Richard Nixon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Richard Nixon

Richard Milhous Nixon u lind më 9 janar 1913Yorba Linda, Kaliforni; vdiq më 22 prill 1994New York City. Ishte politikan amerikan dhe President i ShBA i 37-të në periudhën (1969 - 1974). Nixon është i vetmi Kryetar i ShBA-ve që ka dhënë dorëheqje gjatë mandatit presidencial pa e përfunduar mandatin e dytë, për shkak të përzierjes së tij në një skandal korrupsioni të njohur si Skandalit të Uotergejtit.

Jeta dhe Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi dhe vitet universitare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrja në Politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarësimi në Partinë Republikane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngritja në Fuqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

President i SHBA-ve 1969-1974[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skandali Watergate 1972[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dorëheqja morale 1974[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]