Jump to content

National Basketball Association

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sporti: Basketboll
Themeluar: 1946
Ekipe: 30
Shteti: Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara (29 skuadra)
Kanadaja Kanada (1 skuadër)
Kampion i fundit: Golden State Warriors (titulli i 7-të)
Web Faqja: NBA.com

National Basketball Association (shk. NBA) është një ligë profesionale e basketbollit nga ShBA, dhe më e popullarizuara në botë. NBA u themelua në New York City, SHBA6 qershor 1946 si Basketball Association of America (shkurt: BAA), (shqip: Shoqata Basketbollistike e Amerikës). Kjo ligë e mori emrine National Basketball Association në vjeshtë të vitit 1949 pas bashkimit me ligën konkurente National Basketball League. Zyrat lokale dhe ndërkombëtare të ligës janë të vendosura në New York City. Kurse NBA Entertainment dhe NBA TV studiot udhëhiqen jasht zyrave dhe janë të vendosura në Secaucus, New Jersey.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konferenca lindore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Divizioni Ekipi Qyteti Ngjyrat Arena Themeluar
Atlantik Boston Celtics Boston, Massachusetts Green, White TD Garden 1946
Brooklyn Nets Brooklyn, New York Black, White Barclays Center 1967*
New York Knicks New York, New York Orange, Blue, Black, White Madison Square Garden 1946
Philadelphia 76ers Philadelphia, Pennsylvania Black, Red, Gold, Blue Wachovia Center 1939*
Toronto Raptors Toronto, Ontario Red, Black, white, Purple Air Canada Centre 1995
Qendrorë Chicago Bulls Chicago, Illinois Red, Black, White United Center 1966
Cleveland Cavaliers Cleveland, Ohio Wine, Gold, Dark Blue Quicken Loans Arena 1970
Detroit Pistons Auburn Hills, Michigan Red, White, Blue The Palace of Auburn Hills 1941*
Indiana Pacers Indianapolis, Indiana Navy Blue, Yellow, Gray Bankers Life Fieldhouse 1967
Milwaukee Bucks Milwaukee, Wisconsin Green, Red, Silver BMO Harris Bradley Center 1968
Jug-lindor Atlanta Hawks Atlanta, Georgia Red, Black, Yellow Philips Arena 1946*
Charlotte Hornets Charlotte, North Carolina Orange, Blue, Black, Silver Time Warner Cable Arena 2004
Miami Heat Miami, Florida Black, Red, White American Airlines Arena 1988
Orlando Magic Orlando, Florida Blue, Black, Silver Amway Center 1989
Washington Wizards Washington, D.C. Blue, Black, Bronze Verizon Center 1961*

Konferenca perendimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Divizioni Ekipi Qyteti Ngjyrat Arena Themeluar
Jug-perendimor Dallas Mavericks Dallas, Texas Navy Blue, Royal Blue, Silver, Green American Airlines Center 1980
Houston Rockets Houston, Texas Red, White, Silver Toyota Center 1967*
Memphis Grizzlies Memphis, Tennessee Navy Blue, Light Blue, Smoke Blue, Gold FedEx Forum 1995*
New Orleans Pelicans New Orleans, Louisiana Teal, Purple, Gold Smoothie King Center 1988*
San Antonio Spurs San Antonio, Texas Black, Silver AT&T Center 1967*
Veri-perendimor Denver Nuggets Denver, Colorado Light Blue, Gold, Cobalt Blue Pepsi Center 1967
Minnesota Timberwolves Minneapolis, Minnesota Blue, Black, Silver, Green Target Center 1989
Portland Trail Blazers Portland, Oregon Black, Red, Silver Moda Center 1970
Oklahoma City Thunder Oklahoma City, Oklahoma Green, Gold Chesapeke Energy Arena 1967
Utah Jazz Salt Lake City, Utah Navy Blue, Ice Blue, Silver EnergySolutions Arena 1974*
Paësorë Golden State Warriors Oakland, California Navy Blue, Orange, Gold Oracle Arena 1946*
Los Angeles Clippers Los Angeles, California Red, Blue, White Staples Center 1970*
Los Angeles Lakers Los Angeles, California Purple, Gold, White Staples Center 1946*
Phoenix Suns Phoenix, Arizona Purple, Orange, Gray US Airways Center 1968
Sacramento Kings Sacramento, California Purple, Black, Silver, White, Gold Sleep Train Arena 1945*

Sezoni i rregullt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Playoff[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rregullat e sjelljes së lojtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipet kampione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Kampionate Vite fitues
Boston Celtics 17 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976, 1981, 1984, 1986, 2008
Cleveland Cavaliers 1 2016
Los Angeles Lakers 17 1949, 1950, 1952, 1953, 1954, 1972, 1980, 1982, 1985, 1987, 1988, 2000, 2001, 2002, 2009, 2010, 2020
Chicago Bulls 6 1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998
San Antonio Spurs 5 1999, 2003, 2005, 2007, 2014
Detroit Pistons 3 1989, 1990, 2004
Golden State Warriors 6 1947, 1956, 1975, 2015, 2017, 2018
Miami Heat 3 2006, 2012, 2013
Philadelphia 76ers 3 1955, 1967, 1983
Houston Rockets 2 1994, 1995
New York Knicks 2 1970, 1973
Milwaukee Bucks 2 1971, 2021
Toronto Raptors 1 2019
Atlanta Hawks 1 1958
Baltimore Bullets 1 1948
Dallas Mavericks 1 2011
Portland Trail Blazers 1 1977
Sacramento Kings 1 1951
Seattle SuperSonics 1 1979
Washington Wizards 1 1978

Basketbollistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basketbollistë të rëndësishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

LeBron James Michael Jordan Kobe Bryant Allen Iverson Stephen Curry Kyrie Irving Kevin Durant Derrick Rose

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]