Little Rock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Litëll Rok
Little Rock
Qytet
noform
Pamje nga Litëll Rok
Flamuri_figura
Vendndodhja
Litëll Rok is located in SHBA
Litëll Rok
Litëll Rok

Koordinatat: 34°44′10″V 92°19′52″P / 34.73611°V 92.33111°P / 34.73611; -92.33111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arkansas
Rrethi Pulaski
Kryetari i Bashkisë Mark Stodola
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 302.5 km2
Lartësia 102 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 193.524 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1821
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 72201-19, 72221-23/25/27/31/60/95
Prefiksi 501
Koordinatat 34° 44′ 10″ Veri

92° 19′ 52″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.littlerock.org


Little Rock është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar i shtetit amerikan të Arkansas dhe gjithashtu qendra e Rrethit Pulaski.

Zona Metropolitane Statistikore, kishte një popullsi prej 675.069 banorë në vitin 2008.

Little Rock e ka marrë emrin e vet nga një formacion shkëmbor i vogël në bregun jugor të lumit Arkansas i quajtur "La Petite Roche" (frëngjisht: "Shkëmbi i Vogël").