NBA TV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 


NBA TV
ShtetiUnited States
Zona e transmetimitWorldwide
SelitëAtlanta, Georgia, U.S.
Programimi
Gjuha/ëtEnglish
Përmasa e figurës1080i HDTV
(downscaled to letterboxed 480i for the SDTV feed)
Pronësia
PronariNational Basketball Association
(operated by TNT Sports)
Kanalet simotraMLB Network
Motor Trend
Historia
Nisurnëntor 2, 1999; 24 vite më parë (1999-11-02)
Emrat e dikurshëmNBA.com TV (1999–2003)
Lidhjet
Faqja zyrtareNBAtv
Disponueshmëria

NBA TV është një rrjet televiziv amerikan me pagesë, i orientuar drejt sporteve, në pronësi të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA) dhe i operuar nga Warner Bros. Discovery përmes TNT Sports. Kjo stacion televiziv është i përkushtuar basketbollit dhe ofron ekspozita, transmetime të ndeshjeve të sezonit të rregullt dhe të play-off-it nga NBA dhe ligat profesionale të basketbollit të lidhura me të. Përveç kësaj, ofron edhe përmbajtje të lidhura me NBA, duke përfshirë programe analize, speciale dhe dokumentarë. Rrjeti ka selinë në Atlanta, Georgia, dhe shërben gjithashtu si transmetues kombëtar i lojërave të NBA G League dhe WNBA. NBA TV është rrjeti më i vjetër i abonimit në Amerikën e Veriut që zotërohet ose kontrollohet nga një ligë sportive profesionale, dhe u nis më 2 nëntor 1999.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrjeti filloi më 2 nëntor 1999 si "nba.com TV". Kanali, i cili u riemërua me emrin aktual më 11 shkurt 2003, fillimisht operonte nga ambientet e studiost në NBA Entertainment në Secaucus, New Jersey. Më 28 qershor 2003, rrjeti nënshkroi një marrëveshje shumëvjeçare transporti me tre nga pesë ofruesit më të mëdhenj të kabllove në SHBA: Cox Communications, Cablevision dhe Time Warner Cable. Kjo marrëveshje zgjeroi shtrirjen e rrjetit në 45 milionë familje televizive me pagesë në SHBA dhe shpërndarjen në 30 vende në mbarë botën. Pas mbylljes së rrjetit të lajmeve sportive CNN/SI nga Time Warner në 2002, shumë ofrues kabllorë e zëvendësuan atë rrjet me NBA TV.

Rrjeti nisi kryesisht me dy qëllime: të shërbejë si një kanal barker për paketën sportive jashtë tregut të ligës NBA League Pass, duke prezantuar një gamë të gjerë informacioni statistikor dhe pikëzues që ishin më lehtë i arritshëm në epokën para brezit të gjerë. Ai gjithashtu përfshinte kryesisht përmbajtje arkivore nga arkivat e NBA Entertainment në panelin e sipërm të tij për të mbushur kohën e programimit. Me kalimin e kohës, rrjeti shtoi më shumë programe, duke përfshirë ligat ndërkombëtare të basketbollit dhe programe nga FIBA, që zakonisht nuk shihen në tregun amerikan. Kombinimi i programimit dhe formatit të kanalit ndryshoi në të njëjtën kohë me mbylljen e CNN/SI.

Më 8 tetor 2007, u raportua se Shoqata Kombëtare e Basketbollit do të transferonte operacionet e kanalit në divizionin Turner Sports të Time Warner, i cili operohet nga filiali i kompanisë Turner Broadcasting System.[1]

Turner mori përsipër operacionet e kanalit më 28 tetor 2008 dhe filloi të përdorte të njëjtët spikerë dhe analistë të përdorur në transmetimet televizive NBA të TNT.[2] Analiza dhe programet e lajmeve morën gjithashtu një përmirësim, me prodhimin e programeve që u zhvendosën në Studio B në Turner Studios në Atlanta, Georgia, që ndodhet ngjitur me Studio J, ku transmetohet programi i TNT pas lojës brenda NBA. Përsëritjet e lojërave NBA në TBS dhe TNT filluan në vitin 2009, si NBA Classics.

