Ky është një artikull i mirë. Shtyp këtu për më shumë informacion.

Rita Ora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rita Ora
Rita Ora 2018 2.jpg
Rita Ora, 2018
Informacione
EmriRita Sahatçiu
Lindja26 nëntor 1990
PrejardhjaPrishtinë, Kosovë
ZhanriR&B, Pop, Soul, Dance pop, Pop rock
Profesion(e)Këngëtare, Tekst-shkruese, Aktore
Instrument(e)Zëri
Vite aktiv2007-prezent
Bashkëpunim(e) meDJ Fresh
Webfaqja
http://ritaora.com/


Rita Sahatçiu Ora (e lindur Rita Sahatçiu, 26 nëntor 1990) është një këngëtare dhe aktore britanike me prejardhje shqiptare. Suksesi i saj u rrit në shkurt të vitit 2012, kur ajo u paraqit me teken Hot Right Now, bashkëpunim me DJ Fresh-in, e cila arriti numrin një në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi i parë i saj Ora, që doli në shitje në gusht të vitit 2012, arriti numrin një në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi përmbante teket Britanike R.I.P dhe How We Do (Party). Ora ishte artistja me numrin më të madh të tekeve në listën britanike në vitin 2012, me tre teke rradhazi që arritën në pozitën më të lartë. [1]

Në janar 2014, Adidas njoftoi një bashkëpunim projektues me Ritën për markën e tyre, Adidas Originals.[2] Gjithashtu në vitin 2014, kënga I Will Never Let You Down arriti numrin katër në Mbretërinë e Bashkuar, dhe ajo u shfaq në teken "Black Widow " të Iggy Azalea, e cila arriti numrin pesë në Mbretërine e Bashkuar dhe SHBA. Në 2015, Ora u bë trajnere në serinë e katërt të The Voice UK dhe, më vonë atë vit, një gjyqtare në serinë e dymbëdhjetë të The X Factor.

Albumi i dytë i saj në studio, Phoenix, doli në shitje në nëntor 2018. Tekja Your Song arriti numrin dhjetë në Britaninë e Madhe, dhe teket Anywhere dhe Let You Love Me, arritën numrin pesë në Mbretërinë e Bashkuar; kjo e fundit e bëri Orën artisten e parë femër britanike që të ketë gjithësej trembëdhjetë këngë të cilat kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.[3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ora ka lindur në Prishtinë, RSF Jugosllavisë (Kosova e sotme),[4] nga prindër shqiptarë. Nëna e saj, Vera (e lindur Vera Bajraktari), është një psikiatëre dhe babai i saj, Besnik Sahatçiu, është një ekonomist dhe një pronar kafeneje.[5][6][7] Ora ka një vëlla më të vogël, Don, dhe një motër më të madhe, Elena, e cila është gjithashtu pjesë e ekipit të saj të menaxhimit.[8] Ajo ka lindur si Rita Sahatçiu, mbiemri rrjedh nga fjala turke saatçi që do të thotë "orëndreqës"), por prindërit e saj më vonë e shtuan Ora (do të thotë "koha" në gjuhën shqipe) në mënyrë që të mund të shqiptohet lehtë.[9]

Familja e saj u largua nga Kosova për arsye politike, për shkak të persekutimit të shqiptarëve etnikë të filluar me shpërbërjen e Jugosllavisë.[10] Ata u zhvendosën në Londër, Angli në vitin 1991, kur ajo ishte një vjecare.[5] Ajo u rrit pranë Rrugës Portobello në Londrën Veriore, dhe mori pjesë në St Cuthbert me Shkollën Fillore "St Matthias" në Earls Court, pas së cilës u diplomua nga një shkollë e arteve të interpretimit, Sylvia Young School Theatre. Ajo filloi të këndojë në moshë të re.[11][12][8]

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2007-2010: Fillimet e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ora në Prishtinë, Kosovë gjatë filmimit të videoklipit "Shine Ya Light" në shtator të vitit 2012.

Ora filloi të performonte në sesionet e hapura të muzikës në Londër dhe, herë pas here, në lokalin e atit të saj.[13] Në vitin 2007, Ora kishte paraqitjen e saj të parë të muzikës kur ajo u shfaq në rrugën e Craig David titulluar "Awkward", dhe pastaj përsëri në 2008 në "Where's Your Love", duke shfaqur Tinchy Stryder. Në të dyja pjesët ajo nuk u kreditua zyrtarisht.[4] Ajo u paraqit në dy këngë të albumit të James Morrison, "Songs for You, Truths for Me", si mbështetëse vokaliste. [14]

Në vitin 2008, ajo provoi për Eurovision: Your Country Needs You për BBC pë t'u bërë garuesja britanike për Festivalin Evropian i Këngës 2009 dhe u kualifikua, por më vonë u tërhoq nga konkurrenca pas disa episodeve pasi ajo "nuk u ndje gati" dhe mendoi "ajo sfidë nuk ishte për të"[15]. Menaxheria e saj, Sarah Stennett (e cila gjithashtu punoi me Ellie Goulding, Jessie J dhe Conor Maynard), më vonë i tha HitQuarters se Ora kishte hyrë në konkurs sepse në atë kohë ajo ndjeu se ishte shansi i saj i vetëm për të gjetur sukses.[16] Stennett e siguroi atë se performanca në Eurovizion do të pengonte më shumë se sa të ndihmonte shanset e saj për ta bërë atë si një artiste solo.[16]

Mëpas, Stennett mori në kontakt grupin amerikan (Roc Nation), dhe i foli atyre për Orën. Ajo nënshkroi një marrëveshje regjistrimi dhe një marrëveshje botuese me Roc Nation në dhjetor të vitit 2008 dhe ishte një nga sinjalet e tyre të para.[16][17] [18] Ajo u shfaq në videon e Jay-Z për Young Forever (2009) dhe videon e Drake, Over (2010).[19][20] Pasi u nënshkrua, Ora regjistroi një album dhe donte ta publikonte atë, por grupi i saj e kundërshtoj atë dhe ajo filloi të punonte në materiale të tjera për albumin e saj debutues.[13]

2011-2013: Përparime dhe Ora[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rita Ora, 2012.

Gjatë vitit 2011, Ora publikoi disa kover (interpretim kënge të autorëve të tjerë) dhe video për të punuar në albumin e saj debutues në YouTube.[21] Videot kapën vëmendjen e DJ Fresh, i cili në atë kohë po kërkonte një vokaliste femër për këngën e tij Hot Right Now. [22] Ora u paraqit më 12 shkurt 2012, duke debutuar në numrin një në Listën e tekeve në Mbretërinë e Bashkuar.[23] Gjatë muajit shkurt 2012, Ora ishte akti i hapjes në koncertet e Mbretërisë së Bashkuar nga Drake's Club Paradise Tour.

