Apple Inc.

Coordinates: 37°19′55″N 122°01′52″W / 37.33182°N 122.03118°W / 37.33182; -122.03118
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

37°19′55″N 122°01′52″W / 37.33182°N 122.03118°W / 37.33182; -122.03118

Apple Inc.
LlojiPublike
ISINUS0378331005
Industria
Themeluar nëprill 1, 1976 (1976-04-01)
(Incorporated January 3, 1977)
Themeluesi
Zyrat qendrore,
U.S.
Numri i vendodhjeve
394 retail stores (që prej nëntor 2012)
Zona e shërbimit
Worldwide
Njerëzit kyç
Arthur D. Levinson (Chairman)[1]
Tim Cook (CEO)
Prodhimi
Shërbimet
FitimetIncrease US$ 156.508 billion (2012)[2]
Increase US$ 055.241 billion (2012)[2]
Increase US$ 041.733 billion (2012)[2]
Total assetsIncrease US$ 176.064 billion (2012)[2]
Total equityIncrease US$ 118.210 billion (2012)[2]
Numri i punëtorëve
72,800 (2012)[3]
SubsidiariesBraeburn Capital
FileMaker Inc.
Anobit
Faqja e internetitApple.com

Apple Inc. (dikur Apple Computer, Inc.) është një korporatë multinacionaleamerikane me seli në Cupertino, Kaliforni që harton, zhvillon, dhe shet elektronikës të konsumit, software kompjuter, dhe kompjuterët personal. Kompania është themeluar në 1 prill 1976, dhe të përfshihet në 3 janar 1977. Fjala "kompjuter" u hoq nga emri i saj më 9 janar 2007, për të pasqyruar fokusin e saj zhvendosur drejt elektronikës të konsumit pas futjes së iPhone.[4][5][6] Produktet më të njohur të saj hardware janë linja e kompjuterëve Mac, iPod, iPhone dhe iPad. Software e saj përfshin Mac OS X dhe iOS sistemet operative, iTunes media shfletuesit, web browser Safari dhe iLife dhe iWork kreativiteti dhe suita të prodhimit...

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jobs dhe Wozniak punësuan një staf të stilistëve kompjuterë dhe kishin një linjë prodhimi që fillonte në garazhin e Jobs. Apple doli në publik në vitin 1980 për sukses të menjëhershëm financiar. Gjatë viteve të ardhshme, Apple dërgoi kompjutera të rinj që shfaqin ndërfaqe grafike inovative të përdoruesit, të tilla si Macintosh origjinal në 1984, dhe reklamat e marketingut të Apple për produktet e saj morën një vlerësim të gjerë kritik. Sidoqoftë, çmimi i lartë i produkteve të saj dhe biblioteka e kufizuar e aplikacioneve shkaktoi probleme, ashtu si luftërat për pushtet midis drejtuesve. Në vitin 1985, Wozniak u largua nga Apple miqësisht dhe mbeti një punonjës nderi, ndërsa Jobs dha dorëheqjen për të themeluar NeXT, duke marrë me vete disa bashkëpunëtorë të Apple.

Ndërsa tregu për kompjuterët personalë u zgjerua dhe evoluoi gjatë viteve 1990, Apple humbi një pjesë të konsiderueshme të tregut për duopolin me çmim më të ulët të Microsoft Windows në klonet PC Intel. Bordi rekrutoi CEO Gil Amelio në atë që do të ishte një përpjekje 500-ditore për të rehabilituar kompaninë me probleme financiare - duke e riformuar atë me pushime nga puna, ristrukturimin e ekzekutivit dhe fokusin e produktit. Ai e drejtoi Apple për të blerë NeXT në 1997, duke zgjidhur një strategji të dështuar të sistemit operativ dhe duke e kthyer Jobs përsëri.

Jobs rifitoi statusin e udhëheqjes, duke u bërë CEO në Shtator 1997. Apple u kthye me shpejtësi në përfitim nën fushatën ringjallëse "Mendo ndryshe", duke rindërtuar statusin e Apple duke nisur iMac dhe iPod, duke hapur një zinxhir të shitjeve me pakicë të Apple Stores në 2001 dhe duke përvetësuar kompani të shumta për të zgjeroni portofolin e softverit. Kompania u riemërua në Apple Inc. në 2007, duke reflektuar një përqendrim drejt elektronikës së konsumit dhe lançoi iPhone për vlerësimin e kritikëve dhe suksesin financiar. Në gusht 2011, Jobs dha dorëheqjen si CEO për shkak të komplikimeve shëndetësore dhe Tim Cook u bë CEO i ri. Dy muaj më vonë, Jobs vdiq, duke shënuar fundin e një epoke për kompaninë. Në qershor 2019, Jony Ive, CDO e Apple, u largua nga kompania për të filluar firmën e tij por deklaroi se ai do të punonte me Apple si klienti i saj kryesor.

Të ardhurat vjetore të Apple në mbarë botën arritën në 274.5 miliardë dollarë për vitin fiskal 2020. Apple është kompania më e madhe në botë e teknologjisë nga të ardhurat dhe që nga janari 2021, kompania më e vlefshme në botë. Apple është shitësi i 4-të më i madh i PC-ve në botë nga shitjet e njësive që nga janari 2021. Alsoshtë gjithashtu prodhuesi i katërt më i madh në botë i telefonave inteligjentë. Në gusht 2018, Apple u bë kompania e parë e tregtuar publikisht amerikane që vlerësohej me mbi 1 trilion dollarë dhe vetëm dy vjet më vonë, në gusht 2020 u bë kompania e parë 2 trilionë dollarë amerikane. Apple punëson 147,000 punonjës me kohë të plotë dhe mirëmban 511 dyqane me pakicë në 25 vende që nga viti 2021.Ajo operon dyqanin iTunes, i cili është shitësi më i madh në botë i muzikës. Që nga janari 2021, më shumë se 1.65 miliardë produkte të Apple janë në përdorim aktiv në të gjithë botën. Ka një nivel të lartë besnikërie të markës dhe renditet si marka më e vlefshme në botë. Apple merr kritika të konsiderueshme në lidhje me praktikat e punës të kontraktorëve të saj, praktikat e saj mjedisore dhe etikën e biznesit, duke përfshirë sjelljen anti-konkurruese dhe burimet e materialeve.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare e Apple

references[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Press Info – Apple Leadership" (në anglisht). Apple. Marrë më 22 shkurt 2012.
  2. ^ a b c d e "2012 Apple Form 10-K" (në anglisht). 31 tetor 2012. Marrë më 4 nëntor 2012.
  3. ^ "Apple's 2012 Annual Report: More Employees, More Office Space, More Sales" (në anglisht). Macrumors.com. 2012-10-31. Marrë më 2012-11-11.
  4. ^ "Form 8-K SEC Filing" (PDF). 10 janar 2007. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2016. Marrë më 8 dhjetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Markoff, John (9 janar 2007). "New Mobile Phone Signals Apple's Ambition". The New York Times (në anglisht). Marrë më 9 janar 2007.
  6. ^ Owen Thomas (9 janar 2007). "Apple: Hello, iPhone" (në anglisht). CNNMoney. Marrë më 3 nëntor 2012.