Donald Trump

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Donald Trump
Donald Trump
Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara
20 janar 2017 – Në detyrë
Paraardhësi: Barack Obama
Të dhënat personale
Lindi më: 14 qershor 1946
Lindi në: New York City, New York, SHBA
Shkolla e kryer: Universiteti i Fordhamit, Universiteti i Pensilvanisë
Partia politike: Partia Republikane
Bashkëshortja Ivana Zelníčková
(m.1977; divorcuar 1991)
Marla Maples (m.1993; divorcuar 1999)
Melania Trump
(m.2005)
Fëmijë Donald Jr.
Ivanka
Eric
Tiffany
Nënshkrimi
Donald Trump

Donald Trump (lindi më 14 qershor 1946) është biznesmen dhe presidenti i 45-të i SHBA-së.[1] Ai lindi dhe u rrit në New York dhe morri diplomën Bachelor në ekonomi në shkollën Wharton në Universitetin e Pensilvanisë në vitin 1968. Në qershor të vitit 2015, ai vendosi të kandidojë si presidenti i ardhshëm i SHBA-ve. Më 8 nëntor 2016, ai u shpall si presidenti i 45-të i SHBA-ve duke e mposhtur kandidaten demokrate Hillary Clinton. Ai e mori postin më 20 janar 2017. Për nga mosha, Donald Trump do të bëhet si presidenti më i vjetër.

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Donald Trump ka pesë fëmijë prej tri martesave dhe tetë nipa dhe mbesa.[2][3] Së pari u martua me modelen çeke Ivana Zelníčková më 7 prill 1977. Ata kishin tre fëmijë Donald Trump, Jr., Ivanka Trump dhe Eric Trump të cilët janë si zv.presidentët ekzekutiv në The Trump Organization. Ata u divorcuan në vitin 1991.

Pas divorcit, Donald u martua me aktoren amerikane Marla Maples në vitin 1993. Ata kishin një vajzë Tiffany Trump. Ata u ndanë në maj 1997[4] dhe u divorcuan në qershor 1999.[5][6]

Donald Trump u fejua me Melania Knauss në prill 2014[7] dhe u martuan në vitin 2015.[8][9][10]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=340093
  2. ^ Michaud, Sarah (October 3, 2011). "Donald Trump, Jr. Welcomes Son Tristan Milos". People. Retrieved October 5, 2011. 
  3. ^ Trump's daughter, Ivanka, gives birth to third child. Fox News Channel. March 27, 2016. Retrieved March 28, 2016. 
  4. ^ Arena, Salvatore; Baker, K. C. (June 9, 1999). "Marla caves on prenup battle, takes $2 million in divorce". Daily News (New York). Retrieved January 9, 2016. 
  5. ^ "Marla Maples Still Loves Donald Trump". People. August 2013. 
  6. ^ "Trump always says 'I do' to having a prenup". Chicago Tribune. January 21, 2005. 
  7. ^ The Donald is getting married – again. CNN. April 29, 2004. Retrieved January 10, 2016. 
  8. ^ Gillin, Joshua (July 21, 2015). "The Clintons really did attend Donald Trump's 2005 wedding". PolitiFact.com (Tampa Bay Times/Miami Herald). Retrieved August 21, 2015. 
  9. ^ Krueger, Alyson (June 27, 2011). "Top 12 May–December Romances: Donald Trump and Melania Trump & Ivana Trump and Rossano Rubicondi (24 years)". Time. Retrieved August 29, 2015. 
  10. ^ Brown, Tina (January 27, 2005). "Donald Trump, Settling Down". The Washington Post. Retrieved May 22, 2008.