Marrëveshjet e transportit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 prill 2009, DirecTV njoftoi se kishte arritur një marrëveshje transporti me NBA për të vazhduar transportimin e NBA TV, duke e zhvendosur atë (dhe paketën sportive jashtë tregut NBA League Pass) nga niveli shtesë Sports Pack i ofruesit satelitor në paketën e saj bazë Choice Xtra me një çmim më të ulët duke filluar nga 1 tetor 2009. DirecTV besonte se kjo masë do ta bënte kanalin të disponueshëm për tetë milionë abonentë të tjerë.

Më 4 qershor 2009, Comcast njoftoi se kishte arritur një marrëveshje me NBA për të zhvendosur kanalin nga Paketa Sportive Argëtuese e ofruesit kabllor në paketën e tij bazë Digital Classic, deri në fillimin e sezonit 2009–10 NBA. Siç bëri edhe DirecTV, Comcast vlerësoi se tetë milionë klientë të tjerë do të kishin akses në kanal. Verizon FiOS shtoi kanalin dhe NBA League Pass në sistemet e tij më 23 shtator 2009. Rrjeti nënshkroi gjithashtu marrëveshje të reja shumëvjeçare me Time Warner Cable, Cablevision dhe Dish Network më 22 tetor 2009, si dhe një marrëveshje rinovimi me Cox Communications në fillim të vitit.[3]

Me të gjitha marrëveshjet e mësipërme të karrocave, NBA vlerëson se do të rritet arritja e përgjithshme të abonentëve të NBA TV në 45 milionë shtëpi televizive me pagesë.[4] Më 29 tetor 2010, AT&T U-verse arriti një marrëveshje transporti për të siguruar furnizimet standarde dhe me definicion të lartë të kanalit.

NBA TV nuk është i disponueshëm për klientët e vjetër të Charter Communications që përdorin plane faturimi të vjetruara, të cilat e bartnin rrjetin si NBA.com TV para vitit 2004, për shkak të konflikteve të panjohura të transportit; NBA League Pass gjithashtu ishte i padisponueshëm në Charter deri sa filloi një prezantim më i gjerë për sezonin 2020–21 (më 18 maj 2016, Charter blen Time Warner Cable dhe Bright House Networks për 78.7 miliardë dollarë, të cilat të dyja bartën rrjetin). NBA TV ka qenë i disponueshëm për familjet e Charter që nga shkurti i vitit 2017, nëse një klient kalon në planin e ri të faturimit 'Spectrum', i cili bashkon Charter, Time Warner Cable dhe Bright House Networks nën markën Spectrum (kjo ka të ngjarë të mos jetë e lidhur me atë të trashëguar nga Charter të drejtat e emërtimit të arenës së shtëpisë së Charlotte Hornets, Qendra e Spektrit).

Programimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NBA TV ofron programe lajmesh të dedikuara basketbollit çdo ditë, duke përfshirë programe që shqyrtojnë jetën e basketbollistëve individualë, dokumentarë që fokusohen në një ekip të veçantë të NBA gjatë sezonit, dhe transmetime të arkivuara të ndeshjeve të njohura.

NBA TV transmeton të paktën 90 ndeshje të sezonit të rregullt gjatë sezonit të NBA, të cilat zakonisht shfaqen katër herë në javë (kryesisht të hënën, të enjten dhe të shtunën, megjithëse lojëra të rastësishme të mërkurën, të premten dhe të dielën mund të transmetohen në rast se ESPN nuk posedon të drejtat e transmetimit në ato netë). Përveç kësaj, transmeton disa ndeshje të raundit të parë të playoff. Gjithashtu, ofron mbulimin e vet të draftit të NBA-së.

Lojërat drejtpërdrejt në NBA TV janë nënshtruar kufizimeve lokale të ndërprerjes, pasi NBA TV, megjithëse është në pronësi të ligës, nuk ka të drejtat ekskluzive të transmetimit për asnjë nga lojërat e veta. Lojërat e transmetuara nga NBA TV gjithashtu mbahen nga mbajtësi lokal i të drejtave të çdo ekipi, qoftë një rrjet sportiv rajonal ose një stacion televiziv transmetues.

