Xhorxh H. Bush

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
George H. W. Bush
George H. W. Bush
Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara
20 janar 198920 janar 1993
Paraardhësi: Ronald Reagan
Pasardhësi: Bill Clinton
Zëvendës Presidenti i 43-të i Shteteve të Bashkuara
20 janar 1981 – 20 janar 1989
Paraardhësi: Walter Mondale
Pasardhësi: Dan Quayle
Drejtori i 11-të i CIA-s
30 janar 1976 – 20 janar 1977
Paraardhësi: William Colby
Pasardhësi: Stansfield Turner
Kryetari i 48 i Komitetit Kombëtar Republikan
19 janar 1973 – 16 shtator 1974
Paraardhësi: Bob Dole
Pasardhësi: Mary Smith
Ambasadori i 10-të i SHBA-së në Kombet e Bashkuara
1 mars 1971 – 18 janar 1973
Paraardhësi: Charles Woodruff Yost
Pasardhësi: John A. Scali
Kongresmen Distriktit 7 të Teksasit në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së
3 janar 1967 – 3 janar 1971
Paraardhësi: John Dowdy
Pasardhësi: William Archer
Të dhënat personale
Lindi më: 12 qershor 1924
Lindi në: Milton, Massachusetts, SHBA
Vdiq më: 30 nentor , 2018
Profesioni: Politikan, Sipërmarrës
Shkolla e kryer: Universiteti Yale
Partia politike: Partia Republikane
Bashkëshortja Barbara Pierce
Fëmijë George Walker, John Ellis ("Jeb"), Neil Mallon Pierce, Marvin Pierce, and Dorothy Walker ("Doro")
Feja: Episcopalian
Nënshkrimi
George H. W. Bush


Xhorxh H. Bush (George Herbert Walker Bush, i lindur më 12 qershor 1924) është një politikan amerikan i cili shërbeu si Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara nga viti 1989 deri në 1993, dhe Zëvendës Presidenti i 43-të i Shteteve të Bashkuara (1981-1989). Një republikan, ai ka shërbyer më parë si kongresmen, ambasador, dhe drejtor i CIA-s. Ai është ish-presidenti dhe zëvendës presidenti më i vjetër që jeton. Ai është gjithashtu ish-presidenti i fundit i gjallë i cili është veteran i Luftës së Dytë Botërore. Bush shpesh referohet si "George H W Bush", "Bush 41", "Bush Plaku", apo "George Bush Sr." për ta dalluar atë nga djali i tij, ish-presidenti George W. Bush. Para presidencës së djalit të tij, ai ishte i njohur thjesht si Xhorxh Bush, apo presidenti Bush.

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]