Uniforma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një uniformë stjuardese, e dizenjuar nga stilistja japoneze Hanae Mori, për Japan Airlines.

Uniforma është një larmi veshjesh e veshur nga anëtarët e një organizate gjatë pjesëmarrjes në veprimtarinë e asaj organizate. Uniformat moderne vishen më shpesh nga forcat e armatosura dhe organizatat paraushtarake si policia, shërbimet e urgjencës, rojet e sigurisë, në disa vende pune dhe shkolla dhe nga të burgosuritburgje. Në disa vende, disa zyrtarë të tjerë gjithashtu mbajnë uniforma në detyrat e tyre; i tillë është rasti i Trupave të Komisionuara të Shërbimit Shëndetësor Publik të Shteteve të Bashkuara ose prefektëve francezë. Për disa organizata, si policia, mund të jetë e paligjshme që jo-anëtarët të veshin uniformën.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Uniform", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-10, marrë më 2022-12-21