Martin Luther King

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dr. Martin Luther King, Jr.
Martin Luther King Jr NYWTS.jpg
Martin Luther King Jr Signature2.svg
Data e lindjes: 15 janar 1929
Vendi i lindjes: Atlanta, Georgia,
United States
Data e vdekjes: 4 prill 1968
Vendi i vdekjes: Memphis, Tennessee,
United States
Lëvizja: Lëvizja e të Drejtave Civile afrikano-amerikan (1955-1968)
Organizata kryesore: Southern Christian Leadership Conference (SCLC)
Çmime të shquar: Nobel Peace Prize (1964)
Presidential Medal of Freedom (1977, posthumous)
Congressional Gold Medal (2004, posthumous)
Monumentet kryesore: Martin Luther King, Jr. National Memorial(planifikohet)
Shkollimi: Morehouse College
Crozer Theological Seminary
Boston University
Religjion: Baptist
Ndikuar nga

Martin Luther King, Jr. (15 janar 1929 - 4 prill 1968) ishte një amerikan klerik, aktivist dhe udhëheqës i shquar i Lëvizjes së të Drejtave Civile afrikano-amerikane.

Trashëgimia e tij kryesor ishte për të siguruar përparimin në të drejtat civileShtetet e Bashkuara, dhe ai është bërë një ikonë të drejtave të njeriut : King njihet si një martir nga dy kishave të krishtera [1].

Një ministër baptist, King u bë një veprimtar i të drejtave civile në fillim të karrierës së tij[2]. Ai drejtoi Montgomery Bus Boycott më 1955 dhe ndihmoj themelimin e Southern Christian Leadership Conference më 1957, ku shërbeu si kryetar i parë.

Jeta në rini[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martin Luther King, Jr., lindi më 15 janar 1929, në Atlanta, Georgia. Ai ishte biri i Martin Luther King, Sr. dhe Alberta Williams King[3]. Babai i King ka lindur në "Michael King" dhe Martin Luther King, Jr., u emërua fillimisht "Michael King, Jr.", derisa familja udhëtoi në Evropë në 1934 dhe vizitoi Gjermanin. Babai i tij i ndryshoj për dy emrat e tyre për nder të liderit gjerman protestant Martin Luther.[4] Ai kishte një motër më të vjetër, Willie Christine King, dhe një vëlla më të vogël, Alfred Daniel Williams King.[5]

King u martua me Coretta Scott, në 18 qershor, 1953, në lëndinë të shtëpisë e prindërve të saj në qytetin e vet të Heiberger, Alabama.[6] King dhe Scott kishin katër fëmij; Yolanda King, Martin Luther King III, Dexter Scott King, and Bernice King.[7]

King u bë pastor i Dexter Avenue Baptist ChurchMontgomery, Alabama kur ai ishte 25 vjeç në 1954.[8]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U diplomua doktor ne filozofi.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Stride toward freedom; the Montgomery story (1958)
 • The Measure of a Man (1959)
 • Strength to Love (1963)
 • Why We Can't Wait (1964)
 • Where do we go from here: Chaos or community? (1967)
 • The Trumpet of Conscience (1968)
 • A Testament of Hope : The Essential Writings and Speeches of Martin Luther King, Jr. (1986)
 • The Autobiography of Martin Luther King, Jr. (1998), ed. Clayborne Carson

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ The Episcopal and Lutheran Churches in the U.S. have feast days dedicated to King, on April 4 and January 15 respectively, as per the Calendar of saints (Episcopal Church in the United States of America), and Calendar of Saints (Lutheran). (Neither church has a formal canonization process.) There is a statue of King Jr. in the Gallery of 20th Century Martyrs at Westminster Abbey, London.
 2. ^ Lischer, Richard. (2001). The Preacher King, p. 3.
 3. ^ Ogletree, Charles J. (2004). All Deliberate Speed: Reflections on the First Half Century of Brown v. Board of Education. W.W. Norton & Company. fq. 138. ISBN 0393058972. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Ling, Peter J. (2002). Martin Luther King, Jr. Routledge. fq. 11. ISBN 0415216648. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Martin Luther King, Jr.; Clayborne Carson; Peter Holloran; Ralph Luker; Penny A. Russell (1992). The papers of Martin Luther King, Jr. University of California Press. fq. 76. ISBN 0520079507. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Coretta Scott King". Daily Telegraph. Marrë më 2008-09-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Warren, Mervyn A. (2001). King Came Preaching: The Pulpit Power of Dr. Martin Luther King, Jr. InterVarsity Press. fq. 35. ISBN 0830826580. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Fuller, Linda K. (2004). National Days/National Ways: Historical, Political, And Religious Celebrations around the World. Greenwood Publishing Group. fq. 314. ISBN 0275972704. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video dhe audio materiale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]