Jump to content

Xhamia e Koptëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Koptëve
LlojiArkitekturore
VendndodhjaPrishtinë, Kosovë
NdërtuarShek. XIV
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
LlojiNën mbrojtje
Nr. i referencës3357

Xhamia e Koptëve është një monument i trashëgimisë kulturore në Prishtinë, Kosovë.

Në Prishtinë përveç 12 xhamive tjera, në rrugën ” Proletër “qëndron e ruajtur xhamia e KOPTËVE – EGJIPTASËVE. Xhamia më e vjetër është Xhamia e Çarshisë ose Tash Xhamia ( Xhamia e Gurit ) , e ndërtuar me urdhërin e sulltan Bajazitit, menjëher pas Luftës së Kosovës, kur filloi ndërtimi , ndërkaq përfundon më vonë.Xhamia më e madhe është Xhamia e Mbretit ( Fatihut ) ose Xhamia e Madhe (1461), pranë së cilës gjendet hamami qift, poashtu nga shek. XV.

Kopti Xhamia ka minare të shkurtër dhe të trashë, të ngjashme me më minarët e xhamive të Egjiptit. Llogaritet se është më e vjetër së Xhamia e Mbretit, por më e vonë se Xhamia e Çarshisë. Ekziston legjenda se xhaminë e kanë ndërtuar Egjiptasit, që gjendeshin në përbërjen e ushtrisë turke, vetëm gjatë një natë.

[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër .

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]