Kenga e saj e parë veças nga albumi i saj debutues, "R.I.P." (duke shfaqur Tinie Tempah), u lëshua më 6 maj 2012. [24] Prodhuar nga Chase & Status, kënga debutoi në krye të Listës së tekeve në Mbretërine e Bashkuar.[25] Më 12 gusht 2012, How We Do (Party) u lirua dhe arriti numrin një në Mbretëri të Bashkuar dhe Irlandë. Ishte numri i dytë në Mbretërinë e Bashkuar si një artist solo dhe i treti në vitin 2012. [26]

Ndërsa mbështeste Coldplay në Mylo Xyloto Tour, ajo më vonë njoftoi se albumi i saj debutues do të titullohej Ora.[27] Albumi u lëshua më 27 gusht 2012 në Evropë dhe Oqeani, dhe debutoi në krye të listës së albumeve në Mbretërinë e Bashkuar.[1] Ora u propozua për Artistin më të Mirë të Ri, Artisti i Artë dhe Akti më i Mirë në Mbretërinë e Bashkuar / Irlandë në MTV Europe Music Awards 2012.[28] Në shtator 2012, u njoftua se Ora do të ishte akti i hapjes në koncertet e Mbretërisë së Bashkuar nga Euphoria Tour e Usherit që do të fillonte në janar 2012. Përfundimisht, turneja u shty për shkak të angazhimeve profesionale dhe personale të Usherit. Nga 23 deri në 30 tetor 2012, Ora filloi turneun e saj të parë, Ora Tour, një turne mini-koncertesh në SHBA.

Shine Ya Light, e lëshuar më 4 nëntor 2012, u bë e katërta nga teket e Orës që radhazi kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.[29][30] Më 28 nëntor 2012, Ora u ftua si një mysafir special në koncertin e mbajtur në Tiranë, Shqipëri për 100-Vjetorin e Pavarësisë.[31] Ora filloi turneun e saj të parë në Mbretërinë e Bashkuar, Radioactive Tour, në janar të vitit 2013, për të mbështetur albumin e saj debutues. Ajo u emërua për tri çmime në Brit Awards 2013, duke përfshirë Brit Award for British Breakthrough Act.[32]

Ndarja nga Roc Nation dhe projektet të reja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rita Ora duke kënduar në mars 2013.

Në janar 2013, Ora njoftoi se albumi i saj i dytë do të ishte më i qartë dhe do të kishte më shumë drejtim se sa i pari.[33] Më 26 shkurt 2013, ajo njoftoi në Digital Spy se albumi i saj i dytë tregon një kënd të ndryshëm për një "vajzë të partive".[34][35] Më 24 maj 2013, Ora ishte kryeakti në "New Music We Trust" në BBC Big Weekend i Radio 1.[36] Më 28 qershor 2013, Ora u paraqit në Fazën e Piramidës në Glastonbury.[37]

Më 18 maj 2014, kënga  "I Will Never Let You Down" debutoi në numrin një në listën e Mbretërisë së Bashkuar. Në korrik të vitit 2014, Ora u paraqit me titullin "Black Widow", një bashkëpunim me Iggy Azalea, e cila arriti numrin katër në Britani të Madhe dhe u bë kënga e parë e Orës e cila hyri në listën Billboard Hot 100, duke arritur numrin tre.[38] Më 14 dhjetor 2014, Ora u shfaq në emisionin televiziv Christmas in Washington, filmuar në Muzeun e Ndërtimit Kombëtar.[39] Më 22 shkurt 2015, në 87th Academy Awards, ajo realizoi këngën "Grateful" të nominuar për Akademinë, e cila shfaqet në filmin Beyond the Lights.[40] Më 28 qershor 2015, Ora lëshoi ​​këngën "Poison", e cila debutoi në numrin tre në listën e Mbretërisë së Bashkuar.[41]

Në dhjetor 2015, Ora ngriti një padi kundër Rock Nation, duke kërkuar lirimin nga kompania dhe duke cituar se kontrata që ajo nënshkroi në 2008 ishte "e pazbatueshme", për shkak të "rregullit shtatëvjeçar" të Kalifornisë. Ankesa pohonte se ajo "lejohet të lëshojë një album pavarësisht krijimit të dokumenteve të shumta shtesë për lirimin" dhe se marrëdhënia e saj me Roc Nation ishte "e dëmtuar në mënyrë të pakthyeshme".[42][43] Ankesa e saj gjithashtu vuri në dukje një shkelje të kontratës, duke raportuar se Roc Nation shkeli marrëveshjen e regjistrimit duke marrë në mënyrë të pahijshme një komision prej njëzet përqind të të ardhurave të saj.[44] Në janar të vitit 2016, Roc Nation ngriti një kundërpadi kundër Orës për shkeljen e kontratës së regjistrimit në Nju Jork.[45] Ata arritën një zgjidhje në maj 2016. [46]

Në qershor të vitit 2016, u raportua se ajo nënshkroi një marrëveshje të re rregjistrimi me Atlantic Records.[47] Më 3 shtator 2016, ajo u shfaq në një koncert në Bazilikën e Shën Palit jashtë mureve, në Romë, në vigjilje për kanonizimin e Nënë Terezës, së bashku me artistë të tjerë shqiptarë, të shoqëruar nga Orkestra Filarmonike e Kosovës.[48][49]

Phoenix[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 maj 2017, Ora lëshoi ​​këngën e saj të parë teke në pothuajse dy vjet, titulluar "Your Song", e cila arriti numrin shtatë në Mbretërinë e Bashkuar.[50][51] Kënga shërbeu si krye-teke nga albumi i dytë në studio të Orës, pasi përpjekjet e mëparshme në reregjistrimin e saj të dytë humbën në padinë e saj kundër etiketës Roc Nation.[52] Ora u shfaq në Big Weekend të BBC Radio 1 më 28 maj 2017. [53]

Në tetor të 2017, Ora lëshoi teken e dytë, "Anywhere" e cila arriti numrin dy duke u bërë e njëmbëdhjeta nga këngët e saj të cilat kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.[3]. Në janar 2018, Liam Payne dhe Ora lëshuan këngën "For You", nga fonogramja e filmit Fifty Shades Freed, në të cilën ora merr pjesë si aktore.[54] Në maj, Ora lëshoi këngën, "Girls", duke shfaqur vetëm këngëtare femra, Cardi B, Charli XCX dhe Bebe Rexha.

