Jump to content

macOS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mac OS X)
OS X
Kompania / zhvilluesiApple Inc.
Programuar nëC, C++, Objective-C[1][2]
Familja OSMac OS, Unix-like (until Mac OS X 10.5), Unix (From Mac OS X 10.5)[3][4][5][6][7]
ShtetiCurrent
BurimiClosed source (with open source components)
Publikimi fillestar24 mars 2001; Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme Gabim shprehjeje: Operator i papritur < më parë
Targeti tregëtimitPersonal computing
GjuhëtMulti-lingual
Modeli i përditësimitApple Software Update
Mac App store
Platformat e mbështetura
Lloji kernelHybrid (XNU)
Ndërfaqja përdoruesitGraphical (Aqua)
LicensaProprietary EULA
Paraprirë ngaMac OS 9
Faqja zyrtarewww.apple.com/osx

macOS është një linjë e sistemeve operativë grafikë, zhvilluar, tregtuar dhe shitur nga Apple Inc., versioni i fundit i të cilit është i instaluar mbi të gjithë kompjuterat Macintosh sot në shpërndarje. Mac OS X është pasardhësi i Mac OS, i cili ka qenë sistemi operativ kryesor për Apple që nga viti 1984. Ndryshe nga paraardhësi i tij, Mac OS X bazohet mbi sistemin Unix.

Versioni i parë qe Mac OS X Server 1.0 në vitin 1999, që ndiqet nga një version per desktop Mac OS X v10.0, i vitit 2001. Që atëherë, edhe pesë versione të tjera (end-user dhe server) janë lëshuar. Emërtimi i versioneve behet sipas familjes se maceve te mëdha, p.sh. Mac OS X v10.5 referohet nga Apple dhe përdoruesit me emrin "Leopard".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Apple Developer: Cocoa Overview". Apple. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2012. Marrë më 9 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Apple Developer: Mac OS X Technology Overview" (PDF). Apple. Marrë më 9 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Mac OS X 10.5 on Intel-based Macintosh computers". The Open Group. Marrë më 22 nëntor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Mac OS X 10.6 on Intel-based Macintosh computers". The Open Group. Marrë më 7 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Mac OS X 10.8 on Intel-based Macintosh computers". The Open Group. Marrë më 25 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Apple page on UNIX". Apple. Marrë më 5 nëntor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Apple technology brief on UNIX" (PDF). Apple. Marrë më 5 nëntor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)