Perl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Perl
Programming-republic-of-perl.gif
Paradigma Paradigma e shumëfishtë
E projektuar nga Larry Wall
Doli më 1987
Emetimi i fundit 5.24.0 / 9 maji 2016
Tipi i disciplinës Dinamike
Ndikuar nga AWK, BASIC, BASIC-PLUS, C, C++, Lisp, Pascal, sed, Unix shell
Ndikoi në Python, PHP, Ruby, ECMAScript
SO Ndër-platformik
Licenca GNU General Public License, License artistike
Website http://www.perl.org/

Perl është një gjuhë programimi dinamike e krijuar nga Larry Wall dhe e lëshuar për herë të parë në 1987. Perl ka lindur nga një shumëllojshmëri e disa gjuhëve programimi të tjera si C, Shell scripting (sh), AWK, sed, Lisp.

Si sktrukturë, Perl, është bazuar stilin e bllokëve me kllapa të delimituara të AWK dhe C, dhe u adoptua për rezistencën e tij në përpunimin e stringeve, dhe mungesën e kufizimeve arbitrare të disa gjuhëve script të kohës.


LampFlowchart.svg Ky artikull në lidhje me gjuhë programimi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.