Rrjeti gjithashtu transmeton ndeshje ndërkombëtare, zakonisht të shtunave në mbrëmje, me një theks të veçantë në Euroligë dhe ekipin Maccabi Tel Aviv nga Izraeli. Në prill të vitit 2005, NBA TV transmetoi për herë të parë finalet e Shoqatës Kineze të Basketbollit.[5]

Programi kryesor i kanalit është "NBA Gametime Live", një program që përqendrohet në titujt e lajmeve brenda NBA dhe ligave të tjera të basketbollit (përfshirë WNBA dhe G League), pikat kryesore dhe shikimet e lojërave aktualisht në vazhdim, të paraqitura nga një kryetar programi dhe analistë në studio. Kjo shfaqje transmetohet drejtpërdrejt gjashtë ditë në javë, duke shtyrë çdo natë lojën në TNT jashtë sezoneve të lojërave eliminatore, për të përsëritur edicionin e asaj mbrëmje të "Inside the NBA". Një version i redaktuar i transmetimit, i zgjatur për 90 minuta, përsëritet gjatë orëve të natës dhe të mëngjesit të hershëm.

Më 11 tetor 2017, u bë e ditur se ekskluziviteti i "Players Only", i cili kishte debutuar sezonin e kaluar në TNT, do të shfaqe lojëra drejtpërdrejt në NBA TV, filluar nga 24 tetor 2017 dhe çdo të martë pas kësaj datë, për gjysmën e parë të sezonit 2017–18 para kalimit në TNT për pjesën e mbetur të sezonit të rregullt, duke nisur nga 23 janari 2018. Pas anulimit të programit "Players Only" në vitin 2019, ndeshjet e natës së të martës (pjesa e parë) dhe të hënën (pjesa e dytë) në NBA TV u emëruan sërish si "NBA TV Center Court", me Brian Anderson që drejton lojërat e të martës në mbrëmje dhe Spero Dedes ndeshjet e të hënës në mbrëmje. Ata bashkohen nga Greg Anthony dhe Dennis Scott. Me zhvendosjen e lojërave të martëve të TNT në të martën në vitin 2021 gjatë sezonit të rregullt të NFL (për të shmangur konkurrencën me futbollin e të enjtes së natës), Gjykata e Qendrës TV NBA u zhvendos në mbrëmjet e të hënës, megjithatë vazhdoi të transmetonte disa lojëra të zgjedhura të të martave kur TNT kishte programe të tjera të planifikuara.

Duke filluar nga viti 2021, NBA TV nisi transmetimin e një pakete lojërash të basketbollit të kolegjit të Konferencës Atletike Jugperëndimore për meshkuj dhe femra (SWAC) në shkurt, duke shfaqur kështu respekt ndaj Muajit të Historisë së Zezë. Kjo shënoi fillimin e transmetimeve të para të NBA TV për lojërat e basketbollit universitar.[6][7]

Lista e programeve të transmetuara nga NBA TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 10 Para Këshillës
 • 3DTV
 • Përtej Bojës
 • Libra dhe basketboll
 • Kinema pranë oborrit
 • Loja e ditës
 • Hardwood Classics (1999–tani)
 • Topat e larta: Shfaqjet e muajit
 • Brenda NBA-së (2003–tani) (transmetim në encore brenda 12 orëve nga transmetimi origjinal në TNT )
 • NBA 360
 • Qasja në NBA me Ahmad Rashad
 • NBA Action (2003–tani)
 • Basketbollografia e NBA
 • NBA.com Fantasy Insider
 • NBA CrunchTime – fokusohet në lojërat e drejtpërdrejta të NBA deri në buzzer, përfshin CrunchTime Alert, të ngjashme me rezultatet e NBA
 • NBA Fit
 • NBA Gametime Live (2008–tani)
 • Speciale të drejtpërdrejta të NBA Gametime (p.sh. drafti i rremë, përditësimet e agjentëve falas, pamjet paraprake të sezonit, përditësimet e afateve të tregtimit, pamjet paraprake të playoff-it)
 • NBA Home Video
 • NBA Hoop Party
 • NBA Inside Stuff (2013–2016)
 • NBA Jam
 • Udhëtimet në NBA
 • NBA paraqet
 • NBA Slideshow
 • Speciale NBA
 • NBA TV Top 10 lojërat e javës
 • NBA TV Marquee Matchup
 • NBA TV origjinale
 • NBA Vault
 • NBA Wired
 • Gjykatë e hapur
 • Playoff Playback
 • NBA e vërtetë
 • Kampi i vërtetë stërvitor
 • Shaqtin' a Fool (2013–tani)
 • Beat
 • Fillestarët (2006–2019)
 • Vintage NBA
 • Veprimi WNBA

Definicion i lartë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NBA TV HD është një shërbim simulcast me definicion të lartë 1080i i kanalit NBA TV, i cili është i disponueshëm në shumicën e ofruesve. Të gjitha programet në studio dhe programet origjinale janë xhiruar në HD, dhe të gjitha ndeshjet drejtpërdrejt dhe ritransmetimet e fundit të lojërave transmetohen në HD. Versioni me definicion të lartë i këtij kanali u lancua në vitin 2007.

Personalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezantuesi i studios dhe analistët ndryshojnë në transmetimin e çdo nate të NBA Gametime .

Pret në studio dhe luaj-nga-play[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Andre Aldridge (2005–present)
 • Brian Anderson (2014–present)
 • Kevin Calabro (2012–2014, 2022–present)
 • Vince Cellini (2009–present)
 • Scott Cole (2018–present)
 • Spero Dedes (2003–present)
 • Ian Eagle (2012–present)
 • Kevin Frazier (2021–present)
 • Michael Grady (2021–present)
 • Jared Greenberg (2011–present)
 • Bob Fitzgerald (2020–present)
 • Ernie Johnson (2008–present)
 • Rick Kamla (2002–present)
 • Kristen Ledlow (2016–present)
 • Allie LaForce (2018–present)
 • Adam Lefkoe (2020–present)
 • Joel Meyers (2020–present)
 • Chris Miles (2018–present)
 • Ro Parrish (2016–present)
 • Pete Pranica (2018–present)
 • Ahmad Rashad (2007–present)
 • Stephanie Ready (2018–present)
 • Kevin Ray (2019–present)
 • Casey Stern (2015–present)
 • Matt Winer (2010–present)
 • Nabil Karim (2022-present)
 • Kelly Crull (2023-present)
 • Ashley ShahAhmadi (Sideline Reporter for 1st round of 2023 NBA Playoffs 2023-present)

Analistët e studios dhe komentuesit e ngjyrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • David Aldridge (2008–tani)
 • Greg Anthony (2010–tani)
 • Brent Barry (2009–tani)
 • Vinny Del Negro (2013–tani)
 • Rick Fox (2010–tani)
 • Mike Fratello (2008–tani)
 • Channing Frye (2020–tani)
 • Brendan Haywood (2016–tani)
 • Grant Hill (2016–tani)
 • Stu Jackson (2016–tani)
 • Bernard King (2010–tani)
 • Brevin Knight (2009–tani)
 • Kyle Korver (2021–tani)
 • Kevin McHale (2009–2011; 2016–tani)
 • Sam Mitchell (2008–2010; 2013–2015, 2016–tani)
 • Shaquille O'Neal (2011–tani)
 • Candace Parker (2018–tani)
 • Morris Peterson (2011–tani)
 • Dennis Scott (2009–tani)
 • Kenny Smith (2008–tani)
 • Steve Smith (2008–tani)
 • Isiah Thomas (2012–tani)
 • Dwyane Wade (2019–tani)
 • Chris Webber (2008–tani)
 • Lloyd Pierce (2023-tani)

Kontribuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Xho Borxhia
 • Sekou Smith
 • Lang Whitaker

Pritësit e tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillestarët (2006–2019)
 • Leigh Ellis
 • Trey Kerby
 • Tas Melas
 • JE Skeets
NBA Inside Stuff (2013–2016)
 • Grant Hill
 • Kristen Ledlow

Ish mikpritës dhe analistë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Marv Albert (2010)
 • Derrick Coleman (2009)
 • Antonio Davis (2008–2012)
 • LaPhonso Ellis (2009)
 • Marc Fein (2008–2011)
 • Lawrence Frank (2010)
 • Matt Harpring (2010)
 • Lionel Hollins (2013)
 • Eddie Jordan (2008–2009)
 • Tracy McGrady (2013)
 • Kyle Montgomery [8] (2009–2013)
 • Gary Payton (2008–2009)
 • Scot Pollard (2009–2014)
 • Syleys Roberts (2012–2015)
 • Byron Scott (2013)
 • Eric Snow (2008–2010)
 • Jerry Stackhouse (2010–2016)
 • Reggie Theus (2008–2009)
 • Stan Van Gundy (2019–2020)

