin Australian; shtëpia e letërsisë, jo e një shteti, apo e një periudhe, por e botës dhe e të gjitha kohërave.

Nga viti 1923, dy forma emri u përdorën njëkohësisht: Biblioteka Kombëtare e Commonwealth dhe Biblioteka e Parlamentit të Komonwealthit, për të përcaktuar përkatësisht koleksionet kombëtare dhe parlamentare. [1]

Në vitin 1960 Biblioteka Kombëtare e Australisë u krijua [1] me Aktin e Bibliotekës Kombëtare të vitit 1960, [3] dhe secila bibliotekë u bë një ent i veçantë. [1]

Ndërtesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa e tanishme e bibliotekës u hap më 15 gusht 1968 nga Kryeministri John Gorton . [4] [5] Ndërtesa është projektuar nga firma arkitekturore e Bunning dhe Madden në stilin klasik të zhveshur të fundit të shekullit të njëzetë . Fojeri është zbukuruar me mermer, me dritare me njolla nga Leonard French dhe tre sixhade nga Mathieu Matégot . [6] Ndërtesa u rendit në Listën e Trashëgimisë së Komonuelthit Australian më 22 qershor 2004. Një skulpturë e Tom Bass e quajtur Lintel Sculpture është instaluar mbi hyrjen e bibliotekës. [7]

Në vitin 2004 libri “Një pamje ndryshe : Biblioteka Kombëtare e Australisë dhe arti i saj i ndërtimit” u botua ku flitej për ndërtesën e UÇK-së. [8]

Ndërtesa e madhe e Bibliotekës Kombëtare është shtëpia e dhomave të ndryshme të leximit dhe koleksioneve. Në katin e parë është Dhoma kryesore e Leximit - këtu ndodhet pjesa më e madhe e terminaleve të aksesit në internet të Bibliotekës dhe ku është e disponueshme aksesi në internet pa tel. Shërbimet ofrohen gjithashtu në vend nga zona e Gazetave dhe Historisë Familjare në katin e parë, Salla e Leximit të Koleksioneve Speciale dhe Salla e Leximit Petherick në katin e 1-të dhe Koleksionet Aziatike në nivelin 3.

Koleksionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Koleksioni australian dhe i përgjithshëm ===
 • Koleksione dixhitale ====
 • Koleksione aziatike ===
 • Foto dhe dorëshkrime ===

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cliff, Paul, red. (2004). A different view: the National Library of Australia and its building art. National Library of Australia. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Cochrane, Peter, red. (2001). Remarkable occurrences: the National Library of Australia's first 100 years 1901-2001. National Library of Australia. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Garnett, Rodney; Hyndes, Danielle (1992). The Heritage of the Australian Capital Territory. Canberra: National Trust of Australia (ACT). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Rickard, S. (1999). "A Distinguished Building". National Library of Australia News. National Library of Australia. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Scarlett, Ken (1990). Australian Architecture Since 1960. RAIA. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Zimmer, Jenny (1984). Stained Glass in Australia. Oxford University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d "Commonwealth National Library (Australia) - Full record view". Libraries Australia Search. Marrë më 2 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "History of the National Library collections until 1980 (extract from Burmester) | National Library of Australia". www.nla.gov.au. Marrë më 2020-05-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "National Library Act 1960". Federal Register of Legislation. 29 prill 2011. Marrë më 2 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Reid, David; National Library of Australia (1968), Prime Minister John Gorton addressing officials and dignitaries at the opening of the National Library of Australia, Canberra, 15 August 1968, National Library of Australia, marrë më 13 gusht 2018 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ National Library of Australia; White, Harold Leslie Sir, 1905-1992 (1968), Publications relating to the opening of the National Library of Australia, 15th August, 1968, marrë më 13 gusht 2018 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 6. ^ Sue Ebury (2008). The Many Lives of Kenneth Myer. The Miegunyah Press. fq. 319. ISBN 978-0-522-85546-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Sculptor changed face of public art". The Sydney Morning Herald (në anglisht). 2010-03-08. Marrë më 2022-04-03.
 8. ^ A different view : the National Library of Australia and its building art. National Library of Australia. Canberra, ACT, Australia: National Library of Australia. 2004. ISBN 0-642-10763-7. OCLC 56876884. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]