Rita Ora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rita Ora
Rita Ora 2012.jpg
Ora në Perez Hilton's One Night në Los Angeles, shtator 2012
Informacione
Emri Rita Sahatçiu
Lindja 26 nëntor 1990
Prejardhja Prishtinë, Kosovë
Zhanri R&B, Pop, Soul, Dance pop, Pop rock
Profesion(e) Këngëtare, Tekst-shkruese, Aktore
Instrument(e) Zëri
Vite aktiv 2007-prezent
Bashkëpunim(e) me DJ Fresh
Webfaqja
http://ritaora.com/


Rita Sahatçiu Ora (e lindur më 26 nëntor 1990 në Prishtinë) është këngëtare dhe aktore britanike me prejardhje shqiptare.

Në vitin 2009, ajo nënshkroi kontratën me Roc Nation. Albumi i saj "Ora" (2012) kishte shumë hite si Hot Right Now, How We Do (Party), dhe RIP. Rita Ora ka qenë e vetmja artiste ne Britaninë e Madhe që gjatë vitit 2012 ka arritur tri këngë #1 në listat e muzikës.

Kënga e parë nga albumin e saj të dytë, "I Will Never Let You Down", u bë e katërta në listat hite në vitin 2014. Në 2014, Rita bashkëpunoj me Iggy Azalea në këngën "Black Widow", e cila arriti në numrin tre në SHBA. Më 2015, Ora u bë trajnere në "The Voice UK", dhe gjyqtare në "The X Factor (UK series 12)"

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ora është lindur më 26 nëntor 1990 në Prishtinë, Kosovë [1]. Mamaja e saj, Vera Sahatçiu (Bajraktari), është psikiatre, dhe babai i saj, Besnik Sahatçiu, është një ekonomist dhe pronar i një lokal nate .[2][3][4] Mamaja e saj është katolike ndërsa babai i saj është musliman.[2] Ora ka një motër më të madhe, Elena, dhe nje vëlla më të vogël, Don. Prindërit e quajtën Rita sipas yllit të filmit të preferuar të realizuar nga gjyshi i saj Besim Sahatçiu, Rita Hayworth.[5] Ajo u lind si Rita Sahatçiu; mbiemer i derivuar nga fjala Turqisht "saatçi" që nënkupton "orëndreqës"), por babai i saj e ndryshoi emrin e familjes në Ora në mënyrë që të pronuncohej më lehtësisht.[6]

Familja e saj u largua nga Kosova për arsye politike, nga persekutimi i Shqiptarëve etnike i iniciuar nga shpërberja e Jugosllavisë. [7] Ata u vendosen në Londër, Angli në vitin 1991 kur ajo ishte një vjeç.[2] Ajo u rrit afër Rrugës PortobelloLondrën Perendimore,[8] ajo shkoi në shkollën fillore St Cuthbert me St Matthias CE në Earls Court, më pas u diplomua në shkollën e arteve , Sylvia Young Theatre School, dhe me pas St Charles Catholic Sixth Form College.[9] Ajo filloi të këndojë në një moshë të herët.[10][11]

Jeta dhe Fillimet e karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Rita lindi në Prishtinë nga prindër shqiptar me origjinë nga Prishtina, Kosovë. Ajo u rrit në Londër. Më 2004 ajo u shfaq në filmin Spivs ku luajti rolin Rosanna.[12] Në 2014, në Fast & Furious 6, dhe ne 2015 ne filmin Fifty Shades of Grey.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Film
Viti Titulli Roli Shënime
2004 Spivs Rosanna
2013 Fast & Furious 6
2015 Fifty Shades of Grey Mia Grey
Southpaw Maria Escobar E droguar
Televizion
Viti Titulli Roli Shënime
2004 The Brief Jaclyn Livermore Sezoni 1, Episode 3 - "Children"
2012 The X Factor Gjyqtare Sezoni 9 (Audicionet në Londër)
2013 90210 Vetvetja Në episodin "Misery loves Company"
2015 The Voice UK Tranjerë Series 4
Empire Vetvetja Në episodin e fundit të sezonit parë
2015 The X Factor Gjyqtare Sezoni 12

