Malajzia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Malaysia
Flag of Malaysia.svg Emblema - Malajzia
Malajzia Malajzia
Moto Kombëtare: Bersekutu Bertambah Mutu
(Malaj.:Bashkimi bënë Fuqinë)
Vendndodhja - Malajzia

Malajzia është një vend në Azinë Juglindore e përbërë nga trembëdhjetë shtete dhe tre Territoret Federale, me nje total prej toke 329.845 kilometra katrore (127.354 sq mi). Kryeqytetit Kuala Lumpur, ndërsa Putrajaya është selia e qeverisë federale. Popullsisë qëndron në mbi 28 milionë. Vendi është ndarë nga Detin e Kinës Jugore në dy rajone, banor i gadishullit Borneo Malajzia dhe Malajzia (e njohur edhe si Malajzia Lindore). kufijve Malajzi Tajlandë, Indonezi, Singapor dhe Brunei . Kjo është pranë ekuatorit dhe ka një klimë tropikale. Malajzi i shtetit është di-Pertuan Yang Agong, një monark i zgjedhur, dhe kreu i qeverisë është e Kryeministrit. Qeveria është e modeluar nga afër mbi sistemin Westminster parlamentar.

Malajzia si një shtet të bashkuar nuk kanë ekzistuar deri në 1963. ndikim Më parë, Britania e Madhe kishte themeluar në kolonitë në territorin e shekullit të 18. Gjysma perëndimore e Malajzi moderne ishte i përbërë nga disa mbretërive të veçanta. Ky grup i kolonive britanike ishte i njohur si Malaya deri në shpërndarjen e tij në 1946, kur ajo u riorganizua si Bashkimi malezian. Për shkak të kundërshtimit të gjerë, ajo u riorganizua sërish si të Federatës së Malaya në 1948 dhe më pas fitoi pavarësinë më 31 gusht 1957. Singapor, Sarawak, britanik Veriut Borneo, dhe Federata e Malaya bashkohen për të formuar Malajzi, më 16 shtator 1963. Tensionet në vitet e para e bashkimit të ri ngjalli një konflikt të armatosur me Indonezia, dhe me dëbimin e Singaporit më 9 gusht 1965.

Gjatë shekullit të 20, Malajzi përjetuar një bum ekonomik dhe zhvillimit të shpejtë iu nënshtruan. Ajo kufizohet ngushticën e Malacca, një rëndësi udhëkryq ndërkombëtar të anijeve, dhe tregtisë ndërkombëtare është e pandashme me ekonominë e vet. Prodhim përbën një sektor i madh i ekonomisë së vendit. Malajzia ka një gamë të biodiverse të florës dhe faunës, dhe konsiderohet edhe një nga 17 vendet e megadiverse.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Gjeografia

Malajzia ka pozitë shumë të favorshme gjeografike. Nëpër teritorin e këtij shteti kalojnë rrugë të rëndësishme detare , që lidhin Oqeanin Indian me Detin e Kinës Jugore, përkatësisht Oqeanin Paqësore me Arkipelagun e Indonezisë dhe Australinë e përmes ngushticës së malajës.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Demografia

Popullsia e Malajzisë është e përzier. Pjesën më të madhe e përbëjnë maleszianët. Këtu jetojnë edhe kinez, pakistanez, tajlandezë dhe evropianë. Pjesa më e madhe e popullsisë merret me bujqësi.

Lëvizja e popullsisë së Malajzisë

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Kultura
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Malajzia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Malajzia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale