Yale University

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti Jeil
Yale University

Latin: Universitas Yalensis
Slogani:Lux et veritas
Themeluar:1701
Tipi:Universitet privat
Stafi:4,410
Studentë:12,312
Kampusi:New Haven, Connecticut, ShBA
Website:Yale.edu
Karta e themelimit të Shkollës, që u bë Kolegji Yale, lëshuar më 9 tetor 1701

Universiteti Jeil (en:Yale University) është një Universitet kërkimor amerikan dhe anëtar i Ivy League, që ndodhet në New Haven, Connecticut. I themeluar më 1701 në Koloninë Saybrook si Shkollë Kolegjiale, ky Universitetit është insticioni i tretë më e vjetër i arsimit të lartë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shkolla u quajt "Kolegji Yale" në vitin 1718 si shenjë mirënjohje për donacionin e Elihu Yale, i cili asokohe ishte guvernator i kompanisë "British East India Company".[1] Themeluar për të trajnuar priftërinjtë Kongregacionalistë në fushën e teologjisë dhe të Gjuhës së Shenjtë, nga viti 1777 kurrikulës shkollore filluan ti shtohen edhe kurse në Shkencat Shoqërore dhe të Natyrës, ndërsa në shekullin e 19-të i shtohen degët pasuniversitare, ku spikat dhënja e Ph.D.-së së parë në ShBA në 1861 dhe riorganizimi i Kolegjit si Universitet në vitin 1887.[2]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "First Scholarship Fund". yaleslavery.org. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Academic programs | Yale". Yale.edu. Marrë më shtator 16, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)