Shpërblimet dhe nominimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Organizata Shpërblimë Për Rezultatet
2012 MOBO Awards[13] Artist i ri Fitues/e[14]
Akti më i mirë (femra) Kandidat/e
Albumin më të mirë "Ora" Kandidat/e
Videon më të mirë "R.I.P." Kandidat/e
2012 MTV Europe Music Awards[15] Aktin i ri më të mirë Kandidat/e
Akti më të mirë Push Kandidat/e
Aktin më të mirë në UK & Irlandë Kandidat/e
2012 Urban Music Awards[16] Artist i ri Kandidat/e
Akti më i mirë (femra) Kandidat/e
Artisti i Vitit Fitues/e[17]
Artist ndërkombëtare më të mirë Kandidat/e
Këngën më e mirë "R.I.P." Kandidat/e
Albumin më të mirë "Ora" Kandidat/e
Videon më të mirë "Hot Right Now" Kandidat/e
2013 BRIT Awards[18] Kenga e Vitit britanikë "R.I.P." Kandidat/e
"Hot Right Now" Kandidat/e
British Breakthrough Act Kandidat/e
2013 Kids' Choice Awards[19] Artist preferuara femërore në Britani e Madhe Kandidat/e
2013 Glamour Women of the Year Awards[20] UK Solo Artist Fitues/e[21]
Pandora Breakthrough Kandidat/e
2013 BET Awards[22] Artist ndërkombëtare më të mirë:Angli Kandidat/e
2013 World Music Awards[23] Artisti më i mirë në botë (Femëra) Kandidat/e
Akti i më të mirë në botë live Kandidat/e
Kënga më e mirë në botë "R.I.P." Kandidat/e
2013 MTV Europe Music Awards[24] Best World Stage Kandidat/e
Best Look Kandidat/e
2014 IMA Awards 2014 [25] Best Albanian Act Vetvetja Kandidat/e
BET Awards 2014[26] Best International Act: UK Kandidat/e
2015 Black Reel Awards Best Original Song "Grateful" Kandidat/e
BRIT Awards British Video "I Will Never Let You Down" Kandidat/e
Glamour Awards Glamour Award for TV Personality Fitues/e
MTV Europe Music Awards Best Look Kandidat/e

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura allmusicbiography
 2. ^ a b c Taro Greenfeld, Karl. "Rita Ora Interview - July 2015 Cover Story". Marie Claire. Hearst Corporation (July 2015 issue). And that was enough, apparently, to lure their Muslim father, Besnik (Vera is Catholic). The two fled conflict–torn Kosovo in 1991, when Ora was a year old, and settled in London. Her father, who had studied economics, opened his pub–he's not a devout Muslim–and her mother became a psychiatrist. She had Ora's younger brother, Don, in 1998. 
 3. ^ Vera Ora. Entry in General Medical Council website - "List of Registered Medical Practitioners". Marrë më 24 May 2015. 
 4. ^ Rainbird, Ashleigh (24 May 2014). "Rita Ora on Calvin Harris: Long-distance relationship makes me sad but you make it work". irishmirror.ie. Marrë më 14 June 2014. 
 5. ^ "Rita Ora: 'You have to make yourself... unforgettable'". London Evening Standard. 1 February 2013. Marrë më 20 July 2013. 
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura GQ
 7. ^ Longmire, Becca (10 May 2012). "Rita Ora Reveals Traumatic Refugee Past". entertainmentwise.com. Marrë më 17 October 2015. 
 8. ^ "Rita Ora's My London". London Evening Standard. Retrieved 4 November 2012
 9. ^ "Sylvia Young Theatre School: The youngsters earning fame the hard way". The Telegraph. 12 July 2015. 
 10. ^ SoulCulture. "Skullcandy Roc Nation Aviators Presents: Rita Ora | Video". Marrë më 12 August 2011. 
 11. ^ "Rita+Ora Last.fm profile". Marrë më 12 August 2011. 
 12. ^ Rita Ora IMDb
 13. ^ "MOBO Awards 2012 – nominees shortlist revealed | MOBO Awards". Mobo.com. Marrë më 2013-02-24. 
 14. ^ "MOBO Award Winners 2012". Mobo.com. Marrë më 2013-06-05. 
 15. ^ "MTV Europe Music Awards 2012: The nominees in full". digitalspy.co.uk. 2012-09-17. Marrë më 2013-04-02. 
 16. ^ "Rita Ora leads nominations for the 10th annual Urban Music Awards 2012". urbanmusicawards.net. 2012-10-28. Marrë më 2013-06-06. 
 17. ^ "Urban Music Awards 10th Anniversary a success!". chelseamonthly.com. 2012-12-03. Marrë më 2013-06-06. 
 18. ^ "BRIT Awards 2013: The Nominations". BBC. 2013-01-10. Marrë më 2013-01-11. 
 19. ^ "Kids' Choice Awards 2013 voting". kca.nick.co.uk. 2013-02-16. Marrë më 2013-03-24. 
 20. ^ "Rita nominated in Glamour Women of the Year awards". ritaora.com. 2013-03-21. Marrë më 2013-06-06. 
 21. ^ "The GLAMOUR Women Of The Year Awards 2013 - all the winners and speeches". glamourmagazine.co.uk. 2013-06-05. Marrë më 2013-06-05. 
 22. ^ "BET Awards 2013 nominations". bet.com. 2013-05-14. Marrë më 2013-05-14. 
 23. ^ "World Music Awards 2013 nominations". worldmusicawards.com. 2013-05-14. Marrë më 2013-05-14. 
 24. ^ http://www.mtvema.com/.  Missing or empty |title= (help)
 25. ^ "Best Albanian Act 2014". Info-Media Albania. February 15, 2014. Marrë më February 15, 2014. 
 26. ^ "Beyonce & Jay Z Lead 2014 BET Awards". Billboard. 2014-01-26. Marrë më 2014-05-14.