Më 18 shtator 2018, Ora njoftoj se albumi i saj i dytë në studio do të titullohej Phoenix dhe datën e lëshimit më 23 nëntor. Më 21 shtator, ajo lëshoi teken e katërt të albumit, "Let You Love Me".[55] Kënga arriti numrin katër në Britani të Madhe, duke u bërë e trembëdhjeta nga këngët e saj të cilat kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar, duke thyer kështu një rekord prej 30 vjetësh për shumicën e 10 këngëve të para nga një artist solo femër britanik (të mbajtur më parë së bashku nga Shirley Bassey dhe Petula Clark).[3] Më 29 tetor, ajo njoftoi datat e turneut për albumin në Evropë, Azi dhe Oqeani nga 1 marsi deri më 29 maj 2019.[56]

Ndërmarrje të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja në një episod të serialit dramatik britanik, The Brief, ishte roli i saj i parë televiziv, në moshën 13-vjeçare. Pak kohë më pas, ajo u shfaq në filmin britanik, Spivs (2004), duke luajtur si një emigrante shqiptare dhe duke folur shqip në të gjithë filmin.[57] Në 2013, Ora u shfaq si një yll mysafir në 90210, si dhe u shfaq si një thirrës gare në filmin Fast & Furious 6. [57] Në prill të vitit 2014, Ora u shfaq bashkë me yllin pop të Koresë, Hyuna, në një episod të Funny or Die të quajtur "Girl, You Walk Better".[58] Në 2015, ajo luajti motrën e Christian Grey, Mia, në adaptimin e filmit – romanin e ndarjes, Pesëdhjetë hije të greyt.[59][60] Ora fillimisht iu afrua prodhimit duke shpresuar të kontribuonte në fonogramin e filmit dhe në vend të kësaj u kërkua të provonte për rolin e Mia Grayt nga drejtori i filmit, Sam Taylor-Johnson.[61][62] Ajo përsëriti rolin e saj si Mia në dy vazhdimet e filmit.

Përkrahjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Ora u paraqit në një fushatë komerciale për kufjet Skullcandy.[63] Ajo poashtu u shfaq në dy fushata te Calvin Klein, në 2010 dhe 2011.[64][65] Në vitin 2013, ajo ishte fytyra e markës italiane sneaker, Superga, dhe fytyra e re e "Material Girl", një linjë veshjesh e projektuar nga Madonna.[66] Në shtator 2013, marka kozmetike, Rimmel, njoftoi bashkëpunimin e tyre me Orën për koleksionet e grimcave.[67][68] Ajo ishte fytyra e dy koleksioneve të Donna Karan 2014, mbledhjes së Resortit dhe koleksionit të vjeshtës / dimrit.[69][70][71] Ajo është gjithashtu fytyra e aromës së etiketës, DKNY My NY, e frymëzuar nga New York City.[72] Në mars të vitit 2014, Ora ishte një nga anëtarët e përzgjedhur të fushatës "Zonja Kryesuese" e Marks & Spencer.[73][74] Më vonë në vitin 2014, ajo u shfaq si fytyra e fushatës së Vjeshtës / Dimrit Roberto Cavalli.[75] Në vitin 2015, ajo u shfaq në fushatat reklamuese të Coca-Colas dhe Samsung Galaxy S6.[76][77]

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2014, Adidas njoftoi një bashkëpunim projektues me Orën për linjën e tyre të veshjeve sportive të rastësishme, Adidas Originals.[78][79] Ora dizajnoi koleksionet e saj të veshjeve për markën, duke përfshirë këpucë dhe pajisje. Në vitin 2016, ajo bashkëpunoi me markën e modës italiane, Tezenis, në një koleksion të brendshme të kapsulave.[80][81]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit të gjyqtarit Kelly Rowland, Ora u ftua për të qenë një gjyqtare në serinë e nëntë të The X FactorBritani të Madhe. Ajo ishte gjyqtare gjatë provave që u filmuan në O2 Arena në Londër.[82] Në 2013 dhe 2014, Ora priti çmimin Teen Awards të BBC Radio 1 së bashku me Nick Grimshaw.[83][84]

Në vitin 2015, ajo ishte një trajnere në serinë e katërt të The Voice UK në BBC One.[85] Në të njëjtin vit Ora dhe prezantuesi i BBC Radio 1, Nick Grimshaw, u konfirmuan si gjyqtarë për serinë e dymbëdhjetë të The X Factor në rrjetin televiziv rivale ITV, pas një lufte të ofertave midis The X Factor dhe The Voice UK.[82]

Në korrik 2016, Tyra Banks, krijuesja e America's Next Top Model, njoftoi se Ora do ta zëvendësonte atë si mbajtëse e shfaqjes së rindërtuar që transmetohej në VH1.[86]

Shpirti Artistik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ora posedon një varg vokal gjysmë-soprano.[87] Ora merrej me Gwen Stefani dhe Beyoncén si ndikimet e saj të mëdha.[88][89] Ndikimet e tjera muzikore përfshijnë Freddie Mercury, Christina Aguilera, Tina Turner, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Etta James, Celine Dion, Bruce Springsteen, David Bowie dhe Sade.[13][90][91] Ora gjithashtu deklaroi se ajo ishte frymëzuar nga koleksioni i të dhënave të prindërve të saj, që përfshinte artistë të tillë si Princi dhe Earth, Wind & Fire.[13][92]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rita Ora në Nju Jork (qytet).

Ora flet rrjedhshëm shqip. Nëna e saj është katolike shqiptare dhe babai i saj është mysliman shqiptar.[5] Kur u pyet për fenë e saj, Ora tha se nuk e konsideron veten fetare, por "më shumë një person shpirtëror".[93] Ajo e konsideron veten feministe.[94][95]

Gjyshi i saj nga ana e ëmës, Osman Bajraktari, ishte diplomat.[96][97] Gjyshi i saj nga na i atit, Besim Sahatçiu, ishte regjisor filmi dhe teatri.[13]

Më 10 korrik 2015, Ora u emërua ambasadore nderit për Republikën e Kosovës nga presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, në Ambasadën e Kosovës në Londër.[98] Ora u bashkua në ceremoni nga prindërit e saj, dhe ish-kryeministri britanik dhe bashkëshortja e tij, Tony dhe Cherie Blair, deklaruan se ajo ishte "e mbingarkuar" nga nderi dhe u zotua të ndihmojë rininë e Kosovës.[92]

Filantropia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 mars 2013, Ora u thir si një mysafire e veçantë në Le Bal de la Rose du Rocher, një ngjarje e organizuar nga Karl LagerfeldMonte Karlo, në ndihmë të Fondacionit Princess Grace.[99] Më 1 qershor 2013, Ora u paraqit në koncertin bamirës të "Chime for Change" në stadiumin Twickenham në Londër, i cili solli fonde dhe ndërgjegjësim për çështjet e vajzave dhe grave në mbarë botën.[100] Në dhjetor 2013, së bashku me artistë të tjerë britanikë, ajo filmoi fushatën "Asnjë vend si në shtëpi" me UNICEF UK, në mbështetje të thirrjes së tyre për fëmijët e prekur nga konflikti sirian.[101] Më 7 maj 2014, Ora kryesoi fondacionin e tretë vjetor të "Gabrielle's Gala" në Old Billingsgate Market, Londër, duke mbledhur para për Cancer Research UK.[102]

