Donald Trump

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Donald Trump

Donald Trump Gjoni, Sr (i lindur 14 qershor 1946) është një manjatin e biznesit amerikan, autor, dhe personalitet televiziv. Ai është kryetar dhe CEO i Organizatës Trump, një zhvilluesi i real-estate bazuar në Shtetet e Bashkuara. Atu është edhe themeluesi i Trump Entertainment Resorts, i cili vepron kazinove të shumta dhe të hoteleve në mbarë botën. Mënyrë jetese të tepruar Trump dhe mënyrën e sinqertë e kanë bërë atë një njeri i famshëm për vite me rradhë, dhe më shumë kohët e fundit me NBC show tij realitet, shegert, ku ai shërben si mikpritës dhe producent ekzekutiv. Në 2010, Trump shprehur interes për t'u bërë një kandidat për President të Shteteve të Bashkuara në 2012. [6] [7] Më 16 maj 2011, ai njoftoi se nuk do të kandidojë. [8] Më 23 maj, ai deklaroi se nuk ka krejtësisht përjashtoi duke nëse nuk praktike kandidati i Partisë Republikane del. [9] Atu është i katërti i pesë fëmijëve të Fred Trump, një real-estate manjati dhe zhvilluesi i bazuar në New York City. Donald ishte i frymëzuar për të ndjekur babait të tij në real-estate zhvillimit, [10] dhe filloi të punojë në projekte për të real-estate firmës së babait të tij, ndërsa ende në kolegj. Pas diplomimit të tij nga Wharton School të Universitetit të Pensilvanisë në vitin 1968, zyrtarisht u bashkua kompanisë Trump e babait të tij, Elizabeth Trump dhe Biri. [11] Ai u krye në 1971 dhe u quajt ajo Organizata atu.