Little Rock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Little Rock
Little Rock
Qytet
Pamje nga Litëll Rok
Pamje nga Litëll Rok
Flamuri i {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 193,524
{{{postal_code_type}}}
72201-19, 72221-23/25/27/31/60/95
Faqja zyrtarewww.littlerock.org


Little Rock është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar i shtetit amerikan të Arkansas dhe gjithashtu qendra e Rrethit Pulaski.

Zona Metropolitane Statistikore, kishte një popullsi prej 675.069 banorë në vitin 2008.

Little Rock e ka marrë emrin e vet nga një formacion shkëmbor i vogël në bregun jugor të lumit Arkansas i quajtur "La Petite Roche" (frëngjisht: "Shkëmbi i Vogël").