CiNii

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

CiNii ( /ˈ s aɪ n iː / ) [1] është një shërbim i bazës së të dhënave bibliografike për materialet në bibliotekat akademike japoneze, veçanërisht duke u fokusuar në veprat japoneze dhe veprat angleze të botuara në Japoni .

Një version i hershëm i provës së bazës së të dhënave ishte një komponent i paraardhësit të tij të quajtur GeNii, [2] i disponueshëm në internet të paktën që nga qershori 2002. [3] Një version i plotë i CiNii ka qenë i disponueshëm që nga prilli 2005. [4] Shërbimi kërkon nga brenda bazave të të dhënave të mbajtura nga vetë NII (Citation Database for Japanese Publications, CJP), si dhe bazat e të dhënave të ofruara nga Agjencia e Shkencës dhe Teknologjisë së Japonisë ( J-STAGE ), Biblioteka Kombëtare e Ushqimit të Japonisë, depot institucionale, dhe organizata të tjera. [5]

Që nga marsi 2020, baza e të dhënave përmban më shumë se 22 milionë artikuj nga më shumë se 3600 botime. [5] Një muaj tipik (në 2012) pa më shumë se 30 milionë aksese nga 2.2 milionë vizitorë unikë, [6] dhe është baza e të dhënave më e madhe dhe më e plotë e këtij lloji në Japoni. Megjithëse baza e të dhënave është multidisiplinare, pjesa më e madhe e pyetjeve që merr janë në fushën e shkencave humane dhe sociale, ndoshta sepse CiNii është e vetmja bazë e të dhënave që mbulon punimet shkencore japoneze në këtë fushë (në krahasim me shkencat natyrore, formale dhe mjekësore të cilat përfitojnë nga bazat e tjera të të dhënave). [7]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About CiNii". CiNii. Marrë më 2014-02-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Negishi, Masamitsu; Sun, Yuan; Shigi, Kunihiro (2004). "Citation Database for Japanese Papers: A new bibliometric tool for Japanese academic society". Scientometrics. 60 (3): 348. doi:10.1023/B:SCIE.0000034378.38698.b2. Marrë më 2023-08-25. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "About CiNii" (në japonisht). National Institute of Informatics. qershor 2002. Arkivuar nga origjinali më 2002-06-10. Marrë më 2023-08-25.
  4. ^ 大向一輝 (Ohmukai, Ikki) (2009). "学術情報プラットフォームとしてのCiNii". Current Awareness (në japonisht) (301). CA1691.
  5. ^ a b "CiNii Articles - CiNii Articles Incorporated Databases". CiNii. Marrë më 2023-08-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ 大向一輝 (Ohmukai, Ikki) (2012). "System design and data modeling of CiNii articles". The Journal of Information Science and Technology Association. 62 (11): 473–477. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ 日詰梨恵 (Hizume, Rie); 逸村裕 (Itsumura, Hiroshi) (2010). "CiNii 収録率から見たわが国の学術情報電子化の現状:人文学4領域を対象に". 中部図書館情報学会誌. 50: 19–35. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]