Andrew Jackson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Andrew Jackson

Andrew Jackson lindi më 15 mars 1767 in Waxhaw, South Carolina; vdiq më 8 qershor 1845 afër Nashville, Tennessee, ishte prej 1829 deri 1837 i shtati President të ShBA dhe është themeluesi i Partiës demokratikeShBA.


Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.