Jump to content

IPKO

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
IPKO Telecommunications, L.L.C.
Njohur më parë siInternet Projekti Kosova (1999-2001)
IPKO Net (2001-2008)
LlojiShoqëri me përgjegjësi të kufizuara
IndustriaMobile, Telekomunikime
Themeluar në20 shtator 1999; 24 vite më parë (1999-09-20)
Zyrat qendrorePrishtinë, Kosovë
Njerëzit kyç
Tomaz Seljak (drejtor ekzekutiv)
ProdhimiRrjete mobile, shërbime të telekomit, shërbime të internetit, televizion kabllor
PrindiTelekom Slovenije

IPKO Telecommunications L.L.C.[1], njohur shkurt si IPKO, është kompani kosovare e cila ofron shërbime telekomunikimi në Kosovë.[a] Është operatori i dytë mobil në vend. Disa nga shërbimet e tyre janë: telefonia mobile, telefonia fikse, internet dhe televizioni kabllor. Aksionari kryesor është Telekom Slovenije. Deri në marrjen e plotë të kodin shtetëror +383, IPKO përdori kodin shtetëror të Sllovenisë +386.

Më 20 shtator 1999 themelohet organizata joqeveritare Internet Projekti Kosova.[2]

Kompania e telekomunikieve IPKO ka të ndërtuar një rrjet i cili mbulon 99.7% të popullatës së Kosovës dhe 98.5% të territorit. Ka filluar operimet e saja mobile më 14 dhjetor 2007.[2]

Duke filluar nga 1 dhjetor 2013, IPKO ka filluar me rrjetin e 3G. Që nga fillimi, IPKO me rrjetin e saj 3G mbulon 80% të popullatës së kosovës që është e barabartë me 43.7% të territorit shtetëror. Mbulueshmëria e rrjetit 3G ka filluar fillimisht në qendrat e qyteteve të mëdha të Kosovës, derisa ishte në plan që për 2014 të zgjerohej rrjeti 3G për të mbuluar 75% të territorit dhe 88% të popullatës. IPKO ofron gjithashtu rrjetin 4G në të gjithë Kosovën dhe ofron qasje në Wi-Fi falas në qytetet kryesore.[3]

Shërbimi televiziv

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shërbimi digjital TV ofron në qytetet: Prishtinë, Gjilan, Ferizaj, Prizren, Mitrovicë, Lipjan, Gjakovë, Vushtrri, Viti, Deçan, Klinë, Pejë, Kaçanik, Kamenicë, Podujevë and Istog.

  1. ^ "ARBK". Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës. Arkivuar nga origjinali më 2023-06-09. Marrë më 2023-06-09.
  2. ^ a b "Rreth IPKO - Ipko Telecommunications". IPKO. Arkivuar nga origjinali më 2023-06-09. Marrë më 2023-06-09.
  3. ^ https://www.ipko.com/residental/telefonia-mobile/interneti-ne-mobil/harta/?lang=en[lidhje e vdekur] 3G/4G and Wi-Fi Map coverage

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>