Universiteti Princeton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti i Princeton
Princeton University
Stema e Universitetit

Latin: Universitas Princetoniensis
Slogani:Dei Sub Numine Viget
Themeluar:1746
Tipi:Universitet privat
Stafi:2,275
Studentë:8,088[1]
Kampusi:Princeton, New Jersey, ShBA
Website:www.princeton.edu
Firestone Library, Princeton University, Princeton NJ.jpg

Universiteti i Princeton (en: Princeton University) është një nga shkollat e larta më elitare[2]ShBA dhe bën pjesë në Ivy League, që grupon tetë universitetet më prestigjioze dhe të vjetra në ShBA-ve. Princeton ndodhet në zemër të New Jersey-it dhe është afër 100 km larg New York-ut.

Pranimi në Princeton është shumë selektiv dhe universiteti ka rreth 5000 studentë në Bachelor dhe 2500 në Master.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Common Data Set", Enrollment statistics (PDF), Princeton University, 2014, arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 mars 2016, marrë më April 5, 2015  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ "The Daily Princetonian, August 16, 2010". Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2014. Marrë më 9 mars 2016.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)