iPad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


iPad (lexo: aj ped) është një tabletë kompjuter i zhvilluar nga Apple Inc. Ajo përmban shumë-bashkëveprim kontakt me të shtypura, video, foto, dhe multimedia audio, shfletimin e internetit, dhe do të vazhdojë më OS aktual iPhone është një pajisje apps. The LED-9,7 Shkod-inch (25 cm) multi-touch në aeroplan switching ekran ngjyrë drejtimin me rezolucion XGA bërë nga Innolux, një degë e Foxconn. Steve Jobs ka për qëllim për iPad për të ripërcaktuar libër mësimi, gazeta, televizion dhe industritë në mënyrë shumë të njëjtën iPod riorganizohet biznesit muzikë. Çmimet për modele në varg Shtetet e Bashkuara nga 499 $ në 829 $ në varësi nga shuma e magazinimit dhe përfshirjen e qasjes 3G.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i një kompjuter tabletë nga Apple ka filluar me krijimin dhe futjen e Njutonit bazuar MessagePad 100 në vitin 1993. Pjesë e këtij të çojë procesin e zhvillimit në krijimin e thelbi ARM6 si një bashkëpunim mes Apple dhe Acorn Kompjuter. Apple kishte në të njëjtën kohë ka zhvilluar një kompjuter tabletë prototip emrin PenLite por nuk shpëtojnë atë si ajo nuk ka dashur të prekë shitjes Newton. Njutoni Disa më PDAs bazuar ishin futur deri MessagePad 2100, i fundit në serinë e Apple PDAs, ishte ndërprerë në vitin 1998.

Rizhvillimit e prototipës kompjuter tabletë brenda Apple ka filluar që në 2000. Apple CEO Steve Jobs vrarë projekt dy herë, një herë për shkak të jetës së pamjaftueshme bateri, dhe përsëri për shkak të kujtesës papërshtatshëm. Pas kthimit të Apple të lënë tij mjekësore, Jobs kushtoi vëmendje më të madhe të tij në Apple për kompletimin e pajisje, merret në grevë me kompanitë e medias së shkruar para shpalljes prodhimit.

Produkt u njoftua më 27 janar, 2010 në një konferencë për shtyp në Qendrën Apple Yerba Buena për lirimin e shpejtë Arteve të Bukura në San pajisje Francisco. The kishte qenë rumored për disa muaj me iSlate dhe iTablet ndër emrat e spekuluar. IPad arrin kulmin në zhvillimin e shumë prej projekteve të Apple, duke përfshirë edhe shumë teknologji të zhvilluar për prekje Touch iPhone dhe Apple iPod se kishte fituar nga blerjen e FingerWorks në 2005, dhe ekspertizës procesor nga blerjen e ZM Gjysmë në vitin 2008.

Disponueshmëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

IPad është që të jenë në dispozicion për shitje në fund të marsit (Wi-Fi version, në mbarë botën) dhe në fund të prill (Wi-Fi + versioni 3G në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e zgjedhura) 2010. International 3G çmimet janë të shpallet verë 2010. Wi-Fi + 3G iPad do të jetë i hapur kështu që mund të përdoret nga transportuesit e tjerë celular që mbështesin GSM micro-Sims.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modeli iPad Wi-Fi Wi-Fi iPad + 3G
16 GB $ 499 $ 629
32 GB $ 599 $ 729
64 GB $ 699 $ 829

Hardware[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hardware specifikat e Apple iPad Model Raport 2010.
 • Data e njoftoftimit : 27 janar 2010
 • Shfaq Color : 25 cm SPI LED LCD Shkod
 • Processor : 1 GHz sistemit Apple A4-on-a-chip[1][2]
 • Grafika : 1.024 × 768 pixel, 20 cm × 15 cm, 132 ppi
 • RAM : e papërcaktuar në kohë të fillojë
 • Storage : 16, 32 ose 64 GB memorie flash
 • Wireless : Integruar 802.11n dhe Bluetooth 2.1 + EDR
 • 3G Internet : 7,2 Mbit/s HSDPA
 • IPhone sistemit : operativ OS
 • Pesha : 680 g, 730 g (3G Model)
 • Dimensione : 24,3 cm x 19,0 cm x 1,3 cm.

Software[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

IPad vjen me aplikacionet e mëposhtme : Safari, Mail, Foto, Video, YouTube, iPod, iTunes, App Store, iBooks, Maps, Shenimet, kalendar dhe kontakte. IPad gjithashtu do të kandidojë më e tretë-applications iPhone partisë unmodified, zgjeruar ose të përshtaten ekranit ose brenda një iPhone mesme zonë brenda ekranit.

Pritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blog Gizmodo listat e meta e iPad si mungesa e një aparat fotografik, multitasking, animacion flash dhe pajtueshmërinë me T-Mobile 3G në SHBA Reiner Yair tha iPad do të konkurrojnë në tregun kundër kushtuar librin e pajisjeve të tilla si Barnes & Noble vatrës dhe flakë Amazon duke ofruar 70 % të të ardhurave të botuesve, të njëjtën marrëveshje dhënë zhvilluesve të Store app.

Teknike gazetar Leo Laporte ofroi një shqyrtim fillestar të përziera në ushqim uStream e tij, duke vënë në dukje përgjegjshmërinë shpejtë iPad si dhe mungesa e një kamera, prodhimi video, porte FireWire ose USB, dhe multitasking (veçanërisht paaftësia për të drejtuar një bisedë app me aplikacione tjera në të njëjtën kohë). Ai gjithashtu iu referua për të "mbyllur", e mbyllur natyrën e pajisje, si në drejtim të procesit të miratimit të kufizuar app nga Apple (veçanërisht mungesa e Skype). Laporte edhe referenced protestuesit në njoftimin që nuk ishin të lumtur në "kontrollin e plotë Apple" të softuerit. Ai arriti në përfundimin se iPad duhet të shihet si një aplikim "për mediat konsumatorët, jo me të vërtetë një kompjuter në kuptimin tradicional.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "iPad - Technical specifications and accessories for iPad". Apple. 27 janar 2010. Marrë më 27 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Brooke Crothers (27 janar 2010). "Inside the iPad: Apple's new 'A4' chip". CNET. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2013. Marrë më 27 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)