Jump to content

Kamala Harris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kamala Harris
Portreti zyrtar, 2021
49 Zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara
Titullar
Në detyrë
20 janar, 2021
PresidentiJoe Biden
Paraprirë ngaMike Pence
United States Senator
from Kalifornia
Në detyrë
3 janar, 2017 – 18 janar 2021
Paraprirë ngaBarbara Boxer
Pasuar ngaAlex Padilla
32 Prokurori i Përgjithshëm i Kalifornisë
Në detyrë
3 janar, 2011 – 8 janar , 2017
GuvernatoriJerry Brown
Paraprirë ngaJerry Brown
Pasuar ngaXavier Becerra
27 Prokurori i Qarkut të San Franciskos
Në detyrë
8 janar, 2004 – 3 janar, 2011
Paraprirë ngaTerence Hallinan
Pasuar ngaGeorge Gascón
Të dhëna vetjake
U lind më
Kamala Devi Harris

(1964-10-20) 20 tetor 1964 (59 vjeç)
Oakland (California), SHBA.
Partia politikePartia Demokratike
Bashkëshortja/et
(m. 2014)
Prindër(it)
Të afërmitFamilja Harris
VendbanimiNumber One Observatory Circle
ArsimimiHoward University (BA)
Universiteti i Kalifornisë, Hastings (JD)
Nënshkrimi
Kamala Harris flet mbi Aktin e Amerikanëve me Aftësi të Kufizuara
Regjistruar më 26 korrik 2021

Kamala Devi Harris (lindur më 20 tetor 1964) [1] [2] është një politikane dhe avokate amerikane . Që nga viti 2021, ajo ka qenë nënpresidentja e 49-të e Shteteve të Bashkuara nën Presidentin Joe Biden . Ajo është femra e parë në historinë e SHBA-së e zgjedhur në këtë detyrë. Para se të bëhej nënkryetare, ajo ishte një senatore e Shteteve të Bashkuara nga Kalifornia nga 2017 deri në 2021. [3] Harris ishte prokurorja e përgjithshëme e 32-të e Kalifornisë nga 2011 deri në 2017 dhe prokurorja e rrethit të 27-të të San Franciskos nga 2004 deri në 2011. [4] Harris është anëtare e Partisë Demokratike. [5]

Më 21 janar 2019, Harris shpalli kandidaturën e saj për presidente të Shteteve të Bashkuarazgjedhjet presidenciale të vitit 2020 . Ajo e përfundoi fushatën e saj më 3 dhjetor 2019. Pasi Joe Biden fitoi nominimin, ai zgjodhi Harrisin si kandidatin e tij për zëvendëspresident. [6] Ata fituan zgjedhjet më 7 nëntor dhe u inauguruan më 20 janar 2021. Kjo e bëri Harris gruan e zgjedhur të rangut më të lartë në historinë amerikane. Harris është gjithashtu zëvendëspresidentja e parë aziatike dhe afrikano-amerikane .

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harris ka lindur në Qendrën Mjekësore Kaiser Permanente Oakland në Oakland, Kaliforni . [7] [8] Ajo është amerikano-indiane tamile dhe amerikane xhamajkane . Prindërit e saj janë Shyamala Gopalan Harris (tamiliane e lindur në Chenai) dhe Donald Harris. Të dy Shyamala dhe Donald Harris studiuan në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley . Prindërit e Harris u divorcuan në 1971. Në vitin 1976, Harris u transferua në Kanada me nënën dhe motrën e saj. Harris shkoi në kolegj në Universitetin Howard në 1986 dhe mori një diplomë në shkencat politike.

Karriera politike dhe juridike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1989, Harris u bë avokat pasi studioi në Kolegjin e Drejtësisë Hastings në Universitetin e Kalifornisë . Ajo ka punuar në zyrën e Prokurorit të Qarkut të Alamedës në vitin 1990. Në vitin 1998, Harris u largua për të punuar në zyrën e Prokurorit të Qarkut në San Francisko. Në vitin 2003, Harris u bë Prokurori i Qarkut të San Franciskos.

