Duke University

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Duke University
Duke University logo.svg

Slogani:Eruditio et Religio (Latin)[1]
Slogani në Anglisht:Knowledge and Religion[2]
Themeluar:1838
Tipi:Private
President:Richard H. Brodhead
Fakultet:3,200[3]
Stafi:
 • 7,905 Campus Employees
 • 33,705 Total including Duke University Health System[3]
Studentë:14,746[3]
Diplomë e Nivelit të Parë:6,526[3]
Diplomë Nivelit të Dytë:8,220[3]
Kampusi:
 • Urban
 • 8,610 acre (34.8 km2)
Website:duke.edu
Gothic-style four story exterior of a building with castle-like turrets
Hyrja në Qendrën Mjekësore të Dukës nga Kampusi Perëndimor

Duke University është një universitet privat në Durham, North Carolina, i themeluar në 1838 . Ai u formua nga Methodists dhe Quakers në qytetin e sotëm të Trinitetit . [4] Shkolla u zhvendos në Durham në 1892. [5]

Ka kërkime të avancuara. Disa njerëz të famshëm, përfshirë ish- Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Richard Nixon [6] shkuan në shkollë. Në edicionin e tij të vitit 2012, raporti amerikan i lajmeve dhe botëve renditi programin universitar të 10-të në mesin e universiteteve kombëtare. [7] [8]

Duka ka biblioteka të mira, të tilla si Bostock Library. Ajo gjithashtu ka një shkollë të famshme mjekësore dhe juridike . Ngjyrat e shkollës janë blu dhe të bardha dhe presidenti i saj është Richard Brodhead .

Universiteti Duke zotëron 220 ndërtesa në 8610 acre të tokës. Kjo përfshin 7,200 acre (29 km2) perfshinë edhe pyjet. [3]

Atletikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duka ka 26 ekipe sportive të universitetit, të njohura si Devils Blu . Programet atletike të Dukës konsiderohen ndër më të mirat në NCAA . Ekipet e Dukës luajnë në Konferencën e Bregut Atlantik .

Ekipi i basketbollit të saj të meshkujve nën trajnerin Mike Krzyzewski ka fituar katër herë Tournament NCAA, dhe bleu edhe titullin 2015. [9] [10] Në futboll Devils Blue kanë fituar shtatë Kampionatin e Futbollit ACC . Ata kanë pasur dhjetë lojtarë të nderuar si ACC Player i Vitit (më së shumti në ACC), [11] Ekipet e Dukës luajnë në Konferencën e Bregut Atlantik .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ King, William E. "Shield, Seal and Motto". Duke University Archives. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2010. Marrë më korrik 6, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "About – Duke Divinity School". Duke Divinity School. Marrë më korrik 4, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e f "Quick Facts about Duke". Duke Office of News & Communications. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2012. Marrë më 18 maj 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "A Chronology of Significant Events in Duke University's History". Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2012. Marrë më maj 23, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ King, William E. "Duke University: A Brief Narrative History". Duke University Archives. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2013. Marrë më maj 23, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Richard M. Nixon. The White House.'.' Retrieved July 25, 2011.
 7. ^ America's Best Colleges 2011. U.S. News & World Report, 2010. Retrieved on August 17, 2010.
 8. ^ America's Best Graduate Schools 2009. U.S. News & World Report, 2009. Retrieved on April 23, 2009.
 9. ^ All-Time Winningest Teams. NCAA, 2009. Retrieved June 28, 2011.
 10. ^ Beard, Aaron. Duke: Lakers, Krzyzewski discussing coaching vacancy. Associated Press, July 2, 2004. Retrieved May 24, 2011.
 11. ^ "ACC Champions" (PDF). 2007 Atlantic Coast Conference Media Guide. Atlantic Coast Conference: 93. 2007. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 gusht 2011. Marrë më janar 13, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)