Brown University

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti Braun
Brown University

Latin: Universitas Brunensis
Slogani:In Deo Speramus
Themeluar:1764
Tipi:Universitet privat
Stafi:736
Studentë:9,073
Kampusi:Providence, Rhode Island, ShBA
Website:Brown.edu

Universiteti Braun (en: Brown University) është një universitet privat dhe anëtar i grupimit elitar Ivy League, që ndodhet në Providence, Rhode Island. E themeluar në vitin 1764 si "Kolegj i Kolonisë Angleze të Rhode Island dhe i Plantacione të Providence," Brown është institucioni i shtatë më i vjetër i arsimit të lartë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe një nga nëntë Kolegjet Koloniale, të themeluara para Revolucionit Amerikan.[1]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Encyclopedia Brunoniana | Bicentennial celebration". Brown University. Marrë më korrik 9, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)