C++

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
C++
Paradigma Multi-paradigm
E projektuar nga Bjarne Stroustrup
Doli më 1983
Tipi i disciplinës Statik, i pa sigurtë, nominativë
Implementimi

Microsoft Visual C++,

G++, Borland C++ Builder
Dialekti ISO/IEC C++ 1998, ISO/IEC C++ 2003
Ndikuar nga C, Simula, Ada 83, ALGOL 68, CLU, ML
Ndikoi në Ada 95, C#, Java, PHP, Perl, D, Aikido, Dao

C++ (IPA: siː plʌs plʌs) është një gjuhë programimi i livelit të lart me pak pajisje. Është një gjuhë multi paradigmë formular të lirë, përkrah programimin procedural, abstraksion i të dhënave, programim i orientuar në objekte dhe programim gjeneral. Që nga 1990-ta, C++ ka qënë një nga gjuhët e programimit tregtar më popullor.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]