NBA TV International[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NBA TV International është një burim i NBA TV që është i disponueshëm në vendet jashtë Shteteve të Bashkuara. Ky kanal përdor të njëjtën studio për analiza, segmente komentuese dhe programe të regjistruara (me përjashtim të ngjarjeve dhe momenteve kryesore të FIBA-s), por kryesisht transmeton një linjë lojërash të ndryshme krahasuar me kanalin amerikan. NBA TV International transmeton një ose dy ndeshje të drejtpërdrejta të sezonit të rregullt çdo ditë, duke përfshirë mbulimin e vonuar të play-off-eve të zgjedhura, të cilat nuk transmetohen drejtpërdrejt nga NBA TV. Kanali kthen gjysmëfinalet e konferencave, finalet, dhe finalet, si dhe ndeshjet dhe garat e drejtpërdrejta të All-Star, përfshirë shumicën e lojërave amerikane të transmetuara në nivel kombëtar (si ato që shfaqen në ABC, TNT, ESPN dhe burimet amerikane të NBA TV). Të drejtat për këto lojëra në vend të kësaj janë shitur rrjeteve televizive vendase në çdo territor. Në vitin 2022, NBA TV International mund të shihet në 100 vende përmes partnerëve të mëposhtëm:

NBA TV Canada, versioni kanadez i kanalit, transmeton disa nga të njëjtat lojëra si shërbimi kryesor amerikan, duke përfshirë transmetimet nga ESPN dhe TNT, në vend të paketës dytësore të lojërave që ofrohet nga NBA TV International.

Në 16 tetor 2010, NBA Premium TV u lancua në Filipine. Ky ishte një kanal i ridrejtuar nga NBA TV dhe transmetonte lojëra televizive lokale dhe kombëtare në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, ajo u ndërpre më 1 tetor 2019, pothuajse 9 vjet pas fillimit të saj.

Në shkurt 2012, NBA TV International u vu në dispozicion në NBA. TV si një kanal abonimi në internet jashtë Shteteve të Bashkuara.

Në rrjetin e kanaleve beIN në botën arabe, NBA TV nuk është i disponueshëm, megjithëse beIN Sports NBA transmeton disa nga të njëjtat lojëra.

Më 31 korrik 2020, u lançua versioni filipinas i kanalit, NBA TV Philippines . [9]

Kritikat e kaluara të playoff-it transmetuan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NBA TV është kritikuar në të kaluarën për mbulimin e tij të playoff-it të raundit të parë, duke thjesht transmetuar transmetimin e një loje nga një rrjet sportiv rajonal për transmetim kombëtar. Kjo ka sjellë përforcimin e transmetimit të një ekipi të zgjedhur dhe paragjykimet për atë ekip në nivel kombëtar. Duke filluar me play-off-in e sezonit 2011–12, NBA TV ka nisur prodhimin e një transmetimi kombëtar të plotë dhe të neutral për ato lojëra, duke përpiqur të zvogëlojë çdo paragjykim dhe ofrojë një përvojë më të drejtë dhe të shquar për shikuesit.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Cavs Are Playing Poker – Basketball News & NBA Rumors". Hoopsworld.com. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2009. Marrë më 30 dhjetor 2019.
 2. ^ "Turner promotes NBA digital menu". 6 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2009. Marrë më 15 tetor 2008.
 3. ^ "NBA Digital Signs Deal with FiOS for NBA TV and NBA League Pass | TVWeek" (në anglishte amerikane). Marrë më 2024-01-21.
 4. ^ "Nexttv | Programming| Busines | Multichannel Broadcasting + Cable | www.nexttv.com". NextTV (në anglisht). 2024-01-19. Marrë më 2024-01-21.
 5. ^ "NBA.com – Chinese Basketball Association Coverage Expands to U.S." NBA.com. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2018. Marrë më 30 dhjetor 2019.
 6. ^ "NBA TV to showcase HBCU games in Celebration of Black History Month". www.nba.com (në anglisht). Marrë më 2022-02-05.
 7. ^ Myerberg, Paul. "NBA TV will televise two HBCU basketball games in honor of Black History Month". USA TODAY (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-02-05.
 8. ^ "Turner Newsroom: NBA.com Host Kyle Montgomery". Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2011. Marrë më 11 mars 2011.
 9. ^ "NBA games return to Philippine television via Cignal-Smart collab". Spin.ph (në anglisht). Marrë më 2021-01-07.
 10. ^ Hiestand, Michael (22 prill 2012). "Hiestand: NFL draft loses some spontaneity". USAToday.com. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2014. Marrë më 23 prill 2012.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]