Më 15 nëntor 2014, Ora u bashkua me grupin bamirës Band Aid 30 së bashku me bandat e tjera pop britanike dhe irlandeze, duke regjistruar versionin më të fundit të këngës "Do They Know It's Christmas?" në Sarm West Studios në Notting Hill, Londër, për të mbledhur para për krizën Ebola të vitit 2014 në Afrikën Perëndimore.[103] Më 14 nëntor 2015, Ora u shfaq gjatë gjysmës së kohës në organizatën bamirëse të UNICEF-it David Beckham "Match for Children", mbajtur në Old Trafford, Manchester.[104] Më 9 mars 2016, ajo mbajti një fjalim mbi imigracionin dhe krizën e refugjatëve sirianë në aktivitetin "We Day UK" në Londër, organizuar nga Free the Children.[105]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet e albumit Pozicionet e tabelës së kulmit Certifikatat
UK
[106]
AUS
[107]
AUT
[108]
CAN
[109]
GER
[110]
IRE
[111]
NZ
[112]
SCO
[113]
SWI
[114]
US
[115]
Ora 1 24 51 63 2 24 1 15
Phoenix
 • Realizuar: 23 Nëntor 2018[117]
 • Grupet: Atlantic
 • Formatet: CD, LP, digital download
11 15 43 36 13 19 18 21 18 79

Luajtje të zgjatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet e luajtjeve të zgjatura
Sesionet e Spotify

Muzikat teke ( e vetme )[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet e tabelës së kulmit Certifikatat Albumet
UK
[106]
AUS
[107]
BEL
(FL)

[120]
CAN
[121]
DEN
[122]
GER
[123]
IRE
[111]
NZ
[112]
SWI
[114]
US
[124]
"How We Do (Party)" 2012 1 9 18 68 40 40 1 5 41 62 Ora
"R.I.P."
(featuring Tinie Tempah)
1 10 44 26 36 11 28 46 [upper-alpha 1]
"Shine Ya Light" 10 25
"Radioactive" 2013 18 23 20 30
"I Will Never Let You Down" 2014 1 5 12 62 23 9 9 12 77 Non-album singles
"Poison" 2015 3 30 45 18
"Body on Me"
(featuring Chris Brown)
22 66 [upper-alpha 2] 91 54 [upper-alpha 3] [upper-alpha 4]
"Coming Home"
(with Sigma)
15 97 13 54 Life
"Your Song" 2017 7 12 6 68 19 13 8 16 15 [upper-alpha 5] Phoenix
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.

Si artist i paraqitur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet e tabelës së kulmit Certifikatat Albumet
UK
[106]
AUS
[107]
BEL
(FL)

[120]
CAN
[121]
DEN
[122]
GER
[123]
IRE
[111]
NZ
[112]
SWE
[141]
US
[124]
"Hot Right Now"
(DJ Fresh featuring Rita Ora)
2012 1 46 11 28 17 Nextlevelism
"Lay Down Your Weapons"
(K Koke featuring Rita Ora)
2013 18 I Ain't Perfect
"Black Widow"
(Iggy Azalea featuring Rita Ora)
2014 4 15 12 6 19 39 9 11 23 3 The New Classic
"Doing It"
(Charli XCX featuring Rita Ora)
2015 8 68 [upper-alpha 6] 23 Sucker
"New York Raining"
(Charles Hamilton featuring Rita Ora)
29 Empire
"Lonely Together"
(Avicii featuring Rita Ora)
2017 8 [upper-alpha 7] 61 78 11
[147]
3 Avīci (01)
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.

Teke promovuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
"Roc the Life"[148] 2012 Ora
"Grateful"[149] 2014 Beyond the Lights

Këngë të tjera të skicuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet e tabelës së kulmit Albumet
UK
[150]
BEL
(FL)

[120]
"Better than You"
(Conor Maynard featuring Rita Ora)
2012 105 Contrast
"Young, Single & Sexy" 54 Ora
"Love and War"
(featuring J. Cole)
193
"Torn Apart"
(Snoop Lion featuring Rita Ora)
2013 [upper-alpha 8] Reincarnated

Kreditë për shkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve të shkruara ose bashkë-shkruar për artistë të tjerë
Titulli Viti Artisti(ja) Albumet
"Invisible Girl"[151] 2010 Gabriella Cilmi Ten
"Shy"[152] 2015 Stacey Solomon Shy

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Titulli Roli Shënime
2004 Spivs Rosanna
2013 Fast & Furious 6
2015 Fifty Shades of Grey Mia Grey
Southpaw Maria Escobar E droguar
Televizion
Viti Titulli Roli Shënime
2004 The Brief Jaclyn Livermore Sezoni 1, Episode 3 - "Children"
2012 The X Factor Gjyqtare Sezoni 9 (Audicionet në Londër)
2013 90210 Vetvetja Në episodin "Misery loves Company"
2015 The Voice UK Tranjerë Series 4
Empire Vetvetja Në episodin e fundit të sezonit parë
2015 The X Factor Gjyqtare Sezoni 12

Shpërblimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli Kryesor: Lista e shpërblimeve dhe nominimeve të marra nga Rita Ora

Viti Organizata Shpërblimë Për Rezultatet
2012 MOBO Awards[153] Artist i ri Fitues/e[154]
Akti më i mirë (femra) Kandidat/e
Albumin më të mirë "Ora" Kandidat/e
Videon më të mirë "R.I.P." Kandidat/e
2012 MTV Europe Music Awards[155] Aktin i ri më të mirë Kandidat/e
Akti më të mirë Push Kandidat/e
Aktin më të mirë në UK & Irlandë Kandidat/e
2012 Urban Music Awards[156] Artist i ri Kandidat/e
Akti më i mirë (femra) Kandidat/e
Artisti i Vitit Fitues/e[157]
Artist ndërkombëtare më të mirë Kandidat/e
Këngën më e mirë "R.I.P." Kandidat/e
Albumin më të mirë "Ora" Kandidat/e
Videon më të mirë "Hot Right Now" Kandidat/e
2013 BRIT Awards[158] Kenga e Vitit britanikë "R.I.P." Kandidat/e
"Hot Right Now" Kandidat/e
British Breakthrough Act Kandidat/e
2013 Kids' Choice Awards[159] Artist preferuara femërore në Britani e Madhe Kandidat/e
2013 Glamour Women of the Year Awards[160] UK Solo Artist Fitues/e[161]
Pandora Breakthrough Kandidat/e
2013 BET Awards[162] Artist ndërkombëtare më të mirë:Angli Kandidat/e
2013 World Music Awards[163] Artisti më i mirë në botë (Femëra) Kandidat/e
Akti i më të mirë në botë live Kandidat/e
Kënga më e mirë në botë "R.I.P." Kandidat/e
2013 MTV Europe Music Awards[164] Best World Stage Kandidat/e
Best Look Kandidat/e
2014 IMA Awards 2014 [165] Best Albanian Act Vetvetja Kandidat/e
BET Awards 2014[166] Best International Act: UK Kandidat/e
2015 Black Reel Awards Best Original Song "Grateful" Kandidat/e
BRIT Awards British Video "I Will Never Let You Down" Kandidat/e
Glamour Awards Glamour Award for TV Personality Fitues/e
MTV Europe Music Awards Best Look Kandidat/e

