Tim Cook

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tim Cook
Cook në vitin 2023
U lind në (1960-11-01) 1 nëntor 1960 (63 vjeç)
Emrat e tjerëTimothy Donald Cook
ShkollimiAuburn University
Duke University

Timothy Donald Cook (lindur më 1 nëntor, 1960)[1] është një ekzekutiv biznesi Amerikan dhe një inxhinier industrial. Cook është CEO i Apple Inc., dhe më parë ka shërbyer si COO i kompanisë nën Steve Jobs.[2]

Cook iu bashkua Apple në mars të vitit 1998 si zëvëndës president i lartë për operimet botërore.[3] Ai u bë Shef Ekzekutiv më 24 gusht, 2011, pak përpara vdekjes së Jobs në tetor të po atij viti.[4] Gjatë qëndrimit të tij si Shef Ekzekutiv, ai ka dalë në mbrojtje për reformën politike për mbikëqyrjen kombëtare dhe ndërkombëtare, sigurinë kibernetike, tatimet e korporatave, prodhimet Amerikane, dhe ruajtjen e mjedisit.

Në vitin 2014, Cook u bë i pari Shef Ekzekutiv i një kompanie në Fortune 500 që doli publikisht si homoseksual. Cook ndodhet edhe në bordin drejtues të Nike, Inc., National Football Foundation,[5] dhe është një administrues i besuar i Duke University.[6] Në mars të vitit 2015, ai tha se planifikon të dhurojë gjithë pasurinë e tij për bamirësi.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brownlee, John (25 gusht 2011). "Who Is Apple's New CEO Tim Cook? [Bio]". Cult of Mac. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Apple Inc. (25 gusht 2011). "Steve Jobs Resigns as CEO of Apple: Tim Cook Named CEO and Jobs Elected Chairman of the Board". Press release. https://www.apple.com/newsroom/2011/08/24Steve-Jobs-Resigns-as-CEO-of-Apple/. Retrieved 13 nëntor 2017. 
  3. ^ "Tim Cook". Forbes. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Investor Relations – Investors – Corporate Governance". Nike, Inc. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NFF Board Member Tim Cook Named CEO of Apple". National Football Foundation. 25 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 7 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Tim Cook B'88". Duke University. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2018. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Tim Cook plans to donate $800m fortune to charity before he dies". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)