Jump to content

Hillary Clinton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hillary Diane Rodham Clinton e lindur më 26 tetor 1947. Ajo është ish-Sekretare e Shteteve të Bashkuara, senatore amerikane, dhe Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara nga 1993 deri në 2001. Gjithashtu, ajo ka qenë kandidatja e parë femër e nominuar nga një parti mazhorante(demokratike)si dhe e vetmja Zonjë e Parë që kandidon për post publik. Nga viti 2009 deri në vitin 2013, ajo ishte sekretarja e 67-të e SHBA, duke qenë nën presidencën e Barack Obamës. Ajo përfaqësoi herët Nju Jorkun në Senatin amerikan gjatë vitit (2001-2009). Gjithashtu, si gruaja e Presidentit Bill Clinton, ajo ka qene Zonja e Parë nga viti 1993 deri në vitin 2001 Në zgjedhjet e vitit 2008, brenda partisë,Clinton ishte një kandidate kryesore për zgjedhjet presidenciale. Zonja Clinton është e admiruar në gjithë botën, dhe jo vetëm brenda SHBA.

Një banore autoktone e Illinois, Hillary Rodham nga fillimi ajo ishte e angazhuar ne politike, si studente në Wellesley College në vitin 1969 pastaj dhe u diplomua si Juris Doctor në Yale Law School në vitin 1973,Yale University. Pas diplomimit në universitetin e Jalës, Hillary Rodham u bë një avokate e shkëlqyer, duke këshilluar Fondin e Mbrojtjes të fëmijëve të Cambridge përpara se të bashkohet me ekipin e juristëve që këshillonin për Komisionin Juridik (Judiciary Committeke) përfaqësues gjatë fajësimit të Presidentit Richard Nixon për skandalin Watergate. Pas një kohe të shkurtër si avokate e Kongresit ligjor, ajo u zhvendos në Arkansas dhe u martua me Bill Clinton në vitin 1975,te cilin e kishte njohur ne universitet.Rodham drejtoi gjygjin e Arkansas për Fëmijët dhe Familjet në vitin 1977. Ndërsa në vitin 1978, ajo u bë kryetarja e parë femër e Shërbimeve Ligjore të Korporatës, dhe në vitin 1979 ortakja e parë femër në Rose Law Firm. "The National Law Journal" e ka renditur dy herë atë si njëra nga qindra avokatet më me ndikim në Amerikë. Si Zonja e Parë e Arkansas 1979-1981 dhe 1983-1992 me bashkëshortin e saj, Bill Clinton, në atë kohe guvernator, ajo udhëhoqi një grup pune për të reformuar sistemin e Arkansasit në arsimim. Gjatë kësaj kohe, ajo ishte në bordin e Wal-Mart dhe disa korporatave të tjera.

Në vitin 1994, si Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, për iniciativën e saj të madhe, për planin e kujdesit shëndetësor Klinton, nuk arriti të fitojë miratimin nga Kongresi amerikan. Megjithatë, në vitin 1997 dhe 1999, Clinton luajti një rol udhëheqës në mbrojtjen për krijimin e Programit kombëtar të Sigurimeve Shëndetësore për fëmijë, Akti adoptimi dhe Familjet e sigurta dhe Akti Foster Care Pavarësia. Gjatë viteve si Zonjë e Parë ajo tërhoqi një përgjigje të polarizimit nga publiku amerikan. E vetmja Zonjë e Parë të cilës i është bërë thirrje gjyqi, ajo dëshmoi para një jurie federale në vitin 1996 në lidhje me polemikën e Whitewater, por asnjëherë nuk u akuzua për shkelje për këtë ose në disa hetime të tjera gjatë presidencës Clinton. Gjithashtu martesa e saj ka përjetuar Skandalin Lewinsky në vitin 1998, një sprovë për çiftin Clinton. Hillary Clinton ka dalë e pastër tek të gjitha hetimet që i jane bere.

Clinton me Presidentin Obama

Pas transferimit të shtetit, Clinton u zgjodh senatorja e parë femër e Nju Jorkut; ajo ishte e vetmja Zonjë e parë që ka kandiduar ndonjëherë për këtë post publik. Pas sulmit terrorist të 11 shtatorit , ajo mbështeti Veprimet ushtarake në Afganistan dhe Rezolutën e luftës në Irak, por më pas e kundërshtoi sjelljën e Presidencës së George W.Bushit të luftës në Irak dhe vazhdon të kundërshtojë shumicën e politikave të saj të brendshme. Clinton u rizgjodh për Senatin në vitin 2006 në zgjedhjet paraprake Demokratike presidenciale të vitit 2008, Hillary Clinton fitoi shumë më tepër vota në zgjedhjet paraprake se sa kandidatet e tjera femra në historinë amerikane, por ngushtë ajo humbi nominimin për presidente, i cili arriti të fitojë zgjedhjet kombëtare.

Obama e emëroi Clinton si sekretare e shtetit, dhe ajo u konfirmua nga senati në janar 2009 ajo ka qenë në ballë të përgjigjes amerikane ndaj Pranverës Arabe, duke përfshirë dhe avokimin e ndërhyrjes ushtarake amerikane në Libi. Si Sekretare e Shtetit, ajo mori përgjegjësinë për dështimin e masave të sigurisë në lidhje me sulmin e Bengazit në vitin 2012 , i cili rezultoi në vdekjen e personelit konsullor amerikan, por mbrojti veprimet e saja personale në lidhje me këtë çështje. Clinton vizitoi më shumë vende se çdo Sekretar tjetër Shteti. Ajo shihte "fuqinë e zgjuar" si strategji për të pohuar lidershipin dhe vlerat amerikane, duke kombinuar fuqinë ushtarake me diplomacinë dhe aftësitë amerikane në ekonomi, teknologji, dhe fusha të tjera. Ajo inkurajoi fuqizimin e grave kudo, duke përdorur mediat sociale për të komunikuar mesazhin e [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA-së jashtë vendit,dhe ia arriti me sukses.

Fëmijëria dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hillary Diane Rodham; emri i saj i parë i është dhënë për shkak të admirimit që prindërit e saj kishin për Sir Edmund Hillary, alpinistin nga Zelanda e Re, është lindur në Edgewater në një spital të Chikagos, në Illinois.[1] Ajo është rritur në një familje të bashkuar Metodiste, së pari qëndroi në Chicago dhe më pas, në moshën tre vjeçare në periferi të Park Ridge, Illinois. Babai i saj ,Hugh Ellsworth Rodham (1911-1993), ishte i Uellsit me prejardhje angleze; ai kishte ngritur një biznes të suksesshëm të vogël në industrinë e tekstilit. Nëna e sajë Dorothy Emma Howell (1919-2011), ishte një zonjë shtëpie me prejardhrje angleze, skoceze, kanadeze-franceze, franceze dhe Uellsite. Hillari u rrit me dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony.

Përkujtimet e jetës së hershme të Hillary Rodham-së janë paraqitur në Qendrën presidenciale të Clintonëve

Si fëmijë, Hillary Rodham ishte e preferuara e shumë mësuesve në shkollat e saja publike në Park Ridge. Ajo kishte marrë pjesë në not, baseball dhe sporte të tjera. Ajo fitoi gjithashtu çmime të shumta si Brownie dhe Girl Scout. Ajo mori pjesë në Maine East High School, ku ajo mori pjesë edhe në këshillin e nxënësve gjithashtu edhe tek gazeta e shkollës, dhe u zgjodh nga Shoqata Kombëtare e Nderit.Për vitin e saj të lartë, ajo u ridrejtua në Maine South High School, ku ajo ishte pjesë e meritës kombëtare të programit të bursavedhe u diplomua në pesë për qindjen më të lartë të klasës së saj në vitin 1965. Nëna e saj donte që ajo të ketë një karrierë të pavarur, profesionale, kurse babai i saj, përndryshe një tradicionalist, ishte i mendimit se aftësitë dhe mundësitë e vajzës së tij nuk duhet të jenë të kufizuara nga gjinia.

Rritur në një familje politikisht konservatore,në moshën trembëdhjetë vjeçare Rodham e ka ndihmuar anën jugore të Chicagos pas zgjedhjeve presidenciale shumë të ngushta në vitin 1960 ku ajo gjeti dëshmi të mashtrimit zgjedhor kundër kandidatit republikan Richard Nixon.Ajo pastaj vullnetarisht bënë fushatë për kandidatin republikan Barry GoldwaterZgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara, 1964. Zhvillimi i hershëm politik i Rodhamit u formuar më nga historia e mësuesit të sajë të shkollës së mesme(si ati i sajë, një anti komunist i zjarrtë) i cili e paraqiti atë tek Goldwater's Ndërgjegjja e një Konservatori, dhe nga ministri i sajëmetodist), i të rinjve (si nëna e sajë, e shqetësuar me çështjet e drejtësisë sociale),me të cilin ajo e pa dhe u takuan udhëheqësin e të drejtave civile Martin Luther KingChicago në vitin 1962.

Në 1965, Rodham regjistruar në Wellesley College, ku ajo diplomuar në shkencë politike. Gjatë vitit të saj fillestar, ajo shërbeu si president i Wellesley Young republikanët ; me këtë grup Rockefeller Republikane të orientuar, ajo mbështetet zgjedhjet e John Lindsay dhe Edward Brooke. Ajo më vonë dha dorëheqjen nga ky pozicion, si ndryshuar pikëpamjet e saj lidhur me Afrikës Amerikane për të Drejtat Civile Lëvizja dhe Lufta e Vietnamit. Në një letër të ministrit të saj të të rinjve në këtë kohë, ajo e përshkroi veten si "një mendje dhe një zemër konservator liberal". Në ndryshim nga vitet 1960 e tanishme që mbrojti veprimet radikale kundër sistemit politik, ajo kërkoi të punonte për të ndryshuar brenda saj. Në vitin e saj të vogël, Rodham u bë një përkrahëse e zgjedhjeve kundër luftës presidenciale në nominim e demokrat Eugene McCarthy. Pas. vrasja e Martin Luther King, Jr, Rodham organizuan një grevë dyditore student dhe ka punuar me nxënësit e zezë Wellesley-së për të rekrutuar më shumë studentë të zezë dhe fakultet. Në fillim të 1968, ajo u zgjodh president i Shoqatës së Qeverisë dhe Wellesley College shërbyer me 1969 e hershme; ajo ishte instrumental në ruajtjen e Wellesley nga të qenit i përfshirë në ndërprerjeve të studentëve të përbashkëta për kolegje të tjera. Një numër i studentëve të saj shokët mendoi se mund disa ditë do të bëhet gruaja e parë president i Shteteve të Bashkuara. Pra, ajo mund të më të mirë kuptuar e saj ndryshon pikëpamjet politike, Profesor Alan Schechter Rodham caktuar të intern në Shtëpia Republikane Konferenca, dhe ajo mori pjesë në "Wellesley në Uashington" program veror. Rodham është ftuar nga moderuar New York Përfaqësuesi republikan Charles Goodell për të ndihmuar Guvernatorit Nelson Rockefeller 's në fund të hyrje-fushatë për emërimin republikan. Rodham mori pjesë në 1968 Kombëtar Republikan Konventa në Miami. Megjithatë, ajo ishte e mërzitur nga se si fushata Richard Nixon është portretizuar Rockefeller dhe me atë që ajo perceptohet si "mbuluar" të Konventës së mesazhet e raciste, dhe u largua nga Partia Republikane për të mirë.

Pas kthimit në Wellesley për vitin e saj përfundimtar, Rodham shkruante tezën e saj të lartë në lidhje me taktikat e organizatorit radikale të komunitetit Sauli Alinsky sipas Profesor Schechter (vite më vonë, ndërsa ajo ishte Zonja e Parë, qasje në tezën ishte kufizuar me kërkesë të Shtëpisë së Bardhë dhe u bë objekt i disa spekulime). Në 1969, ajo u diplomua me një Bachelor e Arteve, me nderime të departamenteve në shkencat politike. Pas presionit nga disa studentët e tjerë, ajo u bë studente e parë në Wellesley College historisë për të dhënë adresën e saj të fillimit fjalimin e saj ka marrë një ovacion të qëndrueshme shtatë minuta. Ajo u shfaqën në një artikull të botuar në Jeta revista, për shkak të përgjigjen në një pjesë të fjalës së saj që e kritikuan senatorin. Edward Brooke, i cili kishte folur më parë e saj në fillim. Ajo gjithashtu u paraqit në diskutim të botohet njëkohësisht në shkallë kombëtare s Irv Kupcinet "televizive tregojnë si dhe në Illinois dhe gazeta New England. Kjo verë, ajo ka punuar në rrugën e saj të gjithë Alaska, larjen e enëve në Mount McKinley National Park dhe sliming salmon në një fabrikë konservimi e përpunimit të peshkut në Valdez (e cila qëlloi të saj dhe kanë mbyllur brenda natës kur ajo u ankua në lidhje me kushtet e sëmurë).

Rodham pastaj hyri në Yale Law School, ku ajo shërbeu në bordin editorial të Review Yale e ligjit dhe Sociale Veprimi emrin. Gjatë vitit të saj të dytë, ajo ka punuar në Fëmija Yale Study Center, mësuar për kërkime të reja në tru zhvillimin e fëmijërisë së hershme dhe duke punuar si ndihmës hulumtuese në punë i farës, Përtej Interesat miri i Fëmijës (1973). Ajo gjithashtu mori në rastet e abuzimit fëmijaYale-New Haven Hospital dhe vullnetarisht në New Haven Shërbimet Juridike për të siguruar këshillim ligjor falas për të varfërit. Në verën e vitit 1970, ajo u dha një grant për të punuar në Marian Wright Edelman 's Washington Research Project, ku ajo ishte caktuar për senatorin Walter Mondale 's Nënkomiteti në të Punës migratore. Ka ajo hulumtuar problemet e e punëtorëve migrantë 'në, strehim sanitare, shëndetësi dhe arsim Edelman më vonë u bë një mësues i rëndësishëm. Ajo u rekrutua nga këshilltar politik Anne Wexler për të punuar në fushatën e 1970 e Connecticut kandidatit Senati i SHBA Joseph Duffey, me Rodham më vonë kreditimi Wexler me sigurimin e punën e saj të parë në politikë. Në fund të pranverës të 1971, ajo filloi dating Bill Clinton, edhe një student i drejtësisë në Yale. Atë verë, ajo e internuar në Oakland, Kaliforni, firmë ligjore e Treuhaft, Walker dhe Burnstein firmës ishte i njohur për mbështetjen e saj të të drejtave kushtetuese, liritë civile, dhe shkakton radikale (dy nga partnerët e saj ishin katër Komuniste anëtarët e Partisë) ; Rodham punuar në kujdestarinë e fëmijëve dhe rastet e tjera. Gerstein gjen është e paqartë se cilat raste përtej atyre kujdestarinë e fëmijës Rodham punuar në në firmë Treuhaft. Anti-Klinton shkrimtarë të tillë si Barbara Olson më vonë do të ngarkuar me Hillari Klinton nuk repudiating ideologji Treuhaft-së, dhe për mbajtjen e lidhjeve sociale dhe politike me gruan e tij dhe shokët komunist Jessica Mitford. (Olson 1999, f. 56-57) Studim nga The New York Sun në vitin 2007 zbuloi se Mitford dhe Hillari Klinton nuk ishin të ngushtë, dhe kishte një shkëputje në lidhje me një rast të 1980 Arkansas i burgosur. Clinton anuluar planet e origjinale e tij verore, në mënyrë që të jetojë me të në Kaliforni ; çifti ka vazhduar që jetojnë së bashku në New Haven kur ata u kthyen në shkollë të ligjit verës në vijim, Rodham Clinton dhe bëri fushatë në Texas për të pasuksesshme 1972 demokrat për president, kandidat. George McGovern Ajo mori një Juris Doctor shkallë nga Yale në vitin 1973, kanë qëndruar në një vit shtesë për të qenë me Klinton martesa e Clinton e parë të propozuar për të pas saj diplomimit, por ajo nuk pranoi. Ajo filloi një vit të pasuniversitare studim mbi fëmijët dhe të mjekësisë në Qendrën Studimi Fëmija Yale. I saj i parë artikull dijetari, "Fëmijët bazë të ligjit", u botua në Harvard Educational Review në fund të 1973 diskutuar re lëvizjes për të drejtat fëmijëve, ajo tha se "qytetarët e fëmijës" ishin "individë të pafuqishëm" dhe argumentoi se fëmijët nuk duhet të konsiderohet në mënyrë të barabartë paaftë që nga lindja për të arritur moshën ligjore, por që në vend që gjykatat duhet të supozoj kompetencës, përveç kur ka prova ndryshe, në një rast- pas rasti Artikulli i cituar shpesh u bë në fushën.

Martesa dhe familja, karrierën e ligjit dhe Zonja e Parë e Arkansas

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga Bregdetin Lindor të Arkansas

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë studimit të saj pasuniversitare, Rodham shërbeu si avokat i stafit për të sapo-themeluar Edelman's Children's Defense FundCambridge, Massachusetts, dhe si këshilltar në Këshillin Carnegie për Fëmijët Gjatë 1974, ajo ishte një anëtar i stafit të hetimit mosbesimit në Washington, DC, këshillimin e Komiteti i Kongresit për të Gjyqësor gjatë skandalit Watergate. Nën drejtimin e Shefit Këshillit John Doar dhe të lartë anëtar i Bernard Nusbaum, Rodham ndihmuar procedurat e kërkimit të akuzave dhe bazat historike dhe standardet për ndjekje penale punën e komitetit arriti kulmin në dorëheqjen e presidentit Richard Nixon në gusht 1974.

Deri atëherë, Rodham është parë si dikush me një të ardhme të ndritur politike, organizator Demokratike politike dhe konsulent Betsey Wright kishte lëvizur nga Teksasi në Uashington një vit më parë për të ndihmuar karrierën e saj ; Wright menduar Rodham kishte potencialin të bëhet një senator ardhmen apo president. Ndërkohë, Klinton kishte kërkuar në mënyrë të përsëritur e saj të martohej me të, dhe ajo ka vazhduar të kundërshtoj. Megjithatë, pas dështimit District of Columbia provimin bar dhe kalimit të provimit Arkansas, Rodham erdhi deri te një vendim kyç. Si ajo më vonë shkroi, "Unë zgjodha për të ndjekur zemrën time në vend të kokën time". Ajo duke ndjekur Bill Clinton në Arkansas, në vend se qëndruar në Uashington, ku perspektivat e karrierës ishin më të shkëlqyeshëm. Clinton ishte atëherë mësim ligj dhe që konkurrojnë për një vend në SHBA Dhoma e Përfaqësuesve në shtetin e tij në shtëpi. Në gusht 1974, ajo shkoi në Fayetteville, Arkansas, dhe u bë një nga vetëm dy anëtarë të fakultetit femra në Shkolla e ligjit në Universitetin Universiteti i Arkansas, Fayetteville, Bill Klinton, ku edhe ishte. Ajo i dha klasa në të drejtën penale, ku ajo u konsiderua si një rigoroz grader mësues dhe e ashpër, dhe ishte i pari drejtor i klinikës ligjore të shkollës së ndihmës. Ajo ende harbored dyshime për martesë, të shqetësuar se identitetin e saj të veçantë do të jetë e humbur dhe se arritjet e saj do të shihet në dritën e dikujt tjetër.

Arkansas

Hillary Rodham dhe Bill Klinton bleu një shtëpi në Fayetteville në verën e vitit 1975, dhe Hillari në fund ranë dakord të martohet martesën e tyre u zhvillua më 11 tetor, 1975, në një ceremoni metodist në dhomën e tyre të jetesës. Ajo njoftoi se ishte duke mbajtur Emri i Hillary Rodham, për të mbajtur jetën e tyre profesionale të veçanta dhe për të shmangur konfliktet e dukshme e interesit dhe sepse "ai tregoi se unë isha ende mua", edhe pse vendimi i saj i mërzitur nënat e tyre. Bill Clinton e kishte humbur garën e kongresit në vitin 1974, por në nëntor 1976 u zgjodh Arkansas Prokurori i Përgjithshëm, dhe kështu çifti u zhvendos në kryeqytetin e shtetit të Little Rock Gerth. Atje, në shkurt 1977, u bashkua me Rodham nderuar Firma Rose Ligj, një bastion i ndikimit Arkansan politike dhe ekonomike. Ajo e specializuar në infringement patentë dhe të pronës intelektuale ndërsa edhe duke punuar pro bono në avokim fëmijës ; ajo rrallë kryer punën e procesit gjyqësor në gjykatë.

Rodham ruajtur interesin e saj në ligjin e fëmijëve dhe të politikës së familjes, duke botuar artikuj shkencore "Politikat e fëmijëve : Braktisja e lënë pas dore" në 1977 dhe "Të drejtat e fëmijëve : Një perspektivë ligjore" në 1979. Ky i fundit ka vazhduar argumentin e saj se kompetencat ligjore të fëmijëve varej nga mosha e tyre dhe rrethana të tjera dhe që të rënda të të drejtave mjekësore raste, ndërhyrja gjyqësore ishte ndonjëherë e nevojshme. Një American Bar Association karrige më pas tha se, "artikujt e saj ishin të rëndësishme jo, sepse ata ishin krejt të reja, por për shkak se ata ndihmuan të formulojnë diçka që kishte qenë i pazhvilluar." Historiani Garry Wills më vonë do të përshkruajnë atë si "një nga aktivistët më të rëndësishme-dijetar e dy dekadave të fundit", ndërsa konservatorët tha se teoritë e saj do të merrte përsipër të autoritetit prindëror tradicionale, lejojnë fëmijët të bëjnë padi joserioze ndaj prindërit e tyre, dhe argumentoi se puna e saj ishte e ligjore "crit" teori lëshohem si i çmendur.

Në 1977, Rodham cofounded Avokatëve Arkansas për Fëmijët dhe Familjet, një aleancë në nivel shtetëror me Fondin e Mbrojtjes së Fëmijëve. Më vonë atë vit, Presidenti Jimmy Carter (për të cilët Rodham kishte qenë drejtori 1976 fushatën e operacioneve në terren në Indiana) caktuar atë për të bordit të drejtorëve të Shërbimeve Juridike Corporation, dhe ajo ka shërbyer në se kapacitet prej 1978 deri në fund të 1981. Nga mesi i 1978 deri në mesin e 1980, për data e fillimit, të shohim Brock 1996, f. 96. Burimet dytësore të japë data në kundërshtim, si për të, kur kohën e saj si karrige përfundoi. Burimet kryesore tregojnë se diku në mes rreth prillit 1980 dhe shtator 1980, Rodham u zëvendësua si kryetar nga F. William McCalpin. Rodham është ende karrige pasi kishte lindur "një javë më parë", Chelsea Clinton u lind më 27 shkurt, 1980. Ajo shërbeu si kryetar i se bordi, gruaja e parë për ta bërë këtë. Gjatë kohës së saj si karrige, financim për Korporatën u zgjerua nga 90.000.000 $ në $ 300 milionë; më pas ajo me sukses ka luftuar përpjekjet e Presidentit Ronald Reagan 's për të reduktuar fonde dhe për të ndryshuar . natyrën e organizatës.

Pas zgjedhjeve nëntor 1978 burrin e saj si Guvernatori i Arkansas, Rodham bë Zonja e Parë Arkansas në janar 1979, titullin e saj për dymbëdhjetë vjet (1979-1981, 1983-1992). Clinton emërua kryetar i saj i Komitetit të Shëndetit Këshillimore Rurale të njëjtin vit, ku ajo siguruar sukses fondet federale për të zgjeruar shërbimet mjekësore në zonat më të varfra Arkansas e pa ndikuar tarifat e mjekëve".

Në vitin 1979, Rodham u bë gruaja e parë që të bëhet një partner i plotë i Rose Firma Ligji. Nga viti 1978 deri sa hynë në Shtëpinë e Bardhë, ajo kishte një pagë më të lartë se burri i saj. Gjatë 1978 dhe 1979, ndërsa në kërkim për të plotësuar të ardhurat e tyre, Rodham bëri një fitim spektakolar nga kontrata futures shiste bagëti ; një investim fillestar $ 1.000 gjeneruar rreth 100.000 $, kur ajo u ndal e tregtimit pas dhjetë muaj. Gjithashtu disa filluan investimet e tyre fatkeq në Whitewater Korporata për Zhvillim sipërmarrje të pasurive të patundshme me Jim. dhe Susan McDougal në këtë kohë.

Më 27 shkurt, 1980, Rodham lindi një vajzë, Chelsea, fëmija i saj i vetëm. Në nëntor 1980, Bill Clinton u mund në përpjekjen e tij për rizgjedhje.

Arkansas

Bill Klinton u kthye në zyrën e guvernatorit dy vjet më vonë, duke fituar zgjedhjet e 1982. Gjatë fushatës së burrit të saj, Rodham filloi të përdorë emrin Hillari Klinton, ose nganjëherë "Zonja Bill Clinton", të ulë shqetësimet e votuesve Arkansas ; Bill Klinton mendohet përdorimin e saj e emrit të saj para martesës të jetë një nga arsyet për 1980 humbjen e tij rizgjedhjeje guvernatorit. Gjatë dimrit në vijim, Vernon Jordan, Jr sugjeruar për Hillary Rodham që ajo të fillojë duke përdorur emrin Clinton, dhe ajo filloi të bëjë këtë publikisht me shpalljen e bashkëshortit të saj shkurt 1982 fushatës. Ajo më vonë shkroi se "kam mësuar rrugën e vështirë që disa votues në Arkansas u ofenduar rëndë nga fakti se kam mbajtur emrin tim vajzërisë" ajo gjithashtu mori një lënë të mungesës nga Rose Ligji për të bërë fushatë për atë kohë të plotë. Si Zonja e Parë e Arkansas, Hillary Clinton u emërua kryetar i Komitetit të Standardeve Arsimore Arkansas në 1983, ku ajo kërkoi të reformës-shtet i gjykatave të sanksionuar sistemin e arsimit publik. Në një nga nismat më të rëndësishme të guvernatorit Klinton, ajo luftoi një betejë të zgjatur, por në fund të suksesshme kundër Arkansas Arsimit Shoqatës, për krijimin e testimit të detyrueshëm mësues dhe standardet e shtetit për programin dhe klasë size. Në vitin 1985, ajo gjithashtu paraqiti Home Arkansas-së Udhëzimit Programi për parashkollor të rinjve, një program i cili ndihmon prindërit të punojnë me fëmijët e tyre në përgatitjen parashkollor dhe shkrim-leximit. Ajo u emërua Arkansas Gruaja e vitit në 1983 dhe Arkansas Nënë e vitit në 1984.

Clinton vazhdoi për ushtrimin e ligjit me firmë ligjore Rose, ndërsa ajo ishte Zonja e Parë e Arkansas. Ajo fitoi më pak se partnerë të tjerë, si ajo e faturuar më pak orë, por ende bërë më shumë se 200.000 $ në vitin e saj të fundit ka. Ajo rrallë kishte punën e gjyqit, por firma e saj konsiderohet si një "Rainmaker", sepse ajo solli në klientëve, pjesërisht në sajë të prestigjit ajo huazohet të firmës dhe të lidhjeve të korporatave të saj bordit. Ajo ishte gjithashtu shumë ndikim në emërimin e gjyqtarëve të shtetit kundërshtarit republikan Bill Klintonit në vitin 1986 fushatën e tij rizgjedhjen e guvernatorit akuzoi Klinton e konfliktit të interesit, për shkak se Rose Ligji nuk e biznesit të shtetit: i Klinton shtrembëruar akuzën duke thënë se tarifat e shtetit ishin jashtë me mure nga firma para se fitimet e saj ishin llogaritur.

Nga viti 1982 deri 1988, Clinton ishte në bordin e drejtorëve, nganjëherë si karrige, i New World Foundation, që financoi një shumëllojshmëri e New Left grupi interesis. Nga 1987 deri më 1991, ajo kryesoi Komisionin e Shoqatës Amerikane të Avokatëve për Gratë në të profesionit, të cilat trajtohen paragjykimet gjinore në profesionin e ligjit dhe të detyruar shoqata të miratojë masa për ta luftuar atë. Ajo ishte emëruar dy herë nga Ligji Kombëtar Journal si një prej 100 avokatëve më me ndikim në Amerikë : në vitin 1988 dhe në vitin 1991. Kur Bill Clinton nuk mendohet për drejtimin përsëri për guvernator në 1990, Hillary konsiderohet drejtimin, por sondazhet private ishin të pafavorshme dhe, në fund, ai vrapoi dhe u rizgjodh për herë të fundit.

Clinton shërbeu në bordet e [Spitali [Arkansas Children's]]

Fëmijëria dhe edukimi

Fëmijëria

Hillary Diane Rodham; emri i saj i parë i është dhënë për shkak të admirimit që prindërit e saj kishin për Sir Edmund Hillary, alpinistin nga Zelanda e Re, është lindur në Edgewater në një spital të Chikagos, në Illinois.[2][1] Ajo është rritur në një familje të bashkuar Metodiste, së pari qëndroi në Chicago dhe më pas, në moshën tre vjeçare në periferi të Park Ridge, Illinois. Babai i saj ,Hugh Ellsworth Rodham (1911-1993), ishte i Uellsit me prejardhje angleze; ai kishte ngritur një biznes të suksesshëm të vogël në industrinë e tekstilit. Nëna e sajë Dorothy Emma Howell (1919-2011), ishte një zonjë shtëpie me prejardhrje angleze, skoceze, kanadeze-franceze, franceze dhe Uellsite. Hillari u rrit me dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony. dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony.

Fëmijëria dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijëria dhe edukimi

Fëmijëria

Hillary Diane Rodham; emri i saj i parë i është dhënë për shkak të admirimit që prindërit e saj kishin për Sir Edmund Hillary, alpinistin nga Zelanda e Re, është lindur në Edgewater në një spital të Chikagos, në Illinois.[3][1] Ajo është rritur në një familje të bashkuar Metodiste, së pari qëndroi në Chicago dhe më pas, në moshën tre vjeçare në periferi të Park Ridge, Illinois. Babai i saj ,Hugh Ellsworth Rodham (1911-1993), ishte i Uellsit me prejardhje angleze; ai kishte ngritur një biznes të suksesshëm të vogël në industrinë e tekstilit. Nëna e sajë Dorothy Emma Howell (1919-2011), ishte një zonjë shtëpie me prejardhrje angleze, skoceze, kanadeze-franceze, franceze dhe Uellsite. Hillari u rrit me dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony. dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony.

Përkujtimet e jetës së hershme të Hillary Rodham-së janë paraqitur në Qendrën presidenciale të Clintonëve
Fëmijëria dhe edukimi

Fëmijëria

Hillary Diane Rodham; emri i saj i parë i është dhënë për shkak të admirimit që prindërit e saj kishin për Sir Edmund Hillary, alpinistin nga Zelanda e Re, është lindur në Edgewater në një spital të Chikagos, në Illinois.[4][1] Ajo është rritur në një familje të bashkuar Metodiste, së pari qëndroi në Chicago dhe më pas, në moshën tre vjeçare në periferi të Park Ridge, Illinois. Babai i saj, Hugh Ellsworth Rodham (1911-1993), ishte i Uellsit me prejardhje angleze; ai kishte ngritur një biznes të suksesshëm të vogël në industrinë e tekstilit. Nëna e saj Dorothy Emma Howell (1919-2011), ishte një zonjë shtëpie me prejardhje angleze, skoceze, kanadeze-franceze dhe Uellsiane. Hillari u rrit me dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony. dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony.

Fëmijëria dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijëria dhe edukimi

Fëmijëria

Hillary Diane Rodham; emri i saj i parë i është dhënë për shkak të admirimit që prindërit e saj kishin për Sir Edmund Hillary, alpinistin nga Zelanda e Re, është lindur në Edgewater në një spital të Chikagos, në Illinois.[5][1] Ajo është rritur në një familje të bashkuar Metodiste, së pari qëndroi në Chicago dhe më pas, në moshën tre vjeçare në periferi të Park Ridge, Illinois. Babai i saj, Hugh Ellsworth Rodham (1911-1993), ishte i Uellsit me prejardhje angleze; ai kishte ngritur një biznes të suksesshëm të vogël në industrinë e tekstilit. Nëna e saj Dorothy Emma Howell (1919-2011), ishte një zonjë shtëpie me prejardhje angleze, skoceze, kanadeze-franceze dhe Uellsiane. Hillari u rrit me dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony. dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony.

Fëmijëria dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijëria

Hillary Diane Rodham; emri i saj i parë i është dhënë për shkak të admirimit që prindërit e saj kishin për Sir Edmund Hillary, alpinistin nga Zelanda e Re, është lindur në Edgewater në një spital të Chikagos, në Illinois.[6][2][1] Ajo është rritur në një familje të bashkuar Metodiste, së pari qëndroi në Chicago dhe më pas, në moshën tre vjeçare në periferi të Park Ridge, Illinois. Babai i saj, Hugh Ellsworth Rodham (1911-1993), ishte i Uellsit me prejardhje angleze; ai kishte ngritur një biznes të suksesshëm të vogël në industrinë e tekstilit. Nëna e saj Dorothy Emma Howell (1919-2011), ishte një zonjë shtëpie me prejardhje angleze, skoceze, kanadeze-franceze dhe Uellsiane. Hillari u rrit me dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony. dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony.

Fëmijëria

Hillary Diane Rodham; emri i saj i parë i është dhënë për shkak të admirimit që prindërit e saj kishin për Sir Edmund Hillary, alpinistin nga Zelanda e Re, është lindur në Edgewater në një spital të Chikagos, në Illinois.[7][2][1] Ajo është rritur në një familje të bashkuar Metodiste, së pari qëndroi në Chicago dhe më pas, në moshën tre vjeçare në periferi të Park Ridge, Illinois. Babai i saj, Hugh Ellsworth Rodham (1911-1993), ishte i Uellsit me prejardhje angleze; ai kishte ngritur një biznes të suksesshëm të vogël në industrinë e tekstilit. Nëna e saj Dorothy Emma Howell (1919-2011), ishte një zonjë shtëpie me prejardhje angleze, skoceze, kanadeze-franceze dhe Uellsiane. Hillari u rrit me dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony. dy vëllezërit më të vegjël, Hugh dhe Tony.

Përkujtimet e jetës së hershme të Hillary Rodham-së janë paraqitur në Qendrën presidenciale të Clintonëve

Si fëmijë, Hillary Rodham ishte e preferuara e shumë mësuesve në shkollat e saja publike në Park Ridge. Ajo kishte marrë pjesë në not, baseball dhe sporte të tjera. Ajo fitoi gjithashtu çmime të shumta si Brownie dhe Girl Scout. Ajo mori pjesë në Maine East High School, ku ajo mori pjesë edhe në këshillin e nxënësve gj

Si fëmijë, Hillary Rodham ishte e preferuara e shumë mësuesve në shkollat publike në Park Ridge. Ajo kishte marrë pjesë në not, baseball dhe sporte të tjera. Ajo fitoi gjithashtu çmime të shumta si Brownie dhe Girl Scout. Mori pjesë në Maine East High School, ku ajo mori pjesë edhe në këshillin e nxënësve gjithashtu edhe tek gazeta e shkollës dhe u zgjodh nga Shoqata Kombëtare e Nderit. Për vitin e saj të lartë, ajo u ridrejtua në Maine South High School, ku ajo ishte pjesë e meritës kombëtare të programit të bursave dhe u diplomua në pesë për qindjen më të lartë të klasës së saj në vitin 1965. Nëna e saj donte që ajo të kishte një karrierë të pavarur, profesionale, kurse babai i saj, një tradicionalist, ishte i mendimit se aftësitë dhe mundësitë e vajzës së tij nuk duhet të jenë të kufizuara nga gjinia.

Rritur në një familje politikisht konservatore, në moshën trembëdhjetë vjeçare, Rodham e ka ndihmuar anën jugore të Chicagos pas zgjedhjeve presidenciale shumë të ngushta në vitin 1960, ku ajo gjeti dëshmi të mashtrimit zgjedhor kundër kandidatit republikan Richard Nixon. Ajo pastaj vullnetarisht bëri fushatë për kandidatin republikan Barry Goldwater në Zgjedhjet Presidenciale të Shteteve të Bashkuara, 1964. Zhvillimi i hershëm politik i Rodhamit u formuar më nga historia e mësuesit të sajë të shkollës së mesme (si i ati i saj, një antikomunist i zjarrtë), i cili e paraqiti atë tek Ndërgjegjja e një Konservatori Goldwater dhe nga ministri i sajmetodist, i të rinjve (si nëna e sajë, e shqetësuar me çështjet e drejtësisë sociale),me të cilin ajo e pa dhe u takuan udhëheqësin e të drejtave civile Martin Luther King në Chicago në vitin 1962.


Në 1965, Rodham regjistruar në Wellesley College, ku ajo diplomuar në shkencë politike. Gjatë vitit të saj fillestar, ajo shërbeu si presidente e Wellesley Young republikanët; me këtë grup Rockefeller Republikane të orientuar, ajo mbështetet zgjedhjet e John Lindsay dhe Edward Brooke. Ajo më vonë dha dorëheqjen nga ky pozicion, si ndryshuar pikëpamjet e saj lidhur me Afrikës Amerikane për të Drejtat Civile Lëvizja dhe Lufta e Vietnamit. Në një letër të ministrit të saj të të rinjve në këtë kohë, ajo e përshkroi veten si "një mendje dhe një zemër konservatori liberal". Në ndryshim nga vitet 1960 e tanishme që mbrojti veprimet radikale kundër sistemit politik, ajo kërkoi të punonte për të ndryshuar brenda saj. Në vitin e saj të vogël, Rodham u bë një përkrahëse e zgjedhjeve kundër luftës presidenciale në nominim e demokrat Eugene McCarthy. Pas vrasjes së Martin Luther King Jr., Rodham organizoi një grevë dyditore studentore dhe ka punuar me nxënësit e zinj të Wellesley-së për të rekrutuar më shumë studentë të zinj. Në fillim të 1968, ajo u zgjodh presidente e Shoqatës së Qeverisë dhe Wellesley College shërbyer më 1969 e hershme; ajo ishte instrumentale në ruajtjen e Wellesley nga të qenit i përfshirë në ndërprerjeve të studentëve të përbashkëta për kolegje të tjera. Një numër i shokëve të saj studentë mendouan se ajo do të bëhet gruaja e parë president i Shteteve të Bashkuara. Profesor Alan Schechter e caktoi Rodham në Shtëpia Republikane Konferenca, dhe ajo mori pjesë në "Wellesley në Uashington", program veror. Rodham është ftuar nga moderatori republikan i New York Charles Goodell për të ndihmuar Guvernatorin Nelson Rockefeller në fund të hyrje-fushatë për emërimin republikan. Rodham mori pjesë në Konventën Kombëtare Republikane në 1968 në Miami. Megjithatë, ajo ishte e mërzitur nga se si fushata Richard Nixon është portretizuar Rockefeller dhe me atë që ajo perceptohet si "mbuluar" të Konventës së mesazhet e raciste, dhe u largua nga Partia Republikane për të mirë.

Pas kthimit në Wellesley për vitin e saj përfundimtar, Rodham shkruante tezën e saj të lartë në lidhje me taktikat e organizatorit radikale të komunitetit Sauli Alinsky sipas Profesor Schechter (vite më vonë, ndërsa ajo ishte Zonja e Parë, qasje në tezën ishte kufizuar me kërkesë të Shtëpisë së Bardhë dhe u bë objekt i disa spekulime). Në 1969, ajo u diplomua me një Bachelor e Arteve, me nderime të departamenteve në shkencat politike. Pas presionit nga disa studentët e tjerë, ajo u bë studente e parë në Wellesley College historisë për të dhënë adresën e saj të fillimit fjalimin e saj ka marrë një ovacion të qëndrueshme shtatë minuta. Ajo u shfaqën në një artikull të botuar nëShërbimeve Ligjore (1988-1992). Në Përveç pozicioneve të saj me organizatat jofitimprurëse, ajo ka mbajtur edhe poste në bordin e drejtorëve të korporatës TCBY (1985-1992), TCBY dhe Wal-Mart u bazuar në Arkansas kompanive që ishin edhe klientët e Rose Ligjit. Clinton ishte anëtari i parë femër në bordin e Wal-Mart's, shtuar pas presionit mbi kryetarin Sam Walton për emrin e një gruaje të bordit. Pasi atje, ajo e shtyu me sukses për Wal-Mart për të miratuar më shumë për mjedisin praktika miqësore, ishte kryesisht i pasuksesshëm në një fushatë për gratë më shumë që të shtohet në menaxhimin e kompanisë, dhe ishte i heshtur në lidhje me shkëlqyeshëm e kompanisë anti-[bashkimit [punës]] praktikave.
Përkujtimet e jetës së hershme të Hillary Rodham-së janë paraqitur në
Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Shërbimeve Ligjore (1988-1992). Në Përveç pozicioneve të saj me organizatat jofitimprurëse, ajo ka mbajtur edhe poste në bordin e drejtorëve të korporatës TCBY (1985-1992), TCBY dhe Wal-Mart u bazuar në Arkansas kompanive që ishin edhe klientët e Rose Ligjit. Clinton ishte anëtari i parë femër në bordin e Wal-Mart's, shtuar pas presionit mbi kryetarin Sam Walton për emrin e një gruaje të bordit. Pasi atje, ajo e shtyu me sukses për Wal-Mart për të miratuar më shumë për mjedisin praktika miqësore, ishte kryesisht i pasuksesshëm në një fushatë për gratë më shumë që të shtohet në menaxhimin e kompanisë, dhe ishte i heshtur në lidhje me shkëlqyeshëm e kompanisë anti-[bashkimit [punës]] praktikave.

Bill Klinton fushatë presidenciale të 1992

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
portret të Zi dhe e bardhë-close-up fotografike e njëjta grua si në foto të lartë, në të dyzetat e saj dhe me të gjatë sup flokë bjonde
Hillary Clinton Rodham Clinton, 1992

Hillary Clinton mori vëmendjen kombëtare të qëndrueshme për herë të parë kur burri i saj u bë një kandidat për emërimin demokrat për president të 1992. pretendimet Para New Hampshire primar, tabloid publikimeve të shtypura që Bill Clinton kishte pasur një marrëdhënie jashtëmartesore me kengetarin Arkansas kot Gennifer Lule. Në përgjigje, Klinton u shfaq së bashku në 60 Minutes , ku Bill Clinton e mohoi këtë çështje, por pranoi "duke shkaktuar dhimbje në martesën time". Kjo pamje të përbashkët u vlerësua me shpëtimin e fushatës së tij. Gjatë fushatës, Hillari Klinton bëri kulturore pagjind vërejtje për Tammy Wynette dhe opinionin e saj mbi martesën. Gjatë kontrollit dëmin politik mbi Flowers Gennifer episod gjatë fushatës 1992, Hillari Klinton tha në të përbashkët 60 Minutes intervistë, "Unë nuk jam ulur këtu si" duke qëndruar me njeriun tim 'disa grua pak si Tammy Wynette. Unë jam ulur këtu, sepse unë e dua atë dhe unë e respektoj atë, dhe Kam nderin që ai është me dhe ajo që ne kemi qenë përmes së bashku. " Referim me sa duket përqeshje të vendit music provokuar kritika të menjëhershme që Clinton ka qenë kulturalisht ton-shurdhët, dhe Tammy Wynette veten nuk ka si vërejtje, sepse këngën e saj klasik "Stand by Man juaj" nuk është i shkruar në e parë personi. Wynette shtoi se Klinton e kishte "fyer çdo e vërtetë muzikë tifoz vend dhe çdo person i cili e ka 'e bëri atë të tyre" dhe askush nuk për t'i çuar në një Shtëpinë e Bardhë". Një ditë më vonë, në Kryeministri Time Live , Hillari Klinton kërkoi falje për të Wynette. Clinton do të shkruaj më vonë se ajo kishte qenë i pakujdesshëm në zgjedhjen e saj e fjalëve dhe se "pasojat nga referenca ime për Tammy Wynette ishte e çastit ndash si e meritonte që të ndash dhe brutal" dhe rreth grave qëndrojnë në shtëpi dhe pjekje cookies dhe të kesh teas. Më pak se dy muaj pasi këto vërejtje të Wynette Tammy, Hillari Klinton u përballur me pyetje në lidhje me nëse ajo mund të kishte evituar konfliktet e mundshme të interesit në mes të burrit të saj guvernatorin dhe punën e dhënë për firmë ligjore Rose, kur ajo u shpreh, "Unë e kam bërë të mira unë mund të çojë tim jeta ... Ju e dini, unë mendoj unë mund të kishte qëndruar në shtëpi dhe cookies pjekur dhe kishte teas, por ajo që unë vendosa të bëja ishte të përmbushur profesionin tim, që kam hyrë para se burri im ishte në jetën publike ". E "cookies dhe teas" pjesë e kësaj deklarate shkaktoi kritika edhe më shumë kulturë të bazuar në neveri dukshme Klinton për gratë që kishin zgjedhur të jetë homemakers, vërejtje u bë një detyrim periodik fushatë (Bernstein 2007, f. 205-206). Klinton pas ofroi disa receta cookie si një mënyrë për të bërë ndryshon, dhe më vonë do të shkruajnë e hidhërim të saj: "Përveç kësaj, unë kam bërë një shumë mjaft e cookie pjekje në jetën time, dhe çaj-derdhje too !" se ishin të sëmurë, konsiderohet nga hyrja e saj. Bill Klinton tha se në zgjedhjen e tij, të kombit do të "marrë dy për çmimin e një", duke iu referuar rolit të shquar gruaja e tij do të marrë filluar me Daniel Wattenberg 's gusht 1992 spektator amerikan artikullin "Makbeth Zonja e Little Rock", rekord vet Hillari Klinton ideologjike të së kaluarës dhe etike ra nën konservatore sulm. Së paku njëzet artikuj të tjerë në botime të mëdha gjithashtu tërhoqi krahasimin mes saj dhe Zonja Makbeth.

Zonja e Parë i Shteteve të Bashkuara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli si Zonja e Parë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Bill Clinton e mori detyrën si president në janar 1993, Hillary Rodham Clinton u bë Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, dhe njoftoi se do të jetë duke përdorur këtë formë të emrit të saj shpalljen e saj u parodied nga 1993 shaka maj e filmit Hot Shots! Part Deux , në të cilën të gjithë personazhet femra u dhënë mes emrin "Rodham". Ajo ishte Zonja e Parë e parë për të mbajtur një diplomë pasuniversitare dhe të ketë karrierën e saj profesionale e deri në kohën e hyrjes në Shtëpinë e Bardhë. Ajo ishte gjithashtu i pari të ketë një zyrë në West Wing e Shtëpisë së Bardhë, përveç zyrat e zakonshme Zonja e Parë në Lindja Wing. Ajo ishte pjesë e rrethit më i thellë verifikimit emërimet në administratën e re, dhe zgjedhjet e saj të mbushur të paktën njëmbëdhjetë e nivelit të lartë pozita dhe dhjetra të tjera të nivelit të ulët ato. Ajo konsiderohet si gruaja më e autorizuar hapur presidenciale në historinë amerikane, për të ruajtur Eleanor Roosevelt.

Man, e njëjta grua, dhe vajzë adoleshente ecin nëpër lëndinë pas largimit nga një helikopter
Familja Clinton arrin në Bardhë ShtëpiaDetare One, 1993.

Disa kritikë e quajtën atë të papërshtatshme për Zonja e Parë për të luajtur një rol qendror në çështjet e politikave publike. Përkrahësit vuri në dukje se roli i SHBA-së në politikë nuk ishte e ndryshme nga ajo e këshilltarëve të tjerë të Shtëpisë së Bardhë dhe se votuesit kanë qenë të vetëdijshëm se ajo do të luajë një rol aktiv në presidencën e burrit të saj. Bill Klinton premtim i fushatës së "dy për çmimin e një", e udhëhequr kundërshtarët për t'iu derisively në Klinton si "bashkë-presidentët", ose nganjëherë etiketë Arkansas "Billary". Presionet e ideve të kundërta në lidhje me rolin e një Zonja e Parë ishin të mjaftueshme për të dërguar Klintonit në "diskutime imagjinare" me Roosevelt edhe-politikisht-aktive Eleanor. The Roosevelt Eleanor "diskutime" u raportuan të parë në 1996 nga Washington Post shkrimtari Bob Woodward, ato kishin filluar nga fillimi i kohës Hillari Klinton si Zonja e Parë. Pas humbje e demokratëve e kontrollit të kongresit në zgjedhjet e 1994, Klinton kishte përfshirë shërbimet e e njerëzore të mundshme ekspert Jean Houston. Houston inkurajuar Klinton për të ndjekur lidhjen Roosevelt, dhe ndërkohë që nuk janë përdorur teknikat e psikike me Klinton, kritikët dhe komike menjëherë sugjeroi që Klinton u mban seancës me Eleanor Roosevelt. Shtëpia e Bardhë tha se kjo ishte thjesht një brainstorming stërvitje, dhe një sondazh private më pas treguan se shumica e publikut besonin këtyre ishin me të vërtetë vetëm biseda imagjinare, me pjesën e mbetur duke besuar se komunikimi me të vdekurit ishte në të vërtetë të mundshme. Londër Në 2003 autobiografinë e saj, Klinton me titull një kapitull të tërë "Bisedat me Eleanor", dhe deklaroi se mbajtja "imagjinare bisedat [është] në të vërtetë një ushtrim i dobishëm mendor për të ndihmuar në analizën e problemeve, me kusht që ju të zgjidhni personin e duhur për të kujtoj. Eleanor Roosevelt ishte ideale [si një xhaketë sportive-gjurmë dhe të diskutueshme zonja e parë]." Nga koha që ajo erdhi në Uashington, ajo gjithashtu gjetën strehim në një grup lutje i The Fellowship që gra me tipare shumë të figurave konservatore e Uashingtonit shkaktua pjesërisht nga vdekja e babait të saj në prill 1993, ajo publikisht kërkoi për të gjetur një sintezë të mësimeve metodist, filozofi fetare liberale politike, dhe tikkun redaktor s Michael Lerner' "politika e kuptimit" për të kapërcyer atë që ajo e pa si "sëmundje fjetur e shpirtit" të Amerikës dhe që do të çojë në një vullnet "për të remold shoqërisë nga ripërcaktimin çfarë do të thotë të jetë një qenie njerëzore në shekullin e njëzetë, duke lëvizur në një mijëvjeçarit të ri." Segmente të tjera të publikut u përqëndrua në paraqitjen e saj, e cila kishte evoluar me kalimin e kohës nga hutim të modës gjatë qëndrimit të saj në Arkansas, në një vend popullor në ditët e para të World Wide Web përkushtuar për të treguar të ndryshme e saj të shumta, dhe shpesh analizuar, hairstyles si Zonja e Parë, për një pamje në kopertinën e Vogue Vogue revistë në 1998 Troy.

Iniciativat e kujdesit shëndetësor dhe të tjera të politikës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Për më tepër

Hillary Rodham Clinton's Gallup Poll ratings të favorshme dhe jo të favorshme, 1992-1996

Në janar 1993, Bill Clinton Hillary Clinton emëruar në krye të Task Forcës për Reformën Kujdesit Shëndetësor Kombëtar, duke shpresuar që të përsërisin suksesin ajo kishte në krye të përpjekjeve për reformën e arsimit Arkansas. Ajo privatisht kërkoi që kalimi i reformën e kujdesit shëndetësor të jepet prioritet më i lartë se Amerikës së Veriut për Tregti të Lirë (NAFTA) (të cilën ajo ishte edhe unenthusiastic në lidhje me meritat e). Rekomandimi i grupit të punës u bë i njohur si kujdesi planin Clinton shëndetësore , një propozim gjithëpërfshirës që do të kërkojë punëdhënësve për të siguruar mbulim shëndetësor për punonjësit e tyre nëpërmjet organizatave individuale mirëmbajtjen e shëndetit. kundërshtarët e saj shpejt përqeshur planin si "Hillarycare";. disa protestues kundër saj u bë e sarkastik, dhe gjatë një turneu me autobus korrik 1994 që të mbledhin përkrahje për planin, ajo u detyrua të veshin një jelek antiplumb në kohë. Plani nuk ka marrë mbështetje të mjaftueshme për një vote kat ose në Shtëpinë apo të Senatit, edhe pse demokratët e kontrolluar të dy dhomat, dhe propozimi u braktis në shtator 1994. Clinton pranoi më vonë në librin e saj, Living Historia, se mungesa e përvojës së saj politike pjesërisht kanë kontribuar në humbjen, por përmendi se shumë faktorë të tjerë ishin gjithashtu përgjegjës. ratings Zonja e Parë e miratimit, e cila kishte qenë në përgjithësi në varg për qind të lartë-50s gjatë vitit të saj të parë, ra në 44 për qind në muajin prill 1994 dhe 35 për qind nga shtator 1994 republikanë bëri të kujdesit shëndetësor Klinton plan një çështje kryesore të fushatës së zgjedhjeve të 1994 afatmesëm, i cili pa një fitim neto Republikane të vendeve-tre pesëdhjetë në zgjedhjeve House dhe shtatë në zgjedhjet e senatit, duke fituar kontrollin e të dy, shumë analistë dhe opinionistët e gjeti planin e të jetë një faktor i madh në humbjen e demokratëve, sidomos në mesin e votuesit e pavarur. Kundërshtarët e kujdesit shëndetësor universal do të vazhdojë të përdorë "Hillarycare" si një emërtim përçmues për planet të ngjashëm me të tjerët.

grua Same lexon një libër në një klasë për një djalë African American në prehër të saj, si një vajzë afrikano-amerikan dhe dy të rritur të shikoni në
Klinton lexon për një fëmijë gjatë një vizitë shkolle

Së bashku me Senatorët Ted Kennedy dhe Orrin Hatch, ajo ishte një forcë pas kalimit të Health Gjendja e fëmijëve Insurance Program e në 1997, një përpjekje federal që ka dhënë mbështetjen e shtetit për fëmijët prindërit e të cilëve mund të nuk ofrojnë atyre me mbulim shëndetësor, dhe të kryer në terren përpjekjet në emër të regjistrohen fëmijët në program një herë u bë ligj. Ajo promovohet në mbarë vendin imunizimit kundër sëmundjeve të fëmijërisë dhe e inkurajoi gratë e moshuara për të kërkuar një mammogram për të zbuluar kancerin e gjirit, me mbulim të ofruara nga Medicare. Ajo sukses kërkuar për të shtuar fondet për kërkime kancerin prostatës dhe fëmijëri astmaInstituteve Kombëtar i Shëndetësisë. Zonja e Parë punoi për të hetuar raportet e një sëmundje që veteranët e prekur e Gjirit lufte, i cili u bë i njohur si] Lufta e Gjirit sindromi.

Së bashku me Prokurori i Përgjithshëm Janet Reno, Klinton ndihmuar në krijimin e Zyra për dhunën ndaj graveDepartamenti i Drejtësisë.

Në vitin 1997, ajo filloi dhe shepherded Miratimi dhe Safe Families Akti, të cilën ajo konsiderohet si arritje e saj më të madh si Zonja e Parë. Në vitin 1999, ajo ishte instrumental në miratimin e Foster Care Pavarësisë Akti, i cili u dyfishua paratë federale për të rinj plakjes nga i kujdesit birësues.

Si Zonja e Parë, Klinton priti të shumta konferencë të Shtëpisë së Bardhë s, duke përfshirë edhe ato të Child Care (1997), në fëmijërinë e hershme Zhvillim dhe Learning (1997), dhe mbi fëmijët dhe të rinjtë (2000). Ajo gjithashtu e nikoqir i parë ndonjëherë në Shtëpinë e Bardhë Konferenca për adoleshentët (2000) dhe parë ndonjëherë Shtëpia e Bardhë Konferenca për filantropi (1999).

Clinton udhëtoi për në 79 vende gjatë kësaj kohe, shkeljen e shënuar për më të udhëtuar Zonja e Parë e mbajtur nga Pat Nixon. Ajo nuk ka mbajtur një sigurisë pastrimin ose të marrë pjesë në Këshilli i Sigurimit Kombëtar takimet, por ka luajtur një energji soft rol në diplomacinë amerikane. A mars 1995 pesë-komb udhëtim në Azia e Jugut, në urdhrin e SHBA Departamenti i Shtetit dhe pa burrin e saj, kërkoi të përmirësuar marrëdhëniet me Indi dhe Pakistan Clinton u trondit nga gjendjes së grave ajo ka hasur, por nuk gjeti një përgjigje të ngrohtë nga njerëzit e vendeve ajo vizitoi dhe një fituar marrëdhënie të mirë me shtypin amerikan trupit. Udhëtimi ishte një përvojë e transformuese për të dhe karrierën e saj përfundimtar presaged në diplomaci. Në një shtator 1995 fjalim para Katërt Botërore për GratëPekin, Klinton argumentuar shumë tone të ashpra kundër praktikave që gratë e dhunuara në mbarë botën dhe në Republikën Popullore të Kinës e vetë, emrin deklaruar "se nuk është më e pranueshme për të diskutuar mbi të drejtat e grave si të ndarë nga të drejtat e njeriut" dhe rezistonin presionit kineze për të zbutur vërejtjet e saj. Ajo ishte një nga figurat më të spikatura ndërkombëtare gjatë viteve 1990 për t'u shprehur kundër trajtimit të afgane gratë nga fondamentalizmi islamist fundamentalist Taliban. Ajo ndihmoi në krijimin e Vital Voices, një iniciativë ndërkombëtare sponsorizuar nga Shtetet e Bashkuara për të promovuar pjesëmarrjen e grave në proceset politike të vendeve të tyre. Është dhe Klinton vizita e inkurajuar gratë që të bëjë vetë dëgjuar në procesin e paqes në Irlandën Veriore.

Whitewater dhe hetime të tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E Polemika Whitewater ishte fokusi i vëmendjes së mediave nga publikimi i një New York Times raport gjatë fushatës presidenciale 1992, dhe gjatë gjithë kohës së saj si Zonja e Parë. The Klinton kishte humbur investimet e tyre në fund të viteve 1970 në Whitewater Korporata për Zhvillim ; në të njëjtën kohës, partnerët e tyre në këtë investim, Jim dhe Susan McDougal, operuar Madison garanci, një kursimeve dhe kredi institucioni që mbajti shërbimet ligjore të [[Rose Ligji Firma dhe mund të kenë qenë të paligjshme subvencionuar humbjet Whitewater. Madison garanci më vonë dështoi, dhe puna e Klintonit në Rose ishte shqyrtuar për një konflikt të mundshëm të interes në përfaqësimin e bankës përpara se të rregullatorëve të shtetit se burri i saj kishte caktuar ; ajo pohoi se ajo kishte bërë një punë minimale për bankën. Pavarur avokatis Robert Fiske dhe Kenneth Starr thirr regjistrimet ligjore Klinton të faturimit, ajo tha se nuk e di ku u. Të dhënat janë gjetur në dhomën e Bardhë Zonja e Parë's House libër pas një kërkimi të dy-vjeçare, dhe dorëzuar hetuesve në fillim të vitit 1996. Paraqitja me vonesë të dhënat e ngjalli interes intensiv dhe një tjetër hetim për mënyrën se si ata u shfaqën dhe ku ata kishin qenë ; stafin e Klintonit ia atribuojnë problemin ndryshime të vazhdueshme në zonat e magazinimit Bardhë Shtëpinë që lëvizin nga feudali e Guvernatorit Arkansas-së. Pas zbulimit të të dhënave, më 26 janar, 1996, Clinton bëri histori duke u bërë i pari Zonja e Parë që do të gjyqed për të dëshmuar para një Federale juri madh. Pas disa këshillon Pavarur e kishte hetuar, një raport përfundimtar është lëshuar në vitin 2000 deklaroi se nuk kishte prova të mjaftueshme që ose Clinton kishte përfshirë në keqbërje penale.

Hillary Clinton

hetime të tjera ndodhën gjatë kohës së Hillari Klinton si Zonja e Parë. Shqyrtim i 1993 firings maj e punonjësve të Shtëpisë së Bardhë Travel Office, një çështje që u bë i njohur si "Travelgate", filloi me akuza se Shtëpia e Bardhë kishte përdorur parregullsi financiare të audituara në operacionin e Zyrës udhëtimi si një justifikim për të zëvendësuar stafit me miqtë nga Arkansas. Zbulimi i një memo 1996 dy-vjeçare të Shtëpisë së Bardhë bëri që hetimi të përqëndrohet më shumë në se Hillari Klinton e kishte orkestruar firings dhe nëse deklaratat që ajo bëri për hetuesit në lidhje me rolin e saj në shkarkimet ishin të vërteta. 2000 final i Pavarur raport Këshillit të konkludohet se ajo ishte përfshirë në shkarkimet dhe se ajo kishte bërë "faktikisht të rreme", deklarata, por se nuk kishte prova të mjaftueshme se ajo e dinte se deklaratat janë rreme, ose e dinte se veprimet e saj do të çojë në shkarkimet, për të ndjekur penalisht saj. Pas zëvendës Avokati i Shtëpisë së Bardhë Vince Foster 's korrik 1993 vetëvrasje, akuzat janë bërë se Hillary Clinton kishte urdhëruar heqjen e potencialisht fotografi dëmshme (lidhur me Whitewater ose çështje të tjera) nga zyra Foster's në natën e vdekjes së tij. Pavarur Kenneth Starr Këshillit të hetuar këtë, dhe nga 1999, Starr u raportua të jetë mbajtja e hetimit të hapur, pavarësisht nga stafi i tij që i tha atij se nuk kishte asnjë rast për të bërë. Kur pasues Starr's Robert Ray të lëshuar raportet e fundit e tij Whitewater në vitin 2000, nuk ka pretendime janë bërë kundër Hillary Clinton në lidhje me këtë. Në mars 1994 raportet në gazeta zbuluar fitimet e saj spektakolare nga kafshët tregtare të ardhmes në 1978-1979.

  1. ^ O'Laughlin, Dania (verë 2003). "Edgewater Hospital 1929–2001". Edgewater Historical Society. Marrë më 10 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ O'Laughlin, Dania (verë 2003). "Edgewater Hospital 1929–2001". Edgewater Historical Society. Marrë më 10 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ O'Laughlin, Dania (verë 2003). "Edgewater Hospital 1929–2001". Edgewater Historical Society. Marrë më 10 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ O'Laughlin, Dania (verë 2003). "Edgewater Hospital 1929–2001". Edgewater Historical Society. Marrë më 10 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ O'Laughlin, Dania (verë 2003). "Edgewater Hospital 1929–2001". Edgewater Historical Society. Marrë më 10 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ O'Laughlin, Dania (verë 2003). "Edgewater Hospital 1929–2001". Edgewater Historical Society. Marrë më 10 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ O'Laughlin, Dania (verë 2003). "Edgewater Hospital 1929–2001". Edgewater Historical Society. Marrë më 10 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)