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "R.I.P." did not enter the Billboard Hot 100, but peaked at number three on the Bubbling Under Hot 100 Singles chart.[127]
 2. ^ "Body on Me" did not enter the Ultratop 50, but peaked at number 55 on the Flemish Ultratip chart.[120]
 3. ^ "Body on Me" did not enter the NZ Top 40 Singles Chart, but peaked at number six on the NZ Heatseekers chart.[135]
 4. ^ "Body on Me" did not enter the Billboard Hot 100, but peaked at number two on the Bubbling Under Hot 100 Singles chart.[127]
 5. ^ "Your Song" did not enter the Billboard Hot 100, but peaked at number 23 on the Bubbling Under Hot 100 Singles chart.[127]
 6. ^ "Doing It" did not enter the Ultratop 50, but peaked at number sixty on the Flemish Ultratip chart.[120]
 7. ^ "Lonely Together" did not enter the Ultratop, but peaked at number twelve on the Flemish Ultratip chart.[120]
 8. ^ "Torn Apart" did not enter the Ultratop 50, but peaked at number forty-four on the Flemish Ultratip chart.[120]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b [1]"Unstoppable: Rita Ora scores debut Official Number 1 album officialcharts.com. 2 shtator 2012. Marrë nga 15 gusht 2013.
 2. ^ Wilson, Gaby (25 Janar 2014). Adidas konfirmoi bashkëpunimin Rita Ora për vjeshtë / dimër 2014 MTV. Marrë 8 maj 2014.
 3. ^ a b c "Rita Ora enters Official UK Chart history books with the most Top 10 singles for a British female artist". Official Charts Company. 5 October 2018. Marrë më 5 October 2018. 
 4. ^ a b Jeffries, David.Biografia e Rita Ores AllMusic.com Arritjet nga origjinali më 9 shtator 2015. Marrë 9 korrik 2016.
 5. ^ a b c Karl Taro Greenfeld"Intervistë e Rita Ora - Korrik 2015 Cover Story".Marie Claire  Hearst Corporation (korriku i vitit 2015). Dhe kjo ishte e mjaftueshme, me sa duket, për të tërhequr babain e tyre musliman, Besnik (Vera është katolike). Të dy u larguan nga Kosova, të shkatërruar nga konflikti në 1991, kur Ora ishte një vjeç dhe u vendos në Londër. Babai i saj, i cili kishte studiuar ekonominë, hapi barin e tij - ai nuk është një mysliman i devotshëm - dhe nëna e saj u bë psikiatre''
 6. ^ General Medical Council Vera Ora. Hyr në [2]"List of Registered Medical Practitioners" Marrë 24 maj 2015.
 7. ^ Rainbird, Ashleigh (24 Maj 2014). Rita Ora në Calvin Harris: Marrëdhënia nga distanca më bën të trishtohem, por me bën te fokusohem ne pune irishmirror.ie. Retrieved14 June 2014.
 8. ^ a b Maher, Cristin (7 nëntor 2012). Motra me e vjeter e rita Ores ELENA popcrush.com. Marrë 22 dhjetor 2016.
 9. ^ The golden Rita GQ. 1 gusht 2013. Arkivuar nga the original më 4 gusht 2013. Marrë nga 18 gusht 2013.
 10. ^ Longmire, Becca (10 maj 2012). "Rita Ora zbulon të kaluarën traumatike të refugjatëve'' . entertainmentwise.com. Arkivuar nga the originalnë 30 tetor 2015. Marrë nga 17 tetor 2015.
 11. ^ Kultura e shpirtit (SoulCulture) Skullcandy Roc Nation Aviators paraqet: Rita Ora | Video " Marrë nga 12 gusht 2011.
 12. ^ http://www.lastfm.de Grupi i Rita Ores Marrë nga 12 gusht 2011.
 13. ^ a b c d e [3]"Rita Ora: 'You have to make yourself... unforgettable''London Evening Standard. 1 shkurt 2013. Marrë 20 korrik 2013.
 14. ^ "James Morrison (2) – Songs For You, Truths For Me".discogs. Marrë 8 maj 2014.
 15. ^ "Rita Ora thotë se ecja në garën e këngës në Eurovizion ruajti karrierën e saj'' Capital Radio. 26 shkurt 2013. Marrë nga 15 gusht 2013.
 16. ^ a b c Intervista me Sarah Stannett hitquarters.com. 21 Janar 2013. Marrë nga 1 gusht 2013.
 17. ^ "Rita Ora ngre padi duke kërkuar largimin nga Roc Nation i Jay Z" Archived 21 January 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine.. mobo.com. 18 dhjetor 2015. Marrë nga data 5 janar 2016.
 18. ^ Sblendorio, Peter (17 dhjetor 2015). "Rita Ora paraqet padi kundër etiketës rekorde të Jay Z, Roc Nation". nydailynews.com. Marrë 18 dhjetor 2015.
 19. ^ Fleming, Kirsten (7 July 2012). ''Hovas hottie''.Nju Jork Post. Marrë nga 15 gusht 2012.
 20. ^ Wete, Brad (12 prill 2010).''Drake over video''Entertainment Weekly Marrë 19 Prill 2010.
 21. ^ [4]"Rita Ora Covers OutKast's 'Hey Ya!' ". rap-up.com Marrë nga 13 gusht 2013.
 22. ^ "DJ FRESH DHE RITA ORA INTERVIST" YouTube. Marrë 13 Gusht 2013.
 23. ^ Rita Ora kryeson listën e popit, albumi i rivalëve të Keane, Beatles hits. Reuters. Marrë 14 Maj 2012
 24. ^ "Muzika e re: Rita Ora F / Tinie Tempah -" R.I.P. ".rap-up.com. 29 shkurt 2012. Marrë nga 1 mars 2012.
 25. ^ [5]Rita Ora Tops UK Singles Chart. MTV. Marrë 14 Maj 2012
 26. ^ Lane, Dane (19 gusht 2012). "Rita Ora shënon numrin e tretë të Zyrtarit numër 1". Official Charts Company Marrë 20 Gusht 2012.
 27. ^ "Pesë emra të mundshëm të albumit për Debutimin e Rita Ora, 'O.R.A.'' . Vibe. 5 qershor 2012. Arkivuar nga [6]the original më 15 shtator 2012. Marrë 15 shtator 2012.
 28. ^ [7]"MTV Europe Music Awards: Rihanna kryeson nominimet". Telegrafi. Marrë 1 nëntor 2012
 29. ^ [8]"Rita Ora: 'Shine Ya Light' – Music video". Spy Digital. Marrë 18 Gusht 2013.
 30. ^ [9]"Rita Ora - Chart History" Official Charts Company
 31. ^ Performanca e Rita Orës ne Tiranë. Archived 2 October 2017[Date mismatch] at the Wayback Machine. . m-magazine.org. 29 nëntor 2012. Marrë 14 nëntor 2013.
 32. ^ "Brit Awards: Emeli Sande gets four nominations". BBC News. Marrë 10 janar 2013.
