Universiteti i Pensilvanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Pensilvanisë
University of Pennsylvania
Stema e Universitetit
Latin: Universitas Pennsylvaniensis
MotojaLux et veritas
LlojiUniversitet privat
Themelimi1740
Studentë21,441
KampusiFiladelfia, Pennsylvania, ShBA
Faqja zyrtareUPenn.edu

Universiteti i Pensilvanisë (enUniversity of Pennsylvania ose UPenn) është një universitet kërkimor privat dhe anëtar i Ivy League, i vendosur në Filadelfia. UPenn është një nga 14 anëtarët themelues të Shoqatës Amerikane të Universiteteve dhe një nga nëntë Kolegjet Koloniale. UPenn është një nga ato universitete që pretendojnë se janë universiteti parë i themeluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Universiteti përmban programe universitare (Bachelor), pasuniversitare (Master), dhe programe doktorature (PhD).

Shkollat pasuniversitare të Universiteti, si Shkolla e Mjekësisë (Penn Med), Shkolla e Biznesit (Wharton), dhe Shkolla e Ligjit (Penn Law) janë disa nga më të vlerësuarat në ShBA.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]