Los Angeles Lakers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Los Angeles Lakers
2022–23 Los Angeles Lakers season
Los Angeles Lakers logo
KonferencaWestern
DivizioniPacific
1947
HistoriaMinneapolis Lakers
1947-1948 (NBL)
1948–1960 (NBA)
Los Angeles Lakers
1960–present[1][2][3]
StadiumiCrypto.com Arena
VendodhjaLos Angeles, California
Skuadra colorsVjollcë, ari, e zezë[4][5][6]
     
Sponsori kryesorBibigo[7]
PresidentiJeanie Buss
General managerRob Pelinka
TrajneriDarvin Ham
PronariBuss Family Trusts (majority)[8]
Jeanie Buss (pronar kontrollues)
Philip Anschutz, Edward P. Roski, dhe Patrick Soon-Shiong (pakicë)
PërkatësiaSouth Bay Lakers
Kampionatet18
NBL: 1 (1948)
NBA: 17 (1949, 1950, 1952, 1953, 1954, 1972, 1980, 1982, 1985, 1987, 1988, 2000, 2001, 2002, 2009, 2010, 2020)
Titujt e konferencës19 (1972, 1973, 1980, 1982, 1983, 1984, 1985, 1987, 1988, 1989, 1991, 2000, 2001, 2002, 2004, 2008, 2009, 2010, 2020)
Titujt e divizionit34
NBL: 1 (1948)
NBA: 33 (1950, 1951, 1953, 1954, 1962, 1963, 1965, 1966, 1969, 1971, 1972, 1973, 1974, 1977, 1980, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 2000, 2001, 2004, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2020)
Numrat e pensionistëve11 (8, 13, 22, 24, 25, 32, 33, 34, 42, 44, 52)
Faqja zyrtarewww.nba.com/lakers
Association jersey
Team colours
Association
Icon jersey
Team colours
Icon
Statement jersey
Team colours
Statement
City jersey
Team colours
City

Los Angeles Lakers është ekip i basketbollit profesionist amerikan dhe zhvillon ndeshjet në NBA si anëtar i Pacific DivisionWestern Conference të ligës. Lakers luajnë lojërat e tyre në shtëpi në Crypto.com Arena, një arenë e përbashkët me Los Angeles Clippers të NBA-së, Los Angeles SparksWomen's National Basketball Association (WNBA) dhe Los Angeles KingsNational Hockey League.[9] Lakers janë një nga skuadrat më të suksesshme në historinë e NBA, dhe kanë fituar 17 kampionate NBA, baraz me Boston Celtics për më shumë në historinë e NBA.

Ekskluziviteti filloi me blerjen e vitit 1947 të një ekipi të shpërbërë, Detroit Gems të National Basketball League (NBL). Skuadra e re filloi të luante në Minneapolis, Minnesota, duke e quajtur veten Minneapolis Lakers. Fillimisht një anëtar i NBL-së, Lakers fitoi kampionatin NBL të vitit 1948 përpara se të bashkohej me Basketball Association of America (BAA), ku ata do të fitonin pesë nga gjashtë kampionatet e ardhshme, të udhëhequr nga ylli George Mikan.[10] Pas vështirësive financiare në fund të viteve 1950 pas daljes në pension të Mikan, ata u zhvendosën në Los Anxhelos përpara sezonit 1960–61.

Los Angeles arriti në finalet NBA gjashtë herë në vitet 1960, por humbi çdo seri ndaj Celtics, duke filluar rivalitetin e tyre të gjatë dhe historik. Në vitin 1968, Lakers fituan katër herë NBA Most Valuable Player Award (MVP) Wilt Chamberlain dhe fituan titullin e tyre të gjashtë në NBA - dhe për herë të parë në Los Angeles - në vitin 1972, të udhëhequr nga trajneri i ri Bill Sharman. Pas daljes në pension të West dhe Chamberlain, skuadra shkëmbeu për superyllin Kareem Abdul-Jabbar, i cili do të fitonte tre Çmime MVP si Laker. Ndërsa skuadra nuk ishte në gjendje të përparonte në finale në fund të viteve 1970, dy ndryshime të rëndësishme erdhën në 1979 që do të përuronin një epokë të re të artë për ekskluzivitetin. Së pari, Jerry Buss bleu Lakers, dhe si pronar i ekipit, filloi një vizion të lojërave të basketbollit si spektakle argëtuese si dhe ngjarje sportive.[11] Së dyti, Lakers hartuan Magic Johnson për herë të parë në draftin e NBA 1979.

Lakers mbajnë rekordin për serinë më të gjatë të fitoreve në NBA, 33 ndeshje radhazi, të vendosura gjatë sezonit 1971–72.[12] Njëzet e gjashtë Hall of Fame kanë luajtur për Los Anxhelosin, ndërsa katër kanë drejtuar ekipin. Katër Lakers-Abdul-Jabbar, Johnson, O'Neal dhe Bryant-kanë fituar së bashku tetë çmime MVP të NBA-së.[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lakers Season-by-Season Records". Lakers.com (në anglisht). NBA Media Ventures, LLC. Marrë më 10 shkurt 2019.
 2. ^ "History: Team by Team" (PDF). 2019–20 Official NBA Guide (në anglisht). NBA Media Ventures, LLC. Marrë më 22 maj 2022.
 3. ^ "NBA.com/Stats–Los Angeles Lakers seasons". Stats.NBA.com (në anglisht). NBA Media Ventures, LLC. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2017. Marrë më 29 janar 2017.
 4. ^ "Media Guidelines And Policies" (PDF). 2020–21 Los Angeles Lakers Media Guide (në anglisht). NBA Properties, Inc. 20 dhjetor 2020. Marrë më 24 maj 2021.
 5. ^ "Color Palette" (PDF). Los Angeles Lakers Design and Brand Guidelines (në anglisht). NBA Properties, Inc. 1 qershor 2019. Marrë më 24 maj 2021.
 6. ^ "Los Angeles Lakers Reproduction and Usage Guideline Sheet" (në anglisht). NBA Properties, Inc. Marrë më 8 shkurt 2018.
 7. ^ "Lakers x Bibigo". Lakers.com (në anglisht). NBA Media Ventures, LLC. 21 shtator 2021. Marrë më 22 shtator 2021.
 8. ^ "Team Directory" (PDF). 2020–21 Los Angeles Lakers Media Guide (në anglisht). NBA Properties, Inc. 20 dhjetor 2020. Marrë më 24 maj 2021.
 9. ^ "About STAPLES CENTER" (në anglisht). L.A. Arena Company, LLC. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2020. Marrë më 19 gusht 2020.
 10. ^ Barreiro, Dan. "George Mikan: The First Icon". From the Official NBA Encyclopedia, Third Edition (në anglisht). NBA.com. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2012. Marrë më 20 nëntor 2010.
 11. ^ Ostler, Scott (19 shkurt 2013). "Remembering Jerry Buss and 'Showtime'". San Francisco Chronicle (në anglisht). Marrë më 21 shkurt 2013.
 12. ^ "All-Time Longest Win Streaks in NBA History". NBA.com (në anglisht). NBA Media Ventures, LLC. 14 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2018. Marrë më 17 mars 2019.
 13. ^ "Most Valuable Player Award Winners" (në anglisht). basketball-reference.com. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. Marrë më 7 korrik 2008.