 33. ^ Daniels, Collin (14 janar 2013). "Rita Ora: 'Second album is much clearer'". Marrë 15 janar 2013.
 34. ^ Copsey, Robert (26 shkurt 2013). "Exclusive: Rita Ora recording new album "in secret" Spy Digital. Marrë 27 shkurt 2013.
 35. ^ "Rita Ora është e gatshme të jetë më e ndershme në albumin e ri". Spy Digital. Marrë 27 shkurt 2013.
 36. ^ "Rita Ora, Bruno Mars, Calvin Harris to play Radio 1 Big Weekend"Digital Spy.Marrë 1 Shtator 2014.
 37. ^ Ora u paraqit në Fazën e Piramidës në Glastonbury.  Digital Spy. Marrë 8 maj 2014.
 38. ^ "Ariana Grande, Iggy Azalea Triple Up in Hot 100's Top 10, MAGIC! Still No. 1"Billboard. Marrë 1 Shtator 2014.
 39. ^ Thompson, Gayle (9 dhjetor 2014). "Hunter Hayes, Darius Rucker to Perform at 'Christmas in Washington'". theboot.com. Marrë 23 dhjetor 2014.
 40. ^ "Oscars 2015: Rita Ora confirmed to perform" BBC. 28 janar 2015. Marrë nga 31 janar 2015.
 41. ^ "Official Singles Chart Top 100 (05 July 2015 - 09 July 2015)" Listat zyrtare. 15 korrik 2015.
 42. ^ Gardner, Eriq (17 Dhjetor 2015). "Rita Ora, Pointing in Lawsuit to Roc Nation's New Interests, Demands Freedom". Shtetet e Bashkuara. Prometheus Global Media. Marrë 19 dhjetor 2015.
 43. ^ "Rita Ora sues Jay-Z's Roc Nation".London. 18 dhjetor 2015. Marrë nga 13 janari 2016.
 44. ^ "Rita Ora sues to leave Jay Z label". Yahoo. 18 dhjetor 2015. Marrë nga 7 qershor 2016.
 45. ^ Marsh, Julia (1 shkurt 2016).  "Jay Z’s Roc Nation files $2.4 million suit against Rita Ora". Marrë 5 qershor 2016.
 46. ^ New York Supreme Court (27 maj 2016). "Notice of settlement" Marrë 1 qershor 2016.
 47. ^ Williamson, Coral (21 qershor 2016). "Rita Ora Signs to Atlantic Records". musicweek.com. Marrë 21 qershor 2016.
 48. ^ Rutter, Claire (5 shtator 2016)."Rita Ora jep performancë të fuqishme, si Nënë Tereza është bërë një shenjtore". Mirror. Marrë 13 Tetor 2016.
 49. ^ Mehmeti, Sonila (3 shtator 2016)."Kanoni i Nënë Terezës - Koncert në dyert e Vatikanit". ata.gov.al. Marrë 14 Tetor 2016.
 50. ^ "Your Song - Single"Apple. Marrë 17 maj 2017.
 51. ^ "Rita Ora". Official Charts Company. Marrë 25 gusht 2017.
 52. ^ "Rita Ora, second studio album - New registered tracks!" Archived 9 May 2017[Date mismatch] at the Wayback Machine.. josepvinaixa.com. Marrë 26 maj 2017
 53. ^ "Videos - Rita Ora - Radio 1's Big Weekend 2017".BBC.
 54. ^ Davis, Jennifer (3 January 2018). "Rita Ora and Liam Payne's Fifty Shades Collab Will Be Your First Favorite Song of 2018". InStyle. Marrë më 19 January 2018. 
 55. ^ White, Jack (18 September 2018). "Rita Ora announces her new album Phoenix will be released on November 23". Official Charts Company. Marrë më 23 September 2018. 
 56. ^ "Rita Ora announces Phoenix world tour dates including UK arena shows". Official Charts Company. 29 October 2018. Marrë më 29 October 2018. 
 57. ^ a b Rita Ora IMDb page. Internet Movie Database. Marrë 30 korrik 2011.
 58. ^ "Rita Ora Gets Her Walk on in Funny or Die Skit". rap-up.com. Marrë 8 Maj 2014.
 59. ^ Kroll, Justin (2 Dhjetorë 2013). "Rita Ora to Play Christian Grey's Sister in 'Fifty Shades of Grey'".Variety. Marrë 2 Dhjetorë 2013.
 60. ^ Lewis, Hilary (2 Dhjetorë 2013). "'Fifty Shades of Grey' Begins Filming"The Hollywood Reporter. Marrë 2 Dhjetorë 2013.
 61. ^ "'Fifty Shades of Grey': Hear The Surprising Story Behind Rita Ora's Part". MTV. Marrë 22 Korrik 2014.
 62. ^ "Rita Ora on 'Fifty Shades' movie role audition: 'There were a lot of other people in the frame.'". Pressparty. Mars 5, 2015.
 63. ^ Roc Nation + Skullcandy Aviator Headphones cast Rita Ora. YouTube. Marrë 30 korrik 2011.
 64. ^ "Video: Roc Nation’s Rita Ora Stars in ck one Campaign". rap-up.com. 3 Mars 2011. Marrë 15 gusht 2013.
 65. ^ "Rita Ora - Entertainer - detail by year". models.com. Marrë 16 Prill 2015.
 66. ^ "Rita Ora, the new face & feet of Superga". superga.co.uk. Arkivuar nga the original më 8 korrik 2013. Marrë 20 korrik 2013.
 67. ^ "Rita Ora Confirms Rimmel London Collection". MTV. 19 Shtator 2013. Marrë 25 Tetor 2013.
 68. ^ "Rita, Kate & Georgia celebrate Rimmel's 180th birthday in style". glamourmagazine.co.uk. 11 Tetor 2013. Marrë 25 Tetor 2013.
 69. ^ "Rita Ora Strikes A Pose For Sizzling DKNY Shoot". marieclaire.co.uk. 31 Korik 2013. Marrë 25 Tetor 2013.
 70. ^ Rodulfo, Kristina (31 Korik2014). "Step Aside, Cara: Rita Ora Stops Traffic as the New Face of DKNY".Elle. Marrë 11 Korik 2014.
 71. ^ Cardiner, Brock (11 Korik 2014). "DKNY Fall/Winter 2014 Campaign featuring Rita Ora". highsnobiety.com. Marrë 12 Korik 2014.
 72. ^ Niven, Lisa (13 Qershor 2014)."DKNY's New York Girl".Vogue. Marrë 14 qershor 2014.
 73. ^ "Emma Thompson, Annie Lennox and Rita Ora unveiled as Marks & Spencer 'Leading Ladies'". Campaign Live. Marrë 25 Mars 2014.
 74. ^ "Rita Ora, Emma Thompson front star-studded M&S Leading Ladies campaign"Digital Spy. Marrë 8 maj 2014.
 75. ^ Ojomu, Nola (29 Prill 2014). "Rita Ora signs new ad deal with Roberto Cavalli... as she teases Marilyn Monroe look in snaps with his wife Eva"Daily Mail. Marrë nga 29 prill 2014.
 76. ^ "Rita Ora stuns in red dress as she launches Campaign with Coca-Cola in central London". naijalivinguk.com. 19 mars 2015. Marrë nga 19 mars 2015.
 77. ^ "Are You Ready? Rita Ora and Others Await Arrival of the Samsung Galaxy S6". creativity-online.com. 9 prill 2015. Marrë nga 14 prill 2015.