Ajo punoi si prokurore e përgjithshme e Kalifornisë deri në vitin 2017 kur u bë senatore për Kaliforninë. [9]

Në fillim të vitit 2016, Harris tha se do të përpiqej të bëhej senator pasi Barbara Boxer tha se nuk do të punonte si senator për mandatin e ardhshëm. Harris fitoi pozicionin në 2016 dhe u bë senatore më 3 janar 2017. [10]

Fushata presidenciale 2020[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 janar 2019, ajo njoftoi zyrtarisht fushatën e saj për Presidente të Shteteve të Bashkuarazgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të vitit 2020 . [11] Pas muajsh rënieje të numrit të votimit dhe parave të ulëta të mbledhura për fushatën, ajo e përfundoi fushatën e saj më 3 dhjetor 2019. [12]

Më 11 gusht 2020, Biden zgjodhi Harrisin si kandidate të tij. Më 7 nëntor, bileta Biden-Harris mposhti biletën Trump - Pence duke e bërë atë zëvendëspresidente të zgjedhur.[13] [14] [15]

Zëvendëse Presidente e Shteteve të Bashkuara (2021–tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harris u bë zëvendëspresidenti i 49-të i Shteteve të Bashkuara më 20 janar 2021. [16] Ajo është zëvendëspresidentja e parë femër në Shtetet e Bashkuara, zyrtarja më e lartë femër e zgjedhur në historinë e SHBA-së dhe zëvendëspresidentja e parë afrikano-amerikane dhe e parë aziatike-amerikane . [17] [18] Ajo është gjithashtu personi i dytë me ngjyrë që mban këtë post. I pari ishte Charles Curtis, i cili ishte një amerikan vendas dhe anëtar i Kombit Kaw . [19]

Harris hodhi të parën nga dy votat e saj të barazimit më 5 shkurt 2021. Në shkurt dhe mars, votat e barazimit të Harris në rolin e saj si Presidente e Senatit ishin të nevojshme për të miratuar Aktin e Planit Amerikan të Shpëtimit të 2021 paketës stimuluese të propozuar nga Presidenti Biden, sepse asnjë republikan në Senat nuk votoi për paketën. [20] [21]

Në prill 2021, Harris tha se ajo ishte personi i fundit në dhomë përpara se Presidenti Biden të vendoste të largonte të gjitha trupat amerikane nga Afganistani dhe komentoi se presidenti ishte i guximshëm për marrjen e këtij "vendimi të vështirë". [22]

Biden e vendosi Harrisin në krye të imigracionit . Harris vizitoi Guatemalën dhe Meksikën për të parë pse pati një rritje të emigracionit, kryesisht nga Amerika Qendrore në Shtetet e Bashkuara. [23] Gjatë vizitës së saj, ajo tha "Dua të jem e qartë për njerëzit në rajon që po mendojnë të bëjnë atë udhëtim të rrezikshëm në kufirin Shtetet e Bashkuara-Meksikë: Mos eja. Mos eja". [24]

Më 19 nëntor 2021, Harris shërbeu si president në detyrë nga ora 10:10 deri në 11:35, ndërsa Presidenti Biden iu nënshtrua një " kolonoskopie rutinë". [25] Harris u bë zëvendëspresidenti i tretë si dhe zëvendëspresidentja e parë femër që shërbeu si ushtrues detyre. [26] [27]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2014, Harris u martua me avokatin Doug Emhoff. Emhoff dhe Harris kanë shtëpi në Los Anxhelos, San Francisko dhe Uashington, D.C.[28]

Awards and honors[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2020, si Harris ashtu edhe Biden u emëruan Personi i Vitit në Time . [29]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kamala Harris | Biography, Policies, Family, & Facts | Britannica". www.britannica.com (në anglisht). 2023-11-07. Marrë më 2023-11-08.
 2. ^ "Kamala Harris - Politics, Family & Age". Biography (në anglishte amerikane). 2021-01-20. Marrë më 2023-11-08.
 3. ^ Wright, Jasmine; Duster, Chandelis (18 janar 2021). "Harris resigns from the Senate ahead of inauguration" (në anglisht). CNN. Marrë më 18 janar 2021.
 4. ^ Shenkman, Kenneth (2018). "Harris, Kamala". World Book Advanced (në anglisht). Marrë më 8 maj 2018.[lidhje e vdekur]
 5. ^ "Kamala Harris". Ballotpedia (në anglisht). Marrë më 2023-11-08.
 6. ^ "Joe Biden picks Kamala Harris as his running mate" (në anglisht). 11 gusht 2020.
 7. ^ "What California Knows About Kamala Harris". North Coast Journal (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-08-12.
 8. ^ "Here's Kamala Harris' birth certificate. Scholars say there's no VP eligibility debate". The Mercury News (në anglishte amerikane). 2020-08-18. Marrë më 2020-12-23.
 9. ^ Newsmakers (2017). "Kamala Harris". Student Resources In Context (në anglisht). Marrë më 8 maj 2018.[lidhje e vdekur]
 10. ^ "Kamala D. Harris". Biography in Context (në anglisht). 8 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2019. Marrë më 8 maj 2018.
 11. ^ Reston, Maeve (21 janar 2019). "Kamala Harris to run for president in 2020". CNN (në anglisht).
 12. ^ Cadelago, Christopher (3 dhjetor 2019). "Kamala Harris drops out of presidential race". Politico (në anglisht). Marrë më 3 dhjetor 2019.
 13. ^ Zeleny, Jeff; Merica, Dan; Saenz, Arlette (11 gusht 2020). "Joe Biden picks Kamala Harris as his running mate". CNN (në anglisht).
 14. ^ "Joe Biden selects California Sen. Kamala Harris as running mate". tampabay.com (në anglisht). Associated Press. 11 gusht 2020. selecting the first African American woman and South Asian American to compete on a major party's presidential ticket
 15. ^ Stafford, Kat (12 gusht 2020). "Kamala Harris' selection as VP resonates with Black women" (në anglisht). Associated Press. making her the first Black woman on a major party's presidential ticket ... It also marks the first time a person of Asian descent is on the presidential ticket.
 16. ^ Tensley, Brandon; Wright, Jasmine (7 nëntor 2020). "Harris bursts through another barrier, becoming the first female, first Black and first South Asian vice president-elect". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2020. Marrë më 8 nëntor 2020.
 17. ^ Horowitz, Juliana Menasce; Budiman, Abby (2020-08-18). "Key findings about multiracial identity in the U.S. as Harris becomes vice presidential nominee". Pew Research Center (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-11-08.
 18. ^ McEvoy, Jemima (2020-11-07). "Kamala Harris Makes History As First Female, Black, Asian American Vice President". Forbes (në anglisht). Marrë më 2020-11-13.
 19. ^ Solender, Andrew (12 gusht 2020). "Here Are The 'Firsts' Kamala Harris Represents With VP Candidacy". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2020. Marrë më 8 nëntor 2020. Harris would not be the first person of color to serve as vice president. That honor belongs to Charles Curtis, President Herbert Hoover's No. 2.
 20. ^ Segers, Grace (5 shkurt 2021). "Senate passes $1.9 trillion COVID relief resolution after all-night 'vote-a-rama'". CBS News (në anglisht).
 21. ^ Singh, Maanvi; Greve, Joan E.; Belam, Martin; McKernan, Bethan; Levine, Sam (5 mars 2021). "Kamala Harris breaks Senate tie to begin Covid relief package debate – as it happened". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 5 mars 2021.
 22. ^ Allie Bice (25 prill 2021). "Harris says she had key role in Biden's Afghanistan withdrawal decision" (në anglisht). Politico. Marrë më 20 gusht 2021.
 23. ^ Egan, Lauren (7 qershor 2021). "Harris takes first steps onto world stage, into migration spotlight". NBC News (në anglisht).
 24. ^ Rodriguez, Sabrina (7 qershor 2021). "Harris' blunt message in Guatemala: 'Do not come' to U.S." POLITICO (në anglisht).
 25. ^ Miller, Zeke (19 nëntor 2021). "Biden to have routine colonoscopy, transfer power to Harris". Associated Press News (në anglisht). Bethesda: Associated Press. Marrë më 19 nëntor 2021.
 26. ^ Feinberg, Andrew (19 nëntor 2021). "'First woman president': Kamala Harris makes history when she briefly assumes powers of presidency during Biden procedure". The Independent (në anglisht). Washington, D.C. Marrë më 19 nëntor 2021.
 27. ^ Pengelly, Martin (2021-11-19). "Kamala Harris takes on presidential role – briefly – as Biden has colonoscopy". the Guardian (në anglisht).
 28. ^ Bose, Debanjali (12 tetor 2020). "Take a Look inside Kamala Harris's multimillion-dollar real estate portfolio, which includes property in California and Washington, DC". Business Insider (në anglisht). Marrë më 18 janar 2021.
 29. ^ Alter, Charlotte (11 dhjetor 2020). "2020 Person of the Year - Joe Biden and Kamala Harris". Time (në anglisht). Marrë më 11 dhjetor 2020.

Other websites[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]