Jump to content

Ngjyrat e shkollës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ngjyrat e shkollês)

Ngjyrat e shkollës (të njohura edhe si ngjyrat e universitetit ose ngjyrat e kolegjit ) janë ngjyrat e zgjedhura nga një shkollë si pjesë e identitetit të markës së saj, të përdorura në sinjalistikën e ndërtesave, faqet e internetit, veshjet e markës dhe uniformat e ekipeve sportive. Ata mund të promovojnë lidhjen me shkollën ose “ shpirtin shkollor ” dhe të ndihmojnë në diferencimin e saj nga institucionet e tjera. [1]

Ngjyrat akademike të heliotropit (vjollcë), ari dhe jeshile për Universitetin Edge Hill shihen në kapuçin e të diplomuarit Sue Smith

Tradita e ngjyrave të shkollave duket se ka filluar në Angli në vitet 1830. Në Universitetin e Kembrixhit institucioni zgjodhi kombinimin Kembrixh blu për Garat e Anijeve kundër Universiteti I Oksfordit në vitin 1836,[2] Shkolla e Westminsterit ka përdorur rozën si ngjyrën e tyre që nga një garë me varka kundër Shkollës Eton në vitin 1837,[3] dhe Universiteti i Durhamit ka miratuar kombinimin e ngjyës palatinate purple për kapelën e saj të gradës akademike master (MA) disa kohë para se kjo diplomë të jepej për herë të parë në vitin 1838.[4]

Shumë kolegje amerikane miratuan ngjyrat e shkollës midis 1890 dhe 1910. Këto përgjithësisht u zgjodhën për të qenë të dallueshme, diçka që u bë më e vështirë pasi u morën më shumë ngjyra dhe kombinime ngjyrash, megjithëse shumë kolegje presbiteriane zgjodhën të imitonin ngjyrën e zezë dhe portokalli të Universitetit Princeton . [5] Disa shkolla amerikane, në një shfaqje patriotizmi, adoptuan ngjyrat kombëtare të "kuqes, të bardhës ose blusë". [6]

Ngjyrat më të njohura në mesin e kolegjeve amerikane të renditura në Top 50 të Forbes 2012 ose në renditjen e basketbollit NCAA 2013–13 ose në renditjen e vendeve të ndryshme ishin e bardha, bluja, e kuqja, e zeza dhe ari. Të njëjtat pesë ngjyra ishin pesë ngjyrat më të njohura midis kolegjeve në secilën nga tre renditjet individualisht. [7]

Ngjyrat e shkollës përdoren edhe në veshjet akademike të shumë institucioneve. Ngjyra e parë e shkollës e adoptuar nga një universitet për veshjen e tij akademike ishte vjollca palatinate në Universitetin Durham, Angli, diku midis 1835 dhe 1838. [8] [4] Shkollat në SHBA që u japin nxënësve një kapuç akademik dhe respektojnë udhëzimet e Këshillit Amerikan për Arsimin, përdorin kapuça të veshur me ngjyrat e shkollës së tyre dhe të zbukuruar me kadife në një ngjyrë që tregon disiplinën e diplomës. [9] Disa veshje të doktoraturës në SHBA do të jenë gjithashtu në ngjyrat e universitetit që ka dhënë diplomën, duke u larguar nga ngjyra e zezë e Kodit të Kostumeve Akademike. [10]

Shumë universitete britanike, irlandeze dhe të Commonwealth-it dhe disa universitete amerikane kanë një shall akademik në ngjyrat e universitetit, zakonisht të gjatë, të leshtë dhe të modeluar vetëm me vija të gjata me gjerësi të ndryshme. Në universitetet kolegjiale si Oxford, Kembrixh, Durham dhe Lancaster, çdo kolegj ka ngjyrat dhe shallin e vet. Universitete të tjera jo-universitare si Glasgow dhe Newcastle kanë ngjyra shalle për secilin fakultet. [11]

 1. ^ Hilda R. Glazer; Constance E. Wanstreet (31 gusht 2011). Victor C. X. Wang (red.). Building a Brand in Virtual Learning Spaces: Why Student Connections Matter. ICI Global. fq. 835–836. ISBN 9781613500699. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
 2. ^ "Oxbridge Blue. How to win the varsity match". The Field. 2015-04-07. Marrë më 2019-06-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ John Sargeaunt (1898). Annals of Westminster School. Methuen & Company. fq. 238. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b C. E. Whiting (1932). The University of Durham 1832-1932'. Sheldon Press. fq. 141. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ John R. Thelin (2019). A History of American Higher Education. Johns Hopkins University Press. fq. 158–159. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "History of Penn Colors, University of Pennsylvania University Archives". www.archives.upenn.edu. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2016. Marrë më 2016-05-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Haley Omasta; Stacey Hills (2015). "Official College and University Colors: Student Perception vs. Performance" (PDF). Proceedings of the National Conference on Undergraduate Research (NCUR). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Groves, Nicholas (2003). "Did you know that ...?". Transactions of the Burgon Society. Burgon Society. 3: 63. doi:10.4148/2475-7799.1022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Academic Regalia". American Council on Education. Marrë më 8 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Boven, David T. (2009). "American Universities' Departure from the Academic Costume Code". Transactions of the Burgon Society. 9. doi:10.4148/2475-7799.1075. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "A brief history of academic scarves". Study.EU. Marrë më 2017-08-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)