Brown University

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Universiteti Braun
Brown University

Latin: Universitas Brunensis
Slogani: In Deo Speramus
Themeluar: 1764
Tipi: Universitet privat
Stafi: 736
Studentë: 9,073
Kampusi: Providence, Rhode Island, ShBA
Website: Brown.edu

Universiteti Braun (en: Brown University) është një universitet privat dhe anëtar i grupimit elitar Ivy League, që ndodhet në Providence, Rhode Island. E themeluar në vitin 1764 si "Kolegj i Kolonisë Angleze të Rhode Island dhe i Plantacione të Providence," Brown është institucioni i shtatë më i vjetër i arsimit të lartë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe një nga nëntë Kolegjet Koloniale, të themeluara para Revolucionit Amerikan.[1]

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Encyclopedia Brunoniana | Bicentennial celebration". Brown University. Marrë më July 9, 2009.