Joe Biden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joe Biden
Official portrait, 2021
Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara
Do marrë detyrën
20 janar 2021
ZëvendëspresidentiKamala Harris
Duke pasuarDonald Trump
Zv. Presidenti i 47-të i Shteteve të Bashkuara
Në detyrë
20 janar 2009 – 20 janar 2017
PresidentiBarack Obama
Paraprirë ngaDick Cheney
Pasuar ngaMike Pence
United States Senator
from Delaware
Në detyrë
3 janar 1973 – 15 janar 2009
Paraprirë ngaJ. Caleb Boggs
Pasuar ngaTed Kaufman
Kryetar i Komitetit të Senatit i Shteteve të Bashkuara për Marrëdhëniet e Jashtme
Në detyrë
3 janar 2007 – 3 janar 2009
Paraprirë ngaRichard Lugar
Pasuar ngaJohn Kerry
Në detyrë
6 qershor 2001 – 3 janar 2003
Paraprirë ngaJesse Helms
Pasuar ngaRichard Lugar
Në detyrë
3 janar 2001 – 20 janar 2001
Paraprirë ngaJesse Helms
Pasuar ngaJesse Helms
Kryetar i Grupit Ndërkombëtar i Kontrollit të Narkotikëve
Në detyrë
3 janar 2007 – 3 janar 2009
Paraprirë ngaChuck Grassley
Pasuar ngaDianne Feinstein
Të dhëna vetjake
U lind më20 nëntor 1942
Scranton, Pennsylvania, SHBA
Partia politikeDemokratë
Bashkëshortja/etNeilia Hunter (m.1966; vdiq më 1972)
Jill Jacob (m. 1977)
Fëmijët
Prindër(it)Joseph R. Biden Sr. (babai)
Catherine Eugenia Finnegan (nëna)
Të afërmitEdward Francis Blewitt (stërgjysh)
ArsimimiUniversiteti i Delaware (BA)
Syracuse University (JD)
ProfesioniPolitikanë, avokat, autor
ÇmimetMedalja Presidenciale e Lirisë me dallim (2017)
Nënshkrimi
Faqja në rrjetCampaign website Transition website

Joseph Robinet Biden, Jr. (lindi më 20 nëntor 1942) është një politikan amerikan dhe Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Pasi mundi Donald Trump në detyrë në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara 2020, ai u inaugurua si presidenti i 46-të në janar 2021. Një anëtar i Partisë Demokratike, Biden më parë shërbeu si Zv. Presidenti i 47-të i Shteteve të Bashkuara nga viti 2009 deri më 2017 dhe Senatori i Shteteve të Bashkuara për Delaware nga viti 1973 deri më 2009.

Në prill 2019, Biden njoftoi kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale 2020 dhe ai arriti pragun e delegatëve të nevojshëm për të siguruar emërimin Demokratik në qershor 2020. Më 11 gusht, ai njoftoi Senatoren e SHBA-së Kamala Harris të Kalifornisë si shokun e tij të kandidimit. Biden fitoi zgjedhjet presidenciale 2020 të 3 nëntorit kundër Presidentit Trump. Kështu, ai është vetëm nënkryetari i dytë jo-në detyrë që bëhet President i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara dhe i pari që nga Richard Nixon në vitin 1968.