Los Angeles Lakers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Los Angeles Lakers, (më parë njohur si Minneapolis Lakers), është ekip i basketbollit profesionist amerikan dhe zhvillon ndeshjet në NBA. Ekipi ka fituar gjithsej 14 tituj, i dyti për nga numri i titujve pas Boston Celtics (16). Ngjyrat e veshjes së ekipit janë verdhë dhe vjollcë. Kjo skuader gjendet nga kalifornia saktesisht nga los anxhelos, kurse ndeshjet vendase i zhvillon ne palestren Staples Center. Disa nga lojtaret me te njohur te keti ekipi jane: Kobe Bryant; Shaq, Magic Johnson, etj