 78. ^ "Adidas Confirms Rita Ora Collaboration For Fall/Winter 2014". MTV.Marrë 8 maj 2014.
 79. ^ "Details of Rita Ora's collaboration with Adidas revealed". sneakerfreaker.com. 21 maj 2014. Marrë nga 21 tetor 2014.
 80. ^ Tezenis (28 tetor 2016)."Rita Ora x Tezenis, capsule collection". instagram.com. Marrë 28 Tetor 2016.
 81. ^ Newman, Vicki (28 tetor 2016). "Rita Ora strips down to sexy lingerie in new Instagram video".Daily Mirror. Marrë 29 Tetor 2016.
 82. ^ a b Entertainment & Arts (16 qershor 2015). "X Factor: Nick Grimshaw and Rita Ora sign up as judges".BBC News. United Kingdom. British Broadcasting Corporation.Arkivuar nga the original më 17 qershor 2015. Marrë nga 16 qershor 2015.
 83. ^ Jessie J, Tinie Tempah, James Arthur to perform at Radio 1 Teen Awards"Digital Spy. 30 shtator 2013. Marrë 25 tetor 2013.
 84. ^ "Vamps, Rixton and 5SOS to play Radio 1 Teen Awards 2014". BBC. Marrë 4 Shtator 2014.
 85. ^ Plunkett, John (23 Shtator 2014). "The Voice: Rita Ora to replace Kylie Minogue".The Guardian. Marrë 23 Shtator 2014.
 86. ^ Ng, Philiana (6 korrik 2016). "EXCLUSIVE: Tyra Banks Explains Why Rita Ora Is the 'Perfect' New 'ANTM' Host, Talks Potential Return"Entertainment Tonight. Marrë 7 korrik 2016.
 87. ^ "Jay-Z Introduces Protége Rita Ora's First Album Single"The Hollywood Reporter. 24 shkurt 2012. Marrë 09 Korrik 2012.
 88. ^ "Rita Ora EPK". YouTube. Marrë 12 janar 2012.
 89. ^ "Rap-Up TV: Rita Ora talks roots, Roc Nation, & Rolling with Jay-Z and Beyonce". rap-up.com. Marrë 10 shkurt 2012.
 90. ^ "Rita Ora EPK". YouTube. Marrë 12 janar 2012.
 91. ^ Rita Ora Talks Rihanna Comparisons, R.I.P, Roc Nation and Beyonce. YouTube. Marrë 17 Prill 2012
 92. ^ a b "Rita Ora interview by Pete Lewis, 'Blues & Soul' May 2012". Bluesandsoul.com. Marrë 24 shkurt 2013.
 93. ^ Sinclair, Kenia (1 shtator 2016). "'I'm more of a spiritual person': Pop Star, Rita Ora set to sing for Pope Francis during Mother Teresa's canonization celebration". catholic.org. Marrë 5 shtator 2016.
 94. ^ Edwardes, Charlotte (26 Tetor 2014)."Rita Ora says she's a feminist "in Beyoncé mould"". Daily Life. Marrë 31 maj 2015.
 95. ^ Plucinska, Joanna (8 Qershor, 2015)."Pop-Star Sisterhood Approves Ariana Grande’s Feminist Stand"Time. Marrë 9 Qershor 2015.
 96. ^ "Nëna e Rita Orës "pushton" ballinat botërore" (in Albanian). indeksonline.net. 16 prill 2015. Marrë nga 30 dhjetor 2015.
 97. ^ Gjergji, Seremb (5 shtator 2013).. "Tri femrat që na shndrisin"  seremb.com.  Arkivuar nga the original më 4 mars 2016. Marrë 09 dhjetor 2015.
 98. ^ "Ora named ambassador for Kosovo"Irish Independent. 10 Korrik 2015. Marrë 15 Korrik 2015.
 99. ^ "Rita Ora Dons Custom Karl Lagerfeld Gown For Monaco Performance". MTV. 25 mars 2013. Marrë 17 gusht 2013.
 100. ^ "Chime for Change: Women's voices, loud and clear: A star-studded concert returns feminism to centre stage". The Independent. 5 gusht 2015
 101. ^ "No Place Like Home: Watch the film" Archived 13 December 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine.. Digital Spy. 29 Maj 2016. Marrë 10 dhjetor 2013.
 102. ^ "Gabrielle's Gala" Archived 31 October 2015[Date mismatch] at the Wayback Machine.. GabriellesAngels.co.uk. 5 Gusht 2015
 103. ^ "Band Aid 30: One Direction among celebrity line-up"Telegraph. 11 nëntor 2014. Marrë nga 5 gusht 2015.
 104. ^ "David Beckham's UNICEF charity 'Match for Children': Manchester United old guard shine as Paul Scholes, Michael Owen and Dwight Yorke find the net in 3-1 win for Great Britain and Ireland XI". Daily Mail. 14 nëntor 2015
 105. ^ Fletcher, Harry (10 mars 2016). "Rita Ora makes passionate speech in support of refugees: "Attitudes need to change"". Digital Spy. Marrë 11 Mars 2016.
 106. ^ a b c "Rita Ora". Official Charts Company. Marrë më 4 October 2012. 
 107. ^ a b c "Discography Rita Ora". australian-charts.com. Hung Medien. Marrë më 4 October 2012. 
 108. ^ "Discographie Rita Ora". austriancharts.at (në German). Hung Medien. Marrë më 4 October 2012. 
 109. ^ "Rita Ora Chart History (Canadian Albums)". Billboard. Marrë më 10 December 2018. 
 110. ^ "Chartverfolgung / Rita Ora / Longplay". musicline.de (në German). Media Control Charts. Marrë më 6 November 2012. 
 111. ^ a b c "Discography Rita Ora". irish-charts.com. Hung Medien. Marrë më 4 October 2012. 
 112. ^ a b c "Discography Rita Ora". charts.org.nz. Hung Medien. Marrë më 4 October 2012. 
 113. ^ "2012-09-08 Top 40 Scottish Albums Archive". Official Charts Company. Marrë më 2 July 2014. 
 114. ^ a b "Discografie Rita Ora". hitparade.ch (në German). Hung Medien. Marrë më 4 October 2012. 
 115. ^ "Rita Ora Chart History: Billboard 200". Billboard. Marrë më 11 December 2018. 
 116. ^ a b c d e f g h i j k l "Certified Awards" (Enter the keywords "Rita Ora", select search by Artist and click search). British Phonographic Industry. Marrë më 5 September 2013. 
 117. ^ "Phoenix – Album by Rita Ora on HMV". store.hmv.com. Marrë më 15 September 2018. 
 118. ^ "Gold/Platinum – Music Canada". Music Canada. Marrë më 10 December 2018. 
 119. ^ "Spotify Sessions: Rita Ora". MixRadio. Marrë më 31 August 2014. 
 120. ^ a b c d e f g "Discografie Rita Ora". ultratop.be (në Dutch). Hung Medien. Marrë më 4 October 2012. 
