Memphis, Tennessee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Memphis, Tennessee
Anglisht : City of Memphis
qytet
Flamuri_figura
Vendndodhja
Memphis, Tennessee is located in SHBA
Memphis, Tennessee
Memphis, Tennessee

Koordinatat: 35°7′3″V 89°58′16″P / 35.11750°V 89.97111°P / 35.11750; -89.97111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Tennessee
Qarku Shelby
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 839.2 km2
 •  tokësore 816 km2
 •  ujore 23.2 km2
Lartësia 103 m (m.n.d.)
Popullsia 646889 banorë (2010)
 •  urbane 1,060,061 (US: 41st) banorë
 •  aglomerati 1,341,746 (US: 41st) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi May 22, 1819
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal </ref>
Prefiksi 901
Koordinatat 35° 7′ 3″ Veri

89° 58′ 16″ Perëndim

Faqja Zyrtare City of Memphis

Memphis, Tennessee (City of Memphis) është një qytet në qarkun Shelbyshtetit federal Tennessee, SHBA. Në Memphis, Tennessee jetojnë 646889 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 839.2 km2 dhe lartësi mbidetare prej 103 m (337 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më tetor 3, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2014-10-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Memphis, Tennessee – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale