Duke University

Coordinates: 36°0′4″N 78°56′20″W / 36.00111°N 78.93889°W / 36.00111; -78.93889
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duke University
Former names
 • Brown School (1838–1841)
 • Union Institute (1841–1851)
 • Normal College (1851–1859)
 • Trinity College (1859–1924)
MotojaEruditio et Religio (Latin)[1]
LlojiPrivate
Themelimi1838
AffiliationUnited Methodist Church ties, but nonsectarian and independent[2]
Ndihma
 • $5.7 billion[3]
PresidentiRichard H. Brodhead
Stafi akademik
3,200[4]
Studentë14,746[4]
Undergraduates6,526[4]
Pasdiplomike8,220[4]
Location, ,
36°0′4″N 78°56′20″W / 36.00111°N 78.93889°W / 36.00111; -78.93889
Kampusi
 • Urban
 • 8,610 acres (34.8 km2)
ColorsStampa:Legend striped
AthleticsNCAA Division I FBS; ACC
26 varsity teams
PseudonimiBlue Devils
AffiliationsAAU, COFHE, 568 Group, URA, CDIO
Faqja zyrtareduke.edu
Gothic-style four story exterior of a building with castle-like turrets
Hyrja në Qendrën Mjekësore të Dukës nga Kampusi Perëndimor

Duke University është një universitet privat në Durham, North Carolina, i themeluar në 1838 . Ai u formua nga Methodists dhe Quakers në qytetin e sotëm të Trinitetit . [6] Shkolla u zhvendos në Durham në 1892. [7]

Ka kërkime të avancuara. Disa njerëz të famshëm, përfshirë ish- Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Richard Nixon [8] shkuan në shkollë. Në edicionin e tij të vitit 2012, raporti amerikan i lajmeve dhe botëve renditi programin universitar të 10-të në mesin e universiteteve kombëtare. [9] [10]

Duka ka biblioteka të mira, të tilla si Bostock Library. Ajo gjithashtu ka një shkollë të famshme mjekësore dhe juridike . Ngjyrat e shkollës janë blu dhe të bardha dhe presidenti i saj është Richard Brodhead .

Universiteti Duke zotëron 220 ndërtesa në 8610 acre të tokës. Kjo përfshin 7,200 acres (29 km2) perfshinë edhe pyjet. [4]

Atletikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duka ka 26 ekipe sportive të universitetit, të njohura si Devils Blu . Programet atletike të Dukës konsiderohen ndër më të mirat në NCAA . Ekipet e Dukës luajnë në Konferencën e Bregut Atlantik .

Ekipi i basketbollit të saj të meshkujve nën trajnerin Mike Krzyzewski ka fituar katër herë Tournament NCAA, dhe bleu edhe titullin 2015. [11] [12] Në futboll Devils Blue kanë fituar shtatë Kampionatin e Futbollit ACC . Ata kanë pasur dhjetë lojtarë të nderuar si ACC Player i Vitit (më së shumti në ACC), [13] Ekipet e Dukës luajnë në Konferencën e Bregut Atlantik .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ King, William E. "Shield, Seal and Motto" (në anglisht). Duke University Archives. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2010. Marrë më 6 korrik 2011.
 2. ^ "Duke University's Relation to the Methodist Church: the basics" (në anglisht). Duke University. 2002. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2010. Marrë më 2010-03-27. Duke University has historical, formal, on-going, and symbolic ties with Methodism, but is an independent and non-sectarian institution...Duke has much in common with other Methodist related schools such as Northwestern, Syracuse, Vanderbilt, or the University of Southern California. Each is unique, and Duke would not be the institution it is today without its ties to the Methodist Church. However, the Methodist Church does not own or direct the University. Duke is and has developed as a private non-profit corporation which is owned and governed by an autonomous and self-perpetuating Board of Trustees.
 3. ^ As of June 30, 2011. "Duke University's Endowment" (article) (në anglisht). Duke Univ. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2012. Marrë më 9 shkurt 2011.
 4. ^ a b c d e f "Quick Facts about Duke". Duke Office of News & Communications. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2012. Marrë më 18 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "About – Duke Divinity School" (në anglisht). Duke Divinity School. Marrë më 4 korrik 2011.
 6. ^ "A Chronology of Significant Events in Duke University's History". Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2012. Marrë më 23 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ King, William E. "Duke University: A Brief Narrative History" (në anglisht). Duke University Archives. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2013. Marrë më 23 maj 2011.
 8. ^ Richard M. Nixon. The White House.'.' Retrieved July 25, 2011.
 9. ^ America's Best Colleges 2011 Arkivuar 12 tetor 2014 tek Wayback Machine. U.S. News & World Report, 2010. Retrieved on August 17, 2010.
 10. ^ America's Best Graduate Schools 2009 Arkivuar 18 prill 2009 tek Wayback Machine. U.S. News & World Report, 2009. Retrieved on April 23, 2009.
 11. ^ All-Time Winningest Teams. NCAA, 2009. Retrieved June 28, 2011.
 12. ^ Beard, Aaron. Duke: Lakers, Krzyzewski discussing coaching vacancy. Associated Press, July 2, 2004. Retrieved May 24, 2011.
 13. ^ "ACC Champions" (PDF). 2007 Atlantic Coast Conference Media Guide. Atlantic Coast Conference: 93. 2007. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 gusht 2011. Marrë më 13 janar 2011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)