 121. ^ a b "Rita Ora – Chart history: Billboard Canadian Hot 100". Billboard. Marrë më 8 August 2014. 
 122. ^ a b "Discography Rita Ora". danishcharts.com. Hung Medien. Marrë më 22 November 2014. 
 123. ^ a b "Rita Ora (Single)". charts.de (në German). Media Control Charts. Marrë më 15 July 2013. 
 124. ^ a b "Rita Ora – Chart History: Hot 100". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më 4 October 2012. 
 125. ^ a b "ARIA Charts – Accreditations – 2012 Singles". Australian Recording Industry Association. Marrë më 4 October 2012. 
 126. ^ "NZ Top 40 Singles Chart – 18 June 2012". Recording Industry Association of New Zealand. Marrë më 4 October 2012. 
 127. ^ a b c "Rita Ora – Chart History: Bubbling Under Hot 100". Billboard. Marrë më 15 August 2017. 
 128. ^ "Rita Ora Feat. Tinie Tempah "R.I.P." (SME)" (në Danish). IFPI Denmark. Marrë më 14 July 2014. 
 129. ^ "ARIA Charts – Accreditations – 2013 Singles". Australian Recording Industry Association. Marrë më 15 July 2013. 
 130. ^ a b "ARIA Charts – Accreditations – 2014 Singles". Australian Recording Industry Association. Marrë më 8 May 2014. 
 131. ^ a b ""Gold-/Platin-Datenbank (Rita Ora)"" (në German). Bundesverband Musikindustrie. Marrë më 31 August 2017. 
 132. ^ "Rita Ora "I Will Never Let You Down" (SME)" (në Danish). IFPI Denmark. Marrë më 1 October 2014. 
 133. ^ "NZ Top 40 Singles Chart – 23 June 2014". Recorded Music NZ. Marrë më 24 June 2014. 
 134. ^ "ARIA Charts – Accreditations – 2015 Singles". Australian Recording Industry Association. Marrë më 4 October 2015. 
 135. ^ "NZ Top 40 Singles Chart". Recorded Music NZ. 12 October 2015. Marrë më 16 October 2015. 
 136. ^ "ARIA Australian Top 50 Singles". Australian Recording Industry Association. 2 October 2017. Marrë më 30 September 2017. 
 137. ^ "Rita Ora "Your Song"". BEA. Marrë më 13 August 2017. 
 138. ^ "Rita Ora "Your Song"" (në Danish). IFPI Denmark. 12 September 2017. Marrë më 19 September 2017. 
 139. ^ Stampa:Cite certification
 140. ^ Stampa:Cite certification
 141. ^ "Discography Rita Ora". swedishcharts.com. Hung Medien. Marrë më 18 August 2017. 
 142. ^ "Guld- och Platinacertifikat" (To access certifications, type Rita Ora in the top right search bar. Click on "Sok" and select Black Widow.) (në Swedish). IFPI Sweden. 31 August 2017. 
 143. ^ "Iggy Azalea Feat. Rita Ora "Black Widow"". IFPI Denmark. Marrë më 29 November 2014. 
 144. ^ "Gold/Platinum Database - Music Canada" (To access certifications, enter the artist/title or search by date of the item you are looking for into one of the search parameters.). Canadian Recording Industry Association. 26 August 2014. 
 145. ^ "Gold & Platinum: Azalea, Iggy". Recording Industry Association of America. Marrë më 17 September 2014. 
 146. ^ "NZ Top 40 Singles Chart – 08 September 2014". Recorded Music NZ. Marrë më 5 September 2014. 
 147. ^ "IRMA – Irish Charts". Irish Recorded Music Association. Marrë më 30 September 2017. 
 148. ^ "iTunes music - Rita Ora". Apple. Arkivuar nga origjinali më 5 August 2012. Marrë më 4 October 2012. 
 149. ^ Ramirez, Erika (22 October 2014). "Rita Ora, 'Grateful': Exclusive Song Premiere from the 'Beyond The Lights' Soundtrack". Billboard. Marrë më 3 June 2014. 
 150. ^ Peak chart positions for other charted songs in the United Kingdom:
 151. ^ "Gabriella Cilmi - Ten". AllMusic. Marrë më 3 January 2014. 
 152. ^ "Stacey Solomon debuts Shy music video - watch". Official Charts Company. Marrë më 6 March 2015. 
 153. ^ "MOBO Awards 2012 – nominees shortlist revealed | MOBO Awards". Mobo.com. Marrë më 2013-02-24. 
 154. ^ "MOBO Award Winners 2012". Mobo.com. Marrë më 2013-06-05. 
 155. ^ "MTV Europe Music Awards 2012: The nominees in full". digitalspy.co.uk. 2012-09-17. Marrë më 2013-04-02. 
 156. ^ "Rita Ora leads nominations for the 10th annual Urban Music Awards 2012". urbanmusicawards.net. 2012-10-28. Marrë më 2013-06-06. 
 157. ^ "Urban Music Awards 10th Anniversary a success!". chelseamonthly.com. 2012-12-03. Marrë më 2013-06-06. 
 158. ^ "BRIT Awards 2013: The Nominations". BBC. 2013-01-10. Marrë më 2013-01-11. 
 159. ^ "Kids' Choice Awards 2013 voting". kca.nick.co.uk. 2013-02-16. Marrë më 2013-03-24. 
 160. ^ "Rita nominated in Glamour Women of the Year awards". ritaora.com. 2013-03-21. Marrë më 2013-06-06. 
 161. ^ "The GLAMOUR Women Of The Year Awards 2013 - all the winners and speeches". glamourmagazine.co.uk. 2013-06-05. Marrë më 2013-06-05. 
 162. ^ "BET Awards 2013 nominations". bet.com. 2013-05-14. Marrë më 2013-05-14. 
 163. ^ "World Music Awards 2013 nominations". worldmusicawards.com. 2013-05-14. Marrë më 2013-05-14. 
 164. ^ http://www.mtvema.com/.  Mungon ose është bosh |title= (ndihmë)
 165. ^ "Best Albanian Act 2014". Info-Media Albania. February 15, 2014. Marrë më February 15, 2014. 
 166. ^ "Beyonce & Jay Z Lead 2014 BET Awards". Billboard. 2014-01-26. Marrë më 2014-05-14. 


Silverwiki 2.png
Rita Ora është një artikull i mirë. Artikujt e mirë gëzojnë një shtjellim të pëlqyeshëm të temës me paanësi, burime të shumta serioze dhe një formatim të saktë nga ana teknike në lidhje me kategoritë, lidhjet e materialet multimediale. Artikulli u cilësua si i mirë më 29 janar 2019.
Nëse mund ta përmirësoni më tepër artikullin, ju lutemi, merrni guximin dhe kontribuoni.