Kolegji Dartmouth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolegji Dartmouth
Dartmouth College
Stema e Universitetit
Latin: Collegium Dartmuthensis
MotojaVox clamantis in deserto
LlojiUniversitet privat
Themelimi1769
Studentë6,298
KampusiHanover, New Hampshire, ShBA
Faqja zyrtareDartmouth.edu

Kolegji Dartmouth (en: Dartmouth College) është një shkollë e lartë private dhe anëtare e Ivy League, e cila ndodhet në Hanover, New Hampshire, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dartmouth përbëhet nga një Kolegj Artesh Liberale, Shkolla e Mjekësisë "Geisel", Shkolla e Inxhinierisë "Thayer", dhe Shkolla e Biznesit "Tuck", si dhe 19 programe të tjera pasuniversitare në fushën e Arteve dhe Shkencave.[1] Dartmouth College është një nga nëntë Kolegjet Koloniale, e themeluara para Revolucionit Amerikan.[2] Me një trup studentor prej 4,289 studentë Bachelor dhe me një total prej 6,298 studentësh, Dartmouth është universiteti më i vogël që bën pjesë në Ivy League[3] dhe qe institucioni i fundit i "Ivy League" në pranimin e studenteve femra, duke i pranuar vetëm në vitin 1972.[4]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dartmouth College: At a Glance".
  2. ^ "About Dartmouth: Facts".
  3. ^ "Dartmouth Facts and Figures" (PDF).
  4. ^ "The Dartmouth". Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2016. Marrë më 9 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)