Cupertino, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cupertino, California
Anglisht : City of Cupertino
qytet
noform
City center in 2005.
Flamuri_figura
Vendndodhja
Cupertino, California is located in SHBA
Cupertino, California
Cupertino, California

Koordinatat: 37°19′3″V 122°2′31″P / 37.31750°V 122.04194°P / 37.31750; -122.04194

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku San Francisco Bay Area
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.156 km2
 •  tokësore 29.153 km2
 •  ujore 0.003 km2
Lartësia 72 m (m.n.d.)
Popullsia 58302 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi October 10, 1955[1]
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 95014, 95015
Prefiksi 408/669
Koordinatat 37° 19′ 3″ Veri

122° 2′ 31″ Perëndim

Cupertino, California (City of Cupertino) është një qytet në qarkun San Francisco Bay Areashtetit federal California, SHBA. Në Cupertino, California jetojnë 58302 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 29.156 km2 (11.257 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 72 m (236 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 21 shkurt 2013. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Cupertino (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 gusht 2012. Marrë më mars 25, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cupertino". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më janar 21, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Cupertino, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale