Fayetteville, Arkansas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fayetteville, Arkansas
Anglisht : Fayetteville, Arkansas
qytet
noform
Me sens orar nga lart: Fayetteville skyline around the Historic Square, Donald W. Reynolds Razorback Stadium, Old Main, Wilson Park, the Fayetteville Depot, and the Washington County Courthouse.
Vendndodhja
Fayetteville, Arkansas is located in SHBA
Fayetteville, Arkansas
Fayetteville, Arkansas

Koordinatat: 36°4′35″V 94°9′39″P / 36.07639°V 94.16083°P / 36.07639; -94.16083

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arkansas
Qarku Washington
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 427 m (m.n.d.)
Popullsia 73580 banorë (2010)
 •  urbane 295083 (US: 129th) banorë
 •  aglomerati 491966 (US: 106th) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1828
Zona Kohore Central-6
Verore Central-5
Kodi Postal 72701–72704
Prefiksi 479
Koordinatat 36° 4′ 35″ Veri

94° 9′ 39″ Perëndim

Faqja Zyrtare City of Fayetteville

Fayetteville, Arkansas (Fayetteville, Arkansas) është një qytet në qarkun Washingtonshtetit federal Arkansas, SHBA. Në Fayetteville, Arkansas jetojnë 73580 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (1366.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (55.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 427 m (1400 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2014-12-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Fayetteville, Arkansas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale