Edward Brooke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edward brooke senator.jpg

Edward William Brooke III (26 tetor 1919 - 3 janar 2015) ishte një politikan amerikan republikan. Në vitin 1966, ai u bë i pari AfroAmerikan i zgjedhur gjerësisht në Senatin e Shteteve të Bashkuara. Ai përfaqësonte Massachusettsin në Senat nga viti 1967 deri më 1979.

Lindur dhe rritur në Uashington, D.C., Brooke u diplomua në Shkollën e Ligjit të Universitetit të Bostonit pasi shërbeu në Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara gjatë Luftës së Dytë Botërore. Pasi shërbeu si kryetar i Komisionit të Financave të Bostonit, Brooke fitoi zgjedhjet si Prokurori i Përgjithshëm i Massachusetts në vitin 1962. Në vitin 1966, ai e mposhti Guvernatorin Demokratik Endicott Peabody në një rrëshqitje të tokës për të fituar zgjedhjet në Senat. Në Senat, Brooke u rreshtua me fraksionin liberal të republikanëve. Ai bashkë-shkroi Aktin për të Drejtat Civile të vitit 1968, i cili ndalon diskriminimin e strehimit. Brooke u bë një kritik i shquar i presidentit Richard Nixon dhe ishte republikani i parë i senatit që bëri thirrje për dorëheqjen e Nixon në dritën e skandalit të Watergate. Brooke fitoi rizgjedhjen në vitin 1972, por ai u mposht nga Paul Tsongas në vitin 1978. Pas largimit nga Senati, Brooke praktikoi ligjin në Uashington, D.C dhe ishte i lidhur me biznese jo-fitimprurse të ndryshme.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brooke ka lindur djali i Edward William Brooke, Jr dhe Helen Seldon në Uashington, D.C. i lindur. Ai ishte mes të tre fëmijëve të çiftit. Ai ndoqi shkollat ​​publike në Uashington, si dhe Shkollën e Lartë Dunbar, një nga shkollat ​​e mesme më prestigjioze afrikano-amerikane në kryeqytetin e shtetit. Ai pastaj vendosi të studionte për herë të parë mjekësinë e njeriut, por shpejt kaloi në shkencat shoqërore. Në vitin 1941 u diplomua. Ai u angazhua menjëherë pas sulmit në Pearl Harbor si një ushtar në Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara. Atje ai shërbeu gjatë Luftës së Dytë Botërore në Itali, ku u takua me gruan e tij të parë të parë. Në vitin 1945, Brooke, i cili ishte i fundit në gradën e kapitenit, u tërhoq nga shërbimi aktiv. Ai u dha yllin e Bronzit gjatë shërbimit të tij ushtarak.

Pas kthimit në SHBA, Brooke regjistroi një diplomë të re, këtë herë në Universitetin e Bostonit. Në vitin 1948 ai përfundoi me sukses studimin. Në vitin 1950, ai u zhvillua në republikan dhe në kryeqytetin demokratik për një vend në Shtëpinë e Përfaqësuesve të Massachusetts. Ai ishte në gjendje të fitonte republikën primare, por nuk arriti të mbizotërojë në zgjedhjet kryesore, duke ndërtuar një të ardhme për demokratët tradicionalë të Massachusetts. Që atëherë, ai u zhvillua në dy zgjedhje të tjera për republikanët, por të dyja kohët nuk mund të mbizotëronin. Kështu që ai humbi zgjedhjet për Sekretarin e Shtetit shumë afër. Udhëheqësit e republikanëve të Massachusetts-it u bënë në dijeni të Brooke. Guvernatori John Volpe e emëroi atë kryetar të Komisionit Financiar të Bostonit, ku Brooke bëri një emër për vete. Atje ai ishte përgjegjës për zbulimin e parregullsive financiare dhe korrupsionit në qytetin e Bostonit. Në 1962, Brooke u zhvillua me sukses si Prokuror i Përgjithshëm i Massachusetts. Ai ishte i pari afrikano-amerikan që mori detyrën në një shtet amerikan. Gjithashtu në këtë zyrë, Brooke ishte në gjendje të profilit, përfshirë në luftën kundër krimit të organizuar. Në mandatin e tij ra rasti i Albert Henri DeSalvo, i cili bëri tituj si Boston Strangler. Në 1965, Brooke u zgjodh në Akademinë Amerikane të Arteve dhe Shkencave.

Në zgjedhjet e Senatit në vitin 1966, Brooke u zhvillua për në selinë e të cilit nuk po vraponte Leverett Saltonstall. Ai ishte në gjendje të mbizotërojë kundër Endicott Peabody dhe ishte i pari afrikano-amerikan, i cili u zgjodh nga elektorati pas miratimit të Amendamentit të 17-të të Senatit. Ai ishte anëtar i Komitetit të Senatit për Bankat, Strehimin dhe Çështjet Urbane të Shteteve të Bashkuara. Brooke u rizgjodh në vitin 1972, kështu që ai ishte i pari afrikano-amerikan që kishte sukses. Në vitin 1978 ai u rrah nga Paul Tsongas dhe u pensionua në vitin 1979 nga Senati.

Pas largimit nga Senati, ai ishte tani si avokat në Uashington, D.C. vepron. Më 20 qershor 2000, Gjykata e Edward W. Brooke, një gjykatë në Boston, u emërua pas tij. Në vitin 2002, ai u diagnostikua me kancer të gjirit. Pas pranimit të diagnozës, ai ishte mbështetës i disa fushata që tërhoqën vëmendjen tek sëmundja e rrallë në meshkuj. Më 23 qershor 2004, ai u nderua nga Presidenti i SHBA Xhorxh W. Bush me Medaljen Presidenciale të Lirisë. Më 28 tetor 2009 mori Medaljen e Artë të Nderit të Kongresit. Në moshën 95-vjeçare, Brooke vdiq më 3 janar 2015 në Coral Gables, Florida, ku ai kishte jetuar deri vonë me gruan e tij të dytë.