Lisp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lisp (List processing) është një gjuhë programimi që bazohet në procesimin e listave. Përdorimi i saj në industrinë informatike është i kufizuar dhe ka më shumë vlera pedagogjike dhe studimore. LISP është përdorur për shkrimin e disa programeve të inteligjencës artificiale.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

LampFlowchart.svg Ky artikull në lidhje me gjuhë programimi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.