Manjota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manjota
noform
Manjota
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Euphorbiales
Familja Euphorbiaceae
Gjinia Manihot
Lloji M. esculentaManjota (lat. Manihot esculenta), bën pjesë në familjen e Euphorbiaceae. Emëritme në gjuha të tjera përfshijnë në italisht manioca, gjermanisht maniok, mandi'o (Paraguaj), mandioca (Brazil, Argjentin, Paraguaj), cassava, kassave dhe në vendet spanjisht folëse në Amerikën e jugut yuca (mos ngatërro me yucca).

Në vendet tropikale manjota është bima e tretë për ushqim pas orizit dhe misrit.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrënjët e manjotës përdoren për ushqim. Ato përpunohen në miell ose miell të imët.

Bima përdoret edhe për prodhimin e bio karburanteve.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Biokarburantet". AgroWeb. 17 tetor 2014. Marrë më 2021-04-01.

P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.