Prince (muzikant)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prince at Coachella 001

Prince Rogers Nelson (7 qershor, 1958 – 21 prill, 2016), i njihur si Prince, ishte një këngëtar, këngë shkrues, intrumentis, producent dhe aktor Amerikan. Princi u njohur si një inovator, dhe ishte i njohur gjerësisht për punën e tij eklektik, prania pompoz fazë, dhe gamë të gjerë vokale. Ai është konsideruar gjerësisht si pionier i tingujve të Mineapolis. Muzika e tij integron një shumëllojshmëri të gjerë të stileve, duke përfshirë funk, rock, R & B, soul, psychedelia, dhe pop. Prince ka lindur në Mineapolis dhe zhvilloi një interes në muzikë, që kur ishte fëmijë, duke shkruar këngën e tij të parë kur ishte shtatë vjeç. Album e tij 1979 u bë Platin për shkak të suksesit të këngës "Why You Wanna Treat Me So Bad??" dhe "I Wanna Be Your Lover". Ai u pranua në Rock and Roll Hall of Fame në vitin 2004, vitin e parë të drejtën e tij. Rolling Stone renditen Prince në numrin 27 në listën e 100 artistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ai vdiq nga një mbidozë e qetësuesve të dhimbjeve në shtëpinë